Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Obietnice Obamy dla Polski niepokoją Europę"

0
Podziel się:

Obietnica prezydenta Baracka Obamy w sprawie 1 mld dolarów
na umocnienie wojskowej obecności USA w Europie zaniepokoiła UE - pisze "Economist".

"Obietnice Obamy dla Polski niepokoją Europę"
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Posunięcia Rosji sprawiły, że Polska znów stała się dla USA jednym najbliższych europejskich partnerów. Ale obietnica prezydenta Baracka Obamy w sprawie 1 mld dolarów na umocnienie wojskowej obecności USA w Europie zaniepokoiła UE - napisał wczoraj _ Economist _.

Obama obiecał w Warszawie, że zwróci się do Kongresu USA o przeznaczenie 1 mld dolarów na wsparcie sojuszników w Europie Środkowo-Wschodniej. Biały Dom wyjaśnił w komunikacie, że fundusze te zostaną wykorzystane na nasilenie manewrów, misji szkoleniowych i rotacji wojsk powietrznych i lądowych w Europie.

_ - Ta inicjatywa wprawi Europejczyków z Zachodu, którzy boją się rozdrażnić Rosję, w osłupienie, ale jest to wciąż mniej, niż chciała uzyskać Polska, która chce stałej obecności wojsk NATO na swoim terytorium _ - komentuje brytyjski tygodnik.

_ Pomysł stworzenia baz NATO w Europie Środkowej budzi niepokój wśród wielu krajów zachodnioeuropejskich _ - kontynuuje _ Economist _. Wyjaśnia też, że NATO złożyło Rosji obietnicę w 1997 roku, zgodnie z którą w regionie tym miały nie stacjonować w przyszłości wojska Sojuszu Północnoatlantyckiego. _ Dla Polski to odwieczny problem, ponieważ uznaje ona, że takie zobowiązanie stawia ją w roli członka Sojuszu drugiej klasy _ - wyjaśnia tygodnik.

Fakt, że od początku kryzysu ukraińskiego Polska szczególnie energicznie domaga się silnej reakcji na poczynania Rosji, _ kładzie się cieniem na jej stosunkach z Niemcami, które o sankcjach wymierzonych w Rosję myślą znacznie ostrożniej _ - pisze _ Economist _.

Postulaty Warszawy, która chce, by Francja wycofała się z umowy z Moskwą, na mocy której ma dostarczyć Rosji dwa okręty desantowe typu Mistral, nadwerężyły też relacje polsko-francuskie - dodaj tygodnik, powołując się na dziennik _ Le Monde _.

Ale po okresie chłodniejszych relacji polsko-amerykańskich, gdy Polska czuła się rozczarowana doświadczeniami wyniesionymi z udziału w wojnie w Iraku i Afganistanie, niepokojące poczynania Rosji sprawiły, że Warszawa urosła znów do roli jednego z najważniejszych sojuszników USA w Europie - konkluduje _ Economist _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Skromne" ćwiczenia wojsk USA w Polsce W Polsce ćwiczenia mają potrwać dwa tygodnie. Weźmie w nich udział około 150 żołnierzy.
Obama wskazuje Ukrainie Polskę jako wzór Prezydent USA wskazał na nasze reformy gospodarcze, które przyniosły wręcz _ niewiarygodny _ wzrost.
Amerykanie wybudują bazy w Polsce? Zapowiedziane przez prezydenta USA zwiększenie obecności NATO w Europie Wschodniej mogłoby oznaczać np. ulokowanie w Polsce magazynów na potrzeby ewentualnej pomocy - oceniają eksperci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)