Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama naprawia reformę ochrony zdrowia?

0
Podziel się

Obama powiedział na konferencji prasowej, że usłyszał skargi Amerykanów, których polisy anulowano. Naprawimy to - zapewnił.

Obama naprawia reformę ochrony zdrowia?
(marcn/CC/Flickr)
bDXWgnqZ

W odpowiedzi na skargi dotyczące reformy systemu ubezpieczeń zdrowotnych w USA prezydent Barack Obama ogłosił dzisiaj, że ci Amerykanie, których dotychczasowe polisy zostały anulowane, gdyż nie spełniają wymogów reformy, mogą je zachować do końca 2014 roku.

Obama powiedział na konferencji prasowej, że _ usłyszał _ skargi Amerykanów, których polisy anulowano. _ Naprawimy to _ - zapewnił.

To reakcja prezydenta na ogromną presję ze strony Republikanów, a także Demokratów w Kongresie. Zabiegając o poparcie dla reformy, Obama obiecywał bowiem wcześniej, że wszyscy, którzy są zadowoleni ze swych obecnych polis, będą mogli je zachować.

bDXWgnrb

Ale 1 października, gdy zaczęła obowiązywać zwana potocznie Obamacare reforma, wielu Amerykanów, którzy już mieli prywatne polisy, otrzymało od firm ubezpieczeniowych listy, w których poinformowano ich, że polisy te zostaną anulowane. Jako powód podano, że nie spełniają one kryteriów ustanowionych w ramach Obamacare. Oznaczałoby to obowiązek wybrania i wykupienia nowych polis na utworzonych w ramach reformy giełdach ubezpieczeń.

Dla wielu Amerykanów nowe polisy byłyby droższe, ale dla innych - sporo tańsze, w zależności od tego, jakie usługi medyczne pokrywały ich dotychczasowe polisy (reforma je ujednolica). Najbiedniejsi, wykupując nowe polisy, otrzymają teraz dofinansowanie od państwa.

Zgodnie z decyzją Obamy firmy ubezpieczeniowe będą mogły w dalszym ciągu sprzedawać dotychczasowe polisy swym klientom, ale tylko do końca 2014 roku i tylko tym, którzy mieli już zawarte umowy ubezpieczeniowe. Wszyscy nowi klienci, który dotychczas byli nieubezpieczeni albo zmieniają firmę ubezpieczeniową, muszą wykupywać polisy spełniające wymogi reformy.

Obama przyznał, że nie jest zadowolony z bilansu pierwszego miesiąca reformy, gdyż z powodu problemów technicznych rządowej strony internetowej zbyt mało osób zapisało się na nowe polisy. Ludzie skarżą się, że strona wciąż się blokuje, a czasem odrzuca wnioski osób uprawnionych do polisy.

bDXWgnrh

Obama obiecał, że większość problemów zostanie naprawiona do końca listopada.

_ Strona z pewnością będzie pracować lepiej 1 grudnia niż 1 października _ - powiedział Obama. Zastrzegł jednak, że nie może dać pełnych gwarancji, iż nie będzie już żadnych problemów.

Dotychczas tylko 27 tys. osób zapisało się na nowe prywatne ubezpieczenia zdrowotne na giełdzie ubezpieczeń prowadzonej w imieniu 36 stanów przez rządową stronę internetową HealthCare.gov. W pozostałych stanach, które wprowadziły własne, stanowe giełdy ubezpieczeń, liczbę nowych polis oszacowano na 79 tys. To zaledwie jedna piąta z ambitnie zakładanych 500 tys. osób, na które liczono w pierwszym miesiącu obowiązywania reformy.

Media donoszą, że portal nie był na starcie dopracowany, ale administracja nie brała pod uwagę, że reforma - którą Republikanie wielokrotnie usiłowali storpedować - mogłaby wejść w życie później niż planowano.

bDXWgnri

Obamacare, jak powszechnie nazywa się przyjętą w 2010 roku przez Kongres reformę, to flagowy, obiecany już w kampanii wyborczej w 2008 roku projekt Obamy, który ma zapewnić powszechny system ubezpieczeń w USA.

Liczbę osób, które nie mają żadnego ubezpieczenia, szacuje się w USA na prawie 50 mln (15 proc. społeczeństwa). Reforma zaadresowana jest głównie do tych, którym ubezpieczenia zdrowotnego nie zapewnia pracodawca, bądź do tych, którzy pracują na własny rachunek, ale nie było ich dotąd stać na ubezpieczenie. Reforma ma też pomóc osobom chorym, którym dotychczas towarzystwa ubezpieczeniowe mogły odmówić polisy bądź od których żądały znacznie wyższych składek, ponieważ stanowią grupę wyższego ryzyka. Teraz firmy ubezpieczeniowe muszą przyjąć wszystkich, którzy się zgłoszą.

bDXWgnrC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)