Notowania

kryzys w hiszpanii
19.06.2011 15:54

"Oburzeni" protestują w całej Hiszpanii

Głównie młodzi ludzie sprzeciwiają się paktowi na rzecz euro, politykom i systemowi finansowemu, w których widzą winnych kryzysu gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Tysiące osób, sympatyków tzw. Ruchu 15, protestuje w różnych miastach Hiszpanii przeciwko paktowi na rzecz euro, politykom i systemowi finansowemu, w których widzą winnych kryzysu gospodarczego.

Do Ruchu 15, którego nazwa pochodzi od daty powstania - 15 maja, należą głównie ludzie młodzi, wśród których bezrobocie wynosi 44 procent, ale także emeryci i niezadowoleni pracujący. Nazywają siebie _ oburzonymi _, opowiadają się przeciwko _ pseudodemokracji _ i klasie politycznej.

Protestują zwłaszcza przeciwko _ paktowi na rzecz euro _ przyjętemu w marcu w Brukseli przez państwa UE. Pakt powstał z inicjatywy Niemiec i Francji; przewiduje cięcia budżetowe i silną dyscyplinę fiskalną. Jego celem jest wzmocnienie gospodarek unijnych dla uniknięcia kolejnych kryzysów słabszych członków strefy euro i zagrożenia stabilności całej strefy.

Manifestujący uważają, że cięcia przewidziane w pakcie uderzą w najsłabszych. W Madrycie rozdają ulotki z napisami: _ euro albo życie _ i _ przeciwko kryzysowi i kapitałowi _. _ Oburzeni _ zwołali w stolicy Hiszpanii siedem manifestacji, które wyszły z różnych punktów miasta i spotkają się wieczorem na centralnym placu Neptuno. Protestujący wznoszą okrzyki: _ Oni nas nie reprezentują _, _ Nie patrz, przyłącz się _ i _ Zobaczymy się w parlamencie _.

Manifestacje _ przeciwko cięciom, planom oszczędnościowym, kampanii represji _ zwołano także w niedzielę wieczorem w Barcelonie. W Walencji _ oburzeni _ nawołują do protestów pod hasłami: _ Nie dla korupcji _, _ Nie dla ratowania banków _. W Bilbao zachęcają do _ walki o lepszy świat _.

Wieczorem _ oburzeni _ wyjdą także na ulice Vitorii w Kraju Basków, A Corunii w północno-zachodniej Hiszpanii (Galicia), andaluzyjskiej Sewilli i innych miast na terenie całej Hiszpanii. Hiszpański minister spraw wewnętrznych Alfredo Perez Rubalcaba zapewnił, że policja nie będzie interweniować, jeżeli protesty będą przebiegały pokojowo.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t140268.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/glowny;plac;madrytu;nadal;okupowany,124,0,841084.html) Główny plac Madrytu nadal okupowany Młodzi ludzie protestują przeciwko bezrobociu i polityce rządzących partii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t141997.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/210;mln;euro;za;ogorkowa;psychoze,128,0,851072.html) 210 mln euro za ogórkową psychozę Środki przeznaczone na rekompensaty dla rolników są niewystarczające, uważa minister Marek Sawicki. Polska, Francja, Hiszpania i Słowacja głosowały przeciw propozycji KE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t90568.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zapatero;niepewny;wczesniejsze;wybory,57,0,849977.html) Zapatero niepewny. Wcześniejsze wybory? Kryzys gospodarczy i niestabilność w parlamencie mogą przekonać rządzących w Hiszpanii socjalistów do przeprowadzenia w listopadzie przedterminowych wyborów parlamentarnych.
Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz