Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
g7
05.06.2014 17:57

Obama ostrzega Putina i krytykuje Francję

Przyznał także, że francuskie plany sprzedaży Rosji okrętów desantowych Mistral budzą jego obawy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

Prezydent Stanów Zjednoczonych ostrzega Władimira Putina przed izolacją i wzywa do zaprzestania destabilizacji Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli na zakończenie szczytu G7 - najbardziej uprzemysłowionych państw świata. Obama przyznał także, że francuskie plany sprzedaży Rosji okrętów desantowych Mistral budzą jego obawy.

Amerykański przywódca kolejny raz zagroził sankcjami, które mogą pogrążyć Rosję. _ Gospodarka rosyjska nie jest w dobrym stanie, kapitał ucieka, co widać już po pierwszy sankcjach, które nałożyliśmy. Kolejne mogą pogorszyć sytuację. Sankcje, które są planowane, bardziej uderzą w Rosję niż w Europę _ - mówił Barack Obama. Podkreślał jednocześnie, że Władimir Putin może jeszcze uniknąć trwałej izolacji. _ Ma szansę powrócić na drogę prawa międzynarodowego. Powinien dostrzec powagę chwili. Na Ukrainie jest nowy prezydent Petro Poroszenko, z którym może negocjować _ - podkreślił amerykański prezydent. I dodał, że jeśli Władimir Putin zmieni postępowanie i podejmie działania pokojowe, to umożliwią one odbudowanie zaufania. _ Jeśli tego nie uczyni, to będą dodatkowe konsekwencje _ - podkreślił Barack Obama.

Wydaje się, że rosyjski prezydent ma czas do końca czerwca. Przywódcy G7 uznali, że wtedy ponownie ocenią sytuację na Ukrainie i zdecydują o dalszych działaniach, także o ewentualnych sankcjach.

Prezydent USA Barack Obama przyznał także, że francuskie plany sprzedaży Rosji okrętów desantowych Mistral budzą jego obawy. Lepiej byłoby przycisnąć klawisz pauzy - powiedział po szczycie G7 w Brukseli.

_ Wyraziłem pewne obawy - i nie sądzę, że jestem w tym osamotniony - co do kontynuowania znaczących transakcji dotyczących obronności z Rosją w czasie, gdy pogwałciła ona podstawowe prawo międzynarodowe i suwerenność terytorialną sąsiada _ - powiedział Obama na wspólnej konferencji prasowej z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

_ Uznaję, że to duża transakcja i że miejsca pracy we Francji są ważne. Ale byłoby lepiej przycisnąć klawisz pauzy. Prezydent (Francois) Hollande jak dotąd podjął inną decyzję _ - dodał amerykański prezydent. Według niego różnice zdań w tej sprawie nie przekreślają współpracy pomiędzy Francją a USA w sprawie sankcji przeciwko Rosji za podsycanie kryzysu na Ukrainie.

Wartość budzącej kontrowersje transakcji dotyczącej sprzedaży Rosjanom okrętów Mistral opiewa na 1,2 mld euro. Do tej pory Francja odrzucała apele o wstrzymanie transakcji oraz krytykę, tłumacząc, że unieważnienie kontraktu przyniosłoby więcej szkód Paryżowi niż Moskwie.

Czytaj więcej w Money.pl
"Trzeba ustalić program funkcjonowania Unii" Premier Włoch Matteo Renzi wyraził dziś opinię, że o osobie przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej należy zadecydować dopiero po tym, gdy ustalony zostanie nowy program funkcjonowania Unii.
Obama "psychoterapeutą z butelką waleriany" Rosyjska gazeta stwierdza, że Polska i inne kraje trzęsą się ze strachu w obawie, że może je spotkać los Ukrainy.
Rosyjskie MSZ: Rozbrajanie separatystów nie jest najważniejsze Istotniejsze według rosyjskiego MSZ jest usunięcie praprzyczyn konfliktu w tym regionie.
Tagi: g7, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz