Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Obama obiecał Merkel współpracę w ramach wywiadu

0
Podziel się

To pierwsza rozmowa przywódców państw od wybuchu skandalu szpiegowskiego.

Obama obiecał Merkel współpracę w ramach wywiadu
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)
bEgMZZeJ

Prezydent USA Barack Obama obiecał kanclerz RFN Angeli Merkel współpracę w celu poprawy kontaktów amerykańsko - niemieckich w dziedzinie wywiadu - poinformował Biały Dom.

Była to pierwsza rozmowa obu przywódców od wybuchu skandalu szpiegowskiego, który skłonił Berlin do wydalenia szefa placówki CIA w Niemczech.

_ Prezydent i kanclerz wymienili poglądy na temat amerykańsko - niemieckiej współpracy w dziedzinie wywiadu a prezydent oświadczył, że będzie pozostawał w ścisłym kontakcie w celu poprawy tej współpracy _ - głosi komunikat.

bEgMZZeL

Reuter zwraca uwagę, że zwrot _ wymienili poglądy _ oznacza w języku dyplomatycznym, iż między Obamą i Merkel istnieją duże rozbieżności w podejściu do tego problemu.

Według Bena Rhodesa, zastępcy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Obamy, obaj przywódcy omówili _ sytuację na Ukrainie, kwestię polityki wobec Iranu i współpracę między obu krajami _.

Stosunki między Waszyngtonem i Berlinem, i tak nienajlepsze od czasu wykrycia, iż Amerykanie podsłuchiwali telefon komórkowy kanclerz Merkel, dodatkowo pogorszyły się po wykryciu amerykańskiej siatki szpiegowskiej w Niemczech, co skłoniło władze niemieckie do wydalenia z kraju szefa placówki CIA w Niemczech.

Berlin informował wcześniej o wykryciu osoby podejrzanej o współpracę z wywiadem USA w niemieckim ministerstwie obrony. Wcześniej aresztowano pracownika wywiadu niemieckiego, pod zarzutem przekazywania informacji amerykańskiej CIA. Niemcy poczuli się głęboko urażeni.

bEgMZZeR

Merkel w wywiadzie dla telewizji ZDF zaapelowała do Waszyngtonu o zmianę swojej polityki w dziedzinie wywiadu. _ Nie żyjemy już w epoce zimnej wojny kiedy nikt nie ufał nikomu _ - powiedziała kanclerz. Dodała, iż szpiegowanie sojuszników jest _ marnowaniem energii _.

Według strony amerykańskiej sprawa powinna być rozstrzygnięta kanałami dyplomatycznymi a nie za pośrednictwem mediów.

Czytaj więcej w Money.pl

bEgMZZfm
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)