Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Obama ma "kilku znakomitych" kandydatów na szefa Fed

0
Podziel się:

Prezydent wyjawił, że to jedna z najważniejszych decyzji w jego karierze. Kto ma największe szanse?

Obama ma "kilku znakomitych" kandydatów na szefa Fed
(PAP/EPA)

Prezydent Barack Obama powiedział, że ma kilku znakomitych kandydatów na stanowisko szefa Rezerwy Federalnej (Fed), czyli banku centralnego USA a decyzję podejmie jesienią. Przyznał, że to będzie jedna z najważniejszych decyzji jego drugiej kadencji. Jednocześnie ostrzegł Republikanów przed próbą torpedowania reformy zdrowotnej.

Obama powiedział na konferencji prasowej, że obaj wskazywani przez media jako kandydaci: obecna wiceszefowa Fed Janet Yellen oraz były sekretarz skarbu w administracji prezydenta Billa Clintona Lawrence Summers to _ świetne osoby _. Zaznaczył jednak, że ma on _ wielu doskonałych kandydatów _. Powiedział, że decyzję o tym, kto po Benie Bernanke stanie w przyszłym roku na czele Fed podejmie jesienią.

Prezydent przyznał, że wiele osób myśli, że to Summers jest faworytem, po tym jak bronił go w ubiegłym tygodniu na spotkaniu z Demokratami w Izbie Reprezentantów. Podkreślił, że bronił Summersa, bo pojawiło się w prasie wiele _ nieuzasadnionej krytyki _ i _ ataków _ na niego.

Obama podkreślił, że wybór nowego szefa Fed _ będzie jedną z najważniejszych decyzji gospodarczych _ jego drugiej kadencji. Powiedział, że jego celem jest znalezienie osoby, która z jednej strony będzie kontrolować inflację a z drugiej pomagać walczyć z bezrobociem. _ Ale teraz to nie inflacja jest głównym wyzwaniem, ale to, że zbyt wiele ludzi jest bez pracy _ - zaznaczył.

Do nowego szefa banku centralnego należeć będzie decyzja, czy i w jakim stopniu kontynuować dotychczasową _ kryzysową _ politykę monetarną Fed, czy też wrócić do bardziej tradycyjnej roli banku centralnego. Za rządów Bernankego Fed od pięciu lat utrzymuje bardzo niskie stopy procentowe; ponadto co miesiąc zasila gospodarkę tanim pieniądzem, skupując długoterminowe obligacje o wartości 85 mld dolarów.

Yellen, jeśli zostałaby wybrana na szefową Fed, byłaby pierwszą kobietą na czele tej instytucji. Cieszy się poparciem wielu lewicowych senatorów demokratycznych, którzy w sierpniu wysłali do Obamy list apelując o jej wybór. Wskazywali na jej długą karierę w Fed i bliską współpracę z Bernankem w działaniach na rzecz walki z bezrobociem a także na fakt, że była jednym z pierwszych ekonomistów, którzy przestrzegali przed ryzykiem kryzysu na rynku nieruchomości.

Prasa spekulowała, że list senatorów z poparciem dla Yellen był odpowiedzią na plotki, iż faworytem Obamy jest jednak Summers, który jako dyrektor Krajowej Rady Gospodarczej (National Economic Council) przy Białym Domu pomógł Obamie przeprowadzić ogromny program pobudzania gospodarki w pierwszej kadencji. Ale jest postacią kontrowersyjną dla wielu Demokratów, bo to on odpowiadał za deregulację sektora finansowego za prezydentury Billa Clintona.

Obama ostrzega opozycję: nie wywołujcie kryzysuPrezydent Barack Obama ostrzegł Republikanów przed pokusą wywoływania kryzysu budżetowego w celu storpedowania jego reformy systemu ochrony zdrowia, tzw. Obamacare. Oskarżył Republikanów, że chcą pozbawić milionów Amerykanów ubezpieczenia zdrowotnego.

_ - Jedyną rzeczą jaką łączy w tej chwili Republikanów jest to jak sprawić, by 30 milionów osób nie miało ubezpieczenia zdrowotnego _ - powiedział Obama.

Zarzucił Republikanom, że są _ ideologicznie zafiksowani _ przeciwko Obamacare. _ Jedyne interesujące pytanie brzmi: dlaczego moi przyjaciele z drugiej partii uczynili z pozbawienia ludzi ubezpieczenia swego św. Graala _ - powiedział prezydent.

Znacząca część reformy systemu opieki zdrowotnej, uchwalonej przez Kongres z inicjatywy Obamy w 2010 roku, gdy w Izbie Reprezentantów większość mieli Demokraci, ma wejść w życie już 1 października. Republikanie, którzy w międzyczasie zdobyli większość w tej Izbie, wciąż nie mogą pogodzić się tą reformą. By zapobiec jej wejściu w życie niektórzy zagrozili nawet, że nie udzielą zgody na przyszłoroczny budżet USA, który też wchodzi w życie 1 października.

Zgodnie z założeniami reformy od 1 października osoby, które nie mają ubezpieczenia będą wykupywać polisy na tzw. tzw. giełdach ubezpieczeń, co ma - w myśl autorów ustawy - zagwarantować niższe ceny. Na mocy ustawy o reformie (Affordable Care Act - ACA) towarzystwa ubezpieczeniowe będą musiały przyjąć wszystkich, którzy się do nich zgłoszą, czyli także osoby już chore, którym dotychczas ubezpieczeń odmawiano. Nie mogą też dyktować wygórowanych kosztów polis osobom starszym, czyli z grupy najwyższego ryzyka.

Gdyby groźby Republikanów o głosowaniu przeciwko budżetowi się spełniły, wówczas rząd i agendy federalne po 1 października nie będą mogły teoretycznie funkcjonować. - _ Pomysł by zamknąć działalność państwa, tylko po to, by pozbawić 30 mln ludzi ubezpieczeń jest zły. Lepiej zastanowilibyście się jak poprawić sytuację klasy średniej w USA _ - apelował do Republikanów Obama. Przyznał jednocześnie, że nie wierzy w spełnienie tego czarnego scenariusza i _ zdrowy rozsądek zwycięży _.

Spory między Demokratami a Republikanami dotyczą też samego budżetu i polityki fiskalnej USA. Republikanie odrzucają pomysły Obamy, by z dochodów z podatków zwiększyć finansowanie inicjatyw mających na celu pobudzanie gospodarki, takich jak projekty infrastrukturalne. Republikanie nie zgadzają się też na jakiekolwiek podwyżki podatków i domagają się cięć w wydatkach na rozmaite programy rządowe.

Debatę dodatkowo komplikuje też fakt, że zgoda Kongresu jest też niezbędna by zwiększyć dozwolony limit długu publicznego, co zdaniem Departamentu Skarbu powinno nastąpić najpóźniej do połowy października.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/m277133.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/kto;zastapi;bena;bernanke;kto;przejmie;fed,109,0,1354861.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kto zastąpi Bena Bernanke, kto przejmie FED? Prezydent Barack Obama stoi przed jedną z najważniejszych decyzji gospodarczych swej drugiej kadencji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m277967.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lawrow;w;usa;obie;strony;zainteresowane;konferencja;w;sprawie;syrii,39,0,1361447.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Trzeba uregulować konflikt w Syrii" W dzisiejszych rozmowach w Waszyngtonie uczestniczyli John Kerry i Chuck Hagel ze strony amerykańskiej oraz Siergiej Ławrow i Siergiej Szojgu ze strony rosyjskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/208/m277968.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proba;wysadzenia;budynku;fed;banglijczyk;spedzi;30;lat;w;wiezieniu,2,0,1361410.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Chciał wysadzić budynek Fed. Posiedzi 30 lat 22-latek, który przyznał się do winy, powiedział sędzi sądu w Brooklynie, że wstydzi się tego, co zrobił, i że obecnie odrzuca radykalny islam.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)