Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys na ukrainie
05.03.2014 06:19

Obama ujawnia szczegóły pomocy dla Kijowa

Prezydent USA i kanclerz Niemiec powtórzyli, że Rosja naruszyła integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Barack Obama i Angela Merkel opowiedzieli się za rozlokowaniem na Ukrainie międzynarodowych obserwatorów. Prezydent USA i kanclerz Niemiec rozmawiali wczoraj późnym wieczorem telefonicznie na temat sytuacji na Ukrainie. Amerykańska pomoc finansowa dla Ukrainy będzie mieć formę gwarancji kredytowych - poinformował chwilę wcześniej sekretarz skarbu USA Jack Lew. Warunki udzielenia tych gwarancji są w tej chwili negocjowane przez rządy Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.

Niedługo po tym, jak prezydent Władimir Putin oświadczył, że Rosja nie wysłała swoich wojsk na Krym, Barack Obama i Angela Merkel powtórzyli, że Rosja naruszyła integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Przywódcy USA i Niemiec zgodzili się co do konieczności złagodzenia konfliktu, między innymi poprzez rozmieszczenie międzynarodowych obserwatorów oraz doprowadzenie do bezpośrednich rozmów między Rosją a Ukrainą.

Obama i Merkel rozmawiali też o przygotowaniach do majowych wyborów na Ukrainie i wsparciu finansowym dla tego kraju.

Amerykańska pomoc finansowa dla Ukrainy będzie mieć formę gwarancji kredytowych - poinformował sekretarz skarbu USA Jack Lew. Warunki udzielenia tych gwarancji są w tej chwili negocjowane przez rządy Stanów Zjednoczonych i Ukrainy.Ukraińcy nie dostaną od Amerykanów gotówki. Pomoc Stanów Zjednoczonych to gwarancje kredytowe, które umożliwią rządowi w Kijowie zaciągnięcie pożyczek w bankach komercyjnych na sumę 1 miliarda dolarów.

Osobny pakiet pomocowy dla Ukrainy przygotowuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Sekretarz skarbu USA Jack Lew poinformował, że pieniądze uzyskane dzięki amerykańskim gwarancjom mają być wykorzystane na przeprowadzenie wyborów, walkę z korupcją oraz złagodzenie skutków retorsji Rosji pod adresem Ukrainy.

Część pakietu zostanie przeznaczona na ochronę najbiedniejszych Ukraińców przed skutkami trudnych reform gospodarczych, jakich będzie wymagać Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Sekretarz Lew dodał, że Stany Zjednoczone będą gotowe udzielić Ukrainie dalszej pomocy, jeśli będą wprowadzać niezbędne reformy.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: kryzys na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz