Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama grozi Iranowi kolejnymi sankcjami. Za spisek

0
Podziel się:

Prezydent zagroził Iranowi izolowaniem na arenie międzynarodowej.

Obama grozi Iranowi kolejnymi sankcjami. Za spisek
(willwhitedc/CC/Flickr)

Prezydent Barack Obama zagroził Iranowi _ najsurowszymi _ sankcjami w odpowiedzi na wykryty ostatnio spisek w celu zamordowania ambasadora Arabii Saudyjskiej w USA. Zapowiedział dalsze kroki na rzecz izolowania Iranu na arenie międzynarodowej.

_ - Zamierzamy zastosować najsurowsze sankcje przeciw Iranowi i nadal mobilizować społeczność międzynarodową, tak aby izolowano ten kraj _ - powiedział Obama w czwartek na wspólnej konferencji prasowej z przebywającym z wizytą w USA prezydentem Korei Południowej Li Miung Bakiem.

Podkreślił, że dotychczasowe sankcje spełniają swoje zadanie, dotkliwie godząc w gospodarkę Iranu.

Obama dodał też, że USA _ nie wykluczają żadnej opcji _ w postępowaniu wobec Iranu, co jest zwykle eufemizmem na możliwość użycia siły. Komentatorzy w USA twierdzą jednak, że nie jest to obecnie prawdopodobne i Waszyngton będzie skupiał się na dyplomacji.

Zobacz także: ZOBACZ WYSTĄPIENIE PREZYDENTA OBAMY (Al Jazeera, ang):

Prezydent powiedział, że zatrzymany niedawno irański imigrant podejrzany jako organizator w USA niedoszłego zamachu na ambasadora _ miał bezpośrednie związki, był opłacony i kierowany _ przez elementy rządu reżimu irańskiego.

Zapytany, czy traktuje wykryty spisek jako _ akt wojny _ ze strony Iranu i czy o planie zamachu wiedziały najwyższe władze tego kraju: prezydent i religijny przywódca, Obama odpowiedział, że wiadomo o wiedzy rządu irańskiego na temat spisku.

_ - Szczegóły pozostawię naszemu prokuratorowi generalnemu, ale powiem, że są osoby w rządzie irańskim, które wiedziały o tym spisku _ - oświadczył.

Podkreślił, że gdyby do zamachu doszło, oprócz ambasadora saudyjskiego zginęłoby prawdopodobnie wielu niewinnych ludzi, mieszkańców Waszyngtonu.

Plan zamachu - dodał - świadczy, że _ mamy do czynienia z powtarzającym się niebezpiecznym i lekkomyślnym zachowaniem rządu irańskiego _.

Niektórzy komentatorzy w USA uważają, że za domniemanym planem zamachu na ambasadora Arabii Saudyjskiej stoją radykalne siły w irańskim aparacie władzy, działające bez zgody i wiedzy najwyższych przywódców.

Według tych opinii, spisek jest przejawem kryzysu w strukturach rządzących Iranu.

O kryzysie między USA i Iranem czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t83420.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/biden;iran;odpowie;za;spisek;na;zycie;ambasadora,135,0,934791.html) Amerykanie grożą: Iran za to odpowie Wiceprezydent Joe Biden chce odwetu za spisek na życie ambasadora Arabii Saudyjskiej w Waszyngtonie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t157160.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;iranu;to;amerykanie;wysadzili;wieze;wtc,7,0,919047.html) "To Amerykanie wysadzili wieże WTC" Mahmud Ahmadineżad ostro krytykuje USA, poczynając od Libii a kończąc na Afganistanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t134231.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wskazal;winnych;hakerskich;atakow;na;iran,141,0,789389.html) Wskazał winnych hakerskich ataków na Iran Sprawcami ataków na irańskie instalacje atomowe są Izrael i Stany Zjednoczone. Tak twierdzi ekspert Ralph Langner.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)