Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

O deputacie węglowym zdecydują w referendum

0
Podziel się:

W KGHM ma dojść do referendum w sprawie wykupu deputatu węglowego przysługującego emerytom i rencistom.

O deputacie węglowym zdecydują w referendum
(KGHM)

W KGHM ma dojść do referendum w sprawie wykupu deputatu węglowego przysługującego emerytom i rencistom. Zarząd chce jednorazowo wykupić deputat za 17 tys. zł, by emerytom nie płacić co roku za niego ekwiwalentu. Obecnie dostają oni z tego tytułu około 1900 zł.

W planowanym na wtorek referendum pracownicy KGHM zostaną zapytani, czy zgadzają się na wykup deputatu węglowego przez spółkę za 17 tys. zł i jednoczesne wykreślenie paragrafu 50. Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy (ZUZP), który reguluje wypłatę deputatu węglowego emerytom i rencistom. Referendum będzie ważne, jeżeli weźmie w nim udział co najmniej 50 proc. pracowników spółki. Referendum rozpocznie się 8 listopada i potrwa dwa dni.

_ - Wynik referendum nie będzie oznaczał automatycznie zmian w ZUZP. Na zmianę i wykreślenie zapisu paragrafu 50. muszą wyrazić zgodę wszyscy sygnatariusze ZUZP. Wypłata z tytułu wykupu ekwiwalentu za deputat emerycki nastąpi wówczas, gdy strony ZUZP podpiszą protokół dodatkowy do ZUZP wykreślający ten paragraf _ - wyjaśnił w komunikacie prasowym Bogusław Graboń, dyrektor naczelny do spraw zarządzania i zrównoważonego rozwoju.

Jeśli zostanie podpisany taki protokół dodatkowy, to wypłata z tytułu wykupu ekwiwalentu za emerycki deputat rozpocznie się jeszcze w tym roku. Pierwszą grupą osób, która otrzyma wypłatę będą obecni emeryci i renciści. Pracownicy KGHM otrzymają taką wypłatę w czterech terminach uzależnionych od stażu pracy. Prawo do wykupu deputatu węglowego mają także wdowy, wdowcy i sieroty, pobierające z tego tytułu ekwiwalent.

Obecnie emeryci otrzymują co roku około 1900 zł za deputat węglowy, który wynosi 2,5 tony. Z tego przywileju korzysta w KGHM ponad 19 tys. emerytów i rencistów. Deputat węglowy otrzymują również pracownicy spółki, czyli ponad 18 tys. osób. Największy przypada pracującym górnikom dołowym, to ekwiwalent 8 ton węgla.

Zarząd KGHM chce, aby przyszli i obecni emeryci i renciści otrzymali jednorazowy ekwiwalent za deputat węglowy, proponuje 17 tys. zł. Obecni pracownicy po otrzymani jednorazowego ekwiwalentu nadal pobieraliby deputat węglowy, aż do momentu przejścia na emeryturę. Z kolei aktualni emeryci po otrzymaniu jednorazowego ekwiwalentu, nie otrzymywaliby już deputatu.

Czytaj o innych referendach w Europie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t100297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/referendum;w;grecji;mozliwe;juz;w;grudniu,179,0,956083.html) Grecja przyspieszy? Tak twierdzi szef tamtejszego MSW, Haris Kastanidis.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t15765.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/szkoci;rozpisza;referendum;niepodleglosciowe,15,0,947471.html) Oni zdecydują o końcu Wielkiej Brytanii Szkoci będą mogli wypowiedzieć się, czy chcą niepodległości i w jakiej formie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t37825.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/brytyjczycy;wyjda;z;unii;zdecyduja;o;referendum,164,0,946340.html) Brytyjczycy opuszczą Unię? Chcą głosować Część konserwatystów domaga się rozpisania ogólnokrajowego głosowania.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)