Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obraduje komisja ws przetargu na wykonawcę terminalu 2 dla Okęcia

0
Podziel się:

Na rozbudowę i modernizację terminalu 1 oraz na projekt i budowę terminalu 2 na lotnisku Warszawa Okęcie złożyło oferty sześć konsorcjów.

W piątek przed południem rozpoczęła obrady komisja przetargowa, która ma dokonać wyboru oferentów do ostatniego etapu przetargu na wykonawcę terminalu 2 dla Okęcia - poinformował Marek Woś, rzecznik prasowy Portów Lotniczych.

Włodzimierz Machczyński, tymczasowy kierownik Portów Lotniczych, zwrócił się w czwartek do komisji przetargowej o przesunięcie z piątku 16 marca na wtorek 27 marca terminu wyboru oferentów do ostatniego etapu przetargu.

Woś poinformował, że Machczyński odstąpił od propozycji przesunięcia terminu posiedzenia komisji ze względu na to, że zostało ono już wcześniej zapowiedziane wobec kontrahentów zewnętrznych i nie można ich już było powiadomić o zmianie daty obrad komisji.

'Komisja miała dzisiaj wybrać dwóch albo trzech oferentów spośród sześciu, ale co zrobi - nie wiem' - powiedział Woś.

Na rozbudowę i modernizację terminalu 1 oraz na projekt i budowę terminalu 2 na lotnisku Warszawa Okęcie złożyło oferty sześć konsorcjów. Są to: Strabag Polska Sp. z o.o, Bouygues Batiment SA, Ferrovial Agroman SA, Hochtief AG, Bilflinger + Berger Bauaktiengesellschaft oraz Skanska International Civil Engineering AB.

Według wcześniejszych zapowiedzi rzecznika PPL przetarg ma być rozstrzygnięty prawdopodobnie w czerwcu tego roku. Prace przygotowawcze do rozbudowy mają potrwać 12 miesięcy, natomiast sama budowa terminalu - trzy lata. Nowy terminal powinien zostać oddany do użytku na początku 2005 roku.

Koszt budowy terminalu szacowany jest na 300 mln USD. Jego przepustowość wyniesie 6,5 mln pasażerów rocznie. Obecnie istniejący terminal, który może obsłużyć rocznie 4 mln pasażerów, ma być powiększony m.in. o specjalny sektor dla VIP-ów.

Pieniądze na rozbudowę lotniska będą najprawdopodobniej pochodziły ze środków własnych przedsiębiorstwa i kredytów. Dokładny sposób finansowania nie został jeszcze ustalony.

Prokuratura poleciła w piątek policji na lotnisku Okęcie ustalenie, czy zawieszony dyrektor Portów Lotniczych niszczył dokumenty przedsiębiorstwa. Policja ma też zapobiec ewentualnym takim działaniom.

Polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie ma związek z pismem, które przesłał jej minister transportu Jerzy Widzyk. 'Wpłynęła do nas informacja od ministra transportu o uzasadnionym podejrzeniu usuwania dokumentów przez byłego dyrektora +Okęcia+' - powiedziała PAP Małgorzata Dukiewicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Prokuratura włączy tę sprawę do prowadzonego już od kilku miesięcy śledztwa ws. domniemanych nieprawidłowości przy organizacji przetargu na budowę drugiego terminalu na lotnisku Okęcie. Jednocześnie policjantom z komisariatu na lotnisku polecono, by ustalili, czy faktycznie usuwano dokumenty i 'podjęli działania mające na celu zapobieżenie przestępstwu określonemu w art. 276 kk'. (Art. 276 kk: Kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)