Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Tomczyk
|

Obama obiecuje nam mniej, niż daje Ugandzie i Etiopii. "Taki z nas sojusznik"

0
Podziel się:

Najwięcej pieniędzy z Pentagonu dostaje co roku Izrael.

Obama obiecuje nam mniej, niż daje Ugandzie i Etiopii. "Taki z nas sojusznik"
(PAP/Leszek Szymański)

Amerykanie na wojsko w 2014 roku przeznaczą 820 miliardów dolarów. Przy tej kwocie, obiecany naszemu regionowi miliard to niewiele. Stany Zjednoczone chętniej inwestują w Izrael, na który tylko w tym roku planują wydać 3,1 miliarda dolarów. W pierwszej dziesiątce beneficjentów nie ma i nie będzie krajów z Europy, co zdaniem ekspertów dobitnie dowodzi, ile strategicznie znaczymy dla USA.

Dzięki pieniądzom, obiecanym przez Baracka Obamę w Warszawie, w krajach Europy Środkowo-Wschodniej ma stacjonować większa liczba Amerykanów, którzy będą dysponowali lepszym i liczniejszym sprzętem. Przez jaki czas nasz region będzie otrzymywał zapowiedziane pieniądze? Tego prezydent Obama już nie sprecyzował.

Nie wiadomo również, na jakie środki mogą liczyć poszczególne kraje, a nawet które konkretnie otrzymają wsparcie. Pewne jest jedno - ponieważ miliard jest do podziału, raczej nikt nie dostanie więcej niż dziś otrzymują z Waszyngtonu Uganda czy Etiopia.

Zdaniem dr Ewy Pietrzyk-Zieniewicz, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, to ile Amerykanie inwestują w dany kraj, świadczy o jego znaczeniu dla Stanów Zjednoczonych. - _ W skali regionu miliard dolarów to bardzo mało _ - ocenia. - _ Izrael, który otrzymuje najwięcej, bo 3 mld dolarów, jest krajem mniejszym, ale politycznie ważniejszym. _

|

Źródło: Department Obrony USA |
| --- |

USA od lat najwięcej płacą za pokój na Bliskim Wschodzie. Najszerszy strumień gotówki płynie do Izraela, który w 2014 roku będzie mógł liczyć na 3,1 mld dolarów na stabilizację regionu. To blisko 10 procent środków, przeznaczonych przez Amerykanów na wsparcie wszystkich krajów. Drugi jest Egipt, który dostaje niemal dwa razy mniej niż Izrael (1,6 mld dolarów). Kolejne w kolejności Pakistan i Afganistan muszą_ zadowolić się _ kolejno 881 mln i 748 mln dolarów.

Z kolei jeśli chodzi o wsparcie w postaci wojska, to według danych z marca 2014 roku, najwięcej Amerykańskich żołnierzy stacjonuje w Japonii - 55 tys. Następne są Niemcy (47 tys.), Wielka Brytania (13 tys.) i Włochy (11 tys.). Znacząco wyprzedzają one pozostałe kraje, takie jak Bahrajn (3 tys.), Hiszpania (2 tys.) czy Turcja (1,9 tys.).

Bezkonkurencyjne wydatki na wojsko

Biorąc pod uwagę całkowite wydatki Amerykanów na wojsko, miliard dolarów wydaje się niewielką kwotą. Tylko w 2013 roku Stany Zjednoczone na tzw. budżet obronny wydały 818 mld dolarów. Dla porównania Polska w tym samym czasie przeznaczyła na ten cel 9,4 mld dolarów.

|

Źródło: sipri.org |
| --- |

Amerykanie w tej kategorii nie mają sobie równych. Wydają więcej niż Chiny, Rosja, Arabia Saudyjska, Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Japonia, Indie razem wzięte. A dla budżetu wojskowego finansowanie pomocy dla poszczególnych krajów stanowi jedynie niewielki ułamek. W 2014 roku będzie to około 33 mld dolarów.

##Wydatki na wojsko w USA na przestrzeni lat (w mld dolarów)
Źródło: usgovernmentspending.com
Rok Budżet na wojsko W tym wydatki na inne kraje
2000 359 11
2001 366 10
2002 422 14
2003 483 13
2004 542 19
2005 600 27
2006 621 22
2007 653 21
2008 730 19
2009 794 31
2010 847 34
2011 878 34
2012 849 36
2013 818 37
2014 820 33

Pieniądze na wojsko (820 miliardów dolarów) stanowią znaczącą część budżetu Stanów Zjednoczonych. Bieżący rok przewiduje wydatki Amerykanów w wysokości 1,1 bln. dolarów na cele poza stałymi zobowiązaniami, takimi jak renty czy emerytury. Łączne wydatki budżetu USA to 3,8 bln. dolarów.

Miliard to bardzo mało

W tym roku budżet USA już przewiduje wydać na Europę nieco ponad 563,1 mln dolarów. Najwięcej otrzyma Ukraina (95 mln dolarów), Gruzja (62 mln dolarów) i Kosowo (57 mln dolarów). Jeśli obietnice Baracka Obamy się urzeczywistnią, kwota ta wzrośnie do ponad półtora miliarda dolarów.

Barack Obama podczas wizyty w Polsce chętnie powtarzał, że Polska jest jednym z największych sojuszników USA. Nie zgadza się z tym dr Ewa Pietrzyk_ -Zieniewicz. - _ Z perspektywy Stanów Zjednoczonych jesteśmy małym krajem w strefie postradzieckiej. _ Może największym, może dajemy sobie radę, ale żeby Stany miały nas za sojusznika, to nie _ - ocenia specjalistka. Jej zdaniem gest Obamy ma charakter propagandowo-reklamowy i dla Stanów Zjednoczonych jest drobnym wydatkiem.

Z taką opinią zgadza się prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Warszawskiego: - _ Kwota zaproponowana przez Obamę jest bardzo mała, to oczywiste - _ocenia. - _ Ważniejsze jest co udało się osiągnąć w kwestii importu gazu łupkowego ze Stanów Zjednoczonych, o czym nie mówiło się publicznie. Mam nadzieję, że to było tematem rozmów nieoficjalnych. Rosja nie zaatakuje nas militarnie, ale ekonomicznie może. USA zaczynają wydawać licencje na eksport gazu i chodzi o to, żebyśmy mogli z tego korzystać. To da nam niezależność od Rosji i bezpieczeństwo energetyczne. _

Zdaniem Bartłomieja Biskupa, politologa z Uniwersytetu Warszawskiego, Stany Zjednoczone zaniedbują Polaków. - _ Ta wizyta miała polepszyć nasze relacje, mimo że deklaracje finansowe nie były zachęcające _- ocenia. - _ To jakaś śmieszna kwota. Obama mógł ją sobie darować. Przyjechał dobry wujek, dawno nie widziany, bogaty i masz tutaj cukierka. Osobiście oczekuję rzeczywistej obecności, a nie deklaracji finansowych, które tak jak w tym przypadku brzmią śmiesznie. _

Co na to Kongres?

Inicjatywę Baracka Obamy musi jeszcze poprzeć Kongres Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Bartłomieja Biskupa jeśli amerykański parlament zechce, to znajdzie pieniądze. - _ Zawsze ten miliard dolarów można ukryć czymś innym _ - zauważa. - _ To nie musi być miliard wzięty z budżetu. Pewnie zostanie wydany w ramach dyslokacji wojsk. _

Według Ewy Pietrzyk-Zieniewicz amerykański parlament nie poprze jednak idei prezydenta. - _ Obama nie ma teraz żadnej przewagi w Kongresie _ - zauważa. - _ W Stanach Zjednoczonych zbliżają się wybory. Ameryka jest po kryzysie, więc kongresmeni będą starali się oszczędzać. _Zdaniem specjalistki Barack Obama przed złożeniem nowych obietnic, powinien zrealizować stare: - _ Skoro tak bardzo się kochamy, to dlaczego wizy wciąż nas obowiązują _?

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/75/m310091.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wazne;obietnice;prezydentow;na;ile;skuteczne,149,0,1555093.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Miliard dolarów od USA. Pewne tylko, że obiecane 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/22/m310038.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obietnice;obamy;dla;polski;niepokoja;europe,130,0,1555074.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Obietnice Obamy niepokoją Europę. Powód? 3. (
http://static1.money.pl/i/h/238/m310254.jpg )
"Stoimy ramię w ramię, teraz i zawsze, za wolność waszą i naszą!" 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/147/m310163.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;w;warszawie;wlochy;prezydent;usa;rzuca;wyzwanie;moskwie,184,0,1555128.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Włochy: Obama rzuca wyzwanie Moskwie _
_ _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)