Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Piotr Kucharski
|

Obroty restauratorów spadną o 25 proc.?

0
Podziel się:

Co czwarty właściciel lokalu twierdzi, że zakaz palenia oznacza konieczność zwolnień.

Obroty restauratorów spadną o 25 proc.?
(EPA/PAP)

Ponad połowa właścicieli lokali gastronomicznych obawia się, że w przypadku wprowadzenia całkowitego zakazu palenia stracą część klientów - tak wynika z badania TNS OBOP dla Konfederacji Pracodawców Polskich. Jedna czwarta zapowiada redukcje personelu.

Zdaniem pracodawców proponowane przez Sejm rozwiązania nie biorą pod uwagę skutków ekonomicznych zakazu.

55 proc. zapytanych restauratorów uważa, że ich obroty spadną przynajmniej o 1/4 po wprowadzeniu zakazu palenia.

Co czwarty z właścicieli byłby skłonny to ograniczenia zatrudnienia._ - Nawet gdyby tak było, że tylko 25 proc. lokali zredukuje zatrudnienie, to mielibyśmy do czynienia z pół procentowym wzrostem bezrobocia _ - uważa Adam Ambrozik, ekspert KPP. - _ Lokali jest ok. 50 tys. i przeciętnie zatrudniają 7 osób _ - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Producenci papierosów przeciwko zakazom palenia w lokalach
Konfederacja uważa, że ze względu na wpływ na gospodarkę nie można całkowicie zakazać palenia.

Przedsiębiorcy proponują inne od dyskutowanych w Sejmie rozwiązania, które pozostawiałyby restauratorom, mającym lokale mniejsze niż 100 mkw., wybór jaki typ lokalu chcą tworzyć - dla palących, czy niepalących.

W restauracjach większych niż 100 mkw. właściciel powinien mieć możliwość decydowania czy stworzyć strefę dla palaczy, która byłaby oddzielona od strefy _ bezdymnej _.

Wiceprezydent KPP Grażyna Piotrowska-Oliwa przyznaje, że Konfederacja nie jest przeciwko zakazowi palenia. Chce jednak wprowadzenia racjonalnych rozwiązań.

POSŁUCHAJ GRAŻYNY PIOTROWSKIEJ-OLIWY:

_ - Uważamy, że tylko takie precyzyjne rozwiązania mają szansę być realnie stosowane. A z drugiej strony to byłyby rozwiązania, które usankcjonowałyby obecny stan obecny uregulowany przez rynek. Jeżeli ustawodawca chce pomóc rynkowi to niech usankcjonuje w sposób jednoznaczny i precyzyjny to co dzisiaj jest _ - stwierdza Ambrozik.

Z kolei Ryszard Berent prezes Stowarzyszenia Polskich Barmanów uważa, że proponowane zakazy będą martwym prawem. - _ Jak egzekwować tego typu przepisy przy dużych imprezach masowych, jak na przykład ostatnie losowanie grup w Mistrzostwach Europy? W jaki sposób upilnować, czy egzekwować od organizatorów i gości zakaz gdy w jednej minucie 800, albo 1000 osób wychodzi na raz na papierosa? _ - pyta Berent.

ZOBACZ TAKŻE:

Większość Polaków za całkowitym zakazem palenia, ale...

Przedstawiciele przemysłu tytoniowego przedstawili pod koniec stycznia wyniki sondażu TNS OBOP, zrealizowanego na ich zlecenie, na temat zakazu palenia. Według sondażu 71 proc. badanych jest za wprowadzeniem całkowitego zakazu palenia, 68 proc. - opowiada się za tym, by politycy nie decydowali za właścicieli lokali gastronomicznych, czy ich lokal jest dla osób palących, czy nie. 90 proc. badanych odpowiedziało pozytywnie na pytanie, czy w lokalach gastronomicznych powinno być wydzielone osobne pomieszczenie dla palaczy.

Czego chcą zakazać posłowie?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)