Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama i Hollande o odnowionym sojuszu

0
Podziel się

Przywódcy przekonują, że współpraca ich państw w licznych kwestiach o globalnym znaczeniu, takich jak konflikt syryjski, program nuklearny Iranu i bezpieczeństwo w Afryce daje efekty.

Obama i Hollande o odnowionym sojuszu
(jmayrault/CC BY 2.0/Flickr)
bEscooAB

Wyzwania zglobalizowanego świata wymagają coraz głębszej współpracy wielu państw. Przykładem takiego współdziałania jest odnowiony sojusz łączący USA i Francję - oceniają prezydenci obu krajów Barack Obama i Francois Hollande.

W poniedziałek rozpoczyna się wizyta Hollande'a w Stanach Zjednoczonych. W artykule, który ukazał się w poniedziałek we francuskim _ Le Monde _ i amerykańskim _ Washington Post _, przywódcy przekonują, że współpraca ich państw w licznych kwestiach o globalnym znaczeniu, takich jak konflikt syryjski, program nuklearny Iranu i bezpieczeństwo w Afryce, zaowocowała _ modelowym partnerstwem _ Francji i USA.

_ Pogłębiające się partnerstwo naszych krajów, zakorzenione w ponaddwustuletniej przyjaźni, to przykład międzynarodowej współpracy _ - piszą prezydenci, dodając, że _ jeden naród nie może stawić czoła ponadnarodowym wyzwaniom i więcej państw musi wystąpić z szeregu, by podzielić ciężar i koszt przywództwa _.

bEscooAD

_ Jeszcze 10 lat temu niewielu wyobrażało sobie tak bliską współpracę naszych krajów na tak wielu płaszczyznach, a mimo to w ostatnich latach (...) nasze stosunki weszły na nowy poziom dzięki zbieżności interesów i wartości _ - podkreślili Obama i Hollande.

Jak piszą, współpraca Francji i USA jest najbardziej widoczna w Afryce, m.in. w Mali i innych państwach Sahelu zagrożonych działalnością islamistycznych bojowników czy w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie wojska francuskie i afrykańskie przy wsparciu USA działają na rzecz zażegnania konfliktu i rozpoczęcia dialogu między stronami konfliktu. Wspominają też o wspólnym działaniu na rzecz demokratyzacji, modernizacji rolnictwa, elektryfikacji, a także o wspólnej walce z ubóstwem, głodem i chorobami takimi jak AIDS, gruźlica czy malaria.

W artykule Obama i Hollande apelują też do innych krajów o zaangażowanie na rzecz _ ambitnego i otwartego dla wszystkich globalnego porozumienia _ w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych poprzez _ konkretne działania _ na konferencji klimatycznej, która odbędzie się pod egidą ONZ w Paryżu w 2015 roku.

Apelują o redukcję emisji zanieczyszczeń i udział w projektach produkcji czystej energii, które będą przyczyniały się do rozwijania gospodarki w sposób przyjazny środowisku, a także o wsparcie krajów rozwijających się w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną oraz walce ze skutkami globalnego ocieplenia.

bEscooAJ

Obama i Hollande podkreślają, że ich kraje pracują nad pogłębieniem łączących je stosunków także w sferze gospodarki, oświaty i badań. _ Francja już teraz jest dla USA jednym z największych rynków eksportowych, a USA największym spoza UE odbiorcą francuskich towarów; wymiana gospodarcza daje pracę blisko milionowi osób w obu krajach _ - przypominają.

_ Przez ponad dwa stulecia narody USA i Francji stawały ramię w ramię w obronie wolności. Teraz odpowiadamy nie tylko przed sobą, ale przed światem, który jest bezpieczniejszy dzięki temu, że nasz trwały sojusz się odnawia _ - piszą Barack Obama i Francois Hollande.

Czytaj więcej w Money.pl
Hollande żąda wyjaśnień. Potępia działania NSA Prezydent Francji uznał takie praktyki za naganne, _ nie do zaakceptowania między sojusznikami i przyjaciółmi _.
Wielka demonstracja."Hollande do dymisji!" W ulewnym deszczu tysiące osób wzięły udział w demonstracji przeciwko prezydentowi Francji.
Pierwsza Dama Francji wyszła ze szpitala Pałac Elizejski wciąż nie wydał żadnego komunikatu w związku z wyjściem Pierwszej Damy ze szpitala
bEscooBe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)