Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Oceniał finanse państwa, teraz będzie za nie odpowiadał

0
Podziel się:

Zdaniem premiera Mateusz Szczurek jest jednym z najzdolniejszych polskich ekonomistów.

Oceniał finanse państwa, teraz będzie za nie odpowiadał
(PAP/Radek Pietruszka)

Znany z komentarzy ekonomicznych Mateusz Szczurek - zdaniem premiera jeden z najzdolniejszych polskich ekonomistów - będzie ministrem finansów. Do priorytetów przyszły szef MF zaliczył zapewnienie gospodarce skoku rozwojowego i dbałość o finanse publiczne.

Szczurek, od lat związany z bankiem ING, wielokrotnie oceniał polskie finanse i gospodarkę. Teraz sam za nie będzie odpowiadał. _ Cieszę się, że jeden z najzdolniejszych, niektórzy twierdzą, że najzdolniejszy polski ekonomista, specjalista od makroekonomii, ale też od liczenia pieniędzy, podejmuje się trudnej misji _ - powiedział Tusk podczas konferencji, na której przedstawił skład zrekonstruowanego rządu.

Dodał, że jego _ wskazanie i intuicja _ były identyczne z oceną ustępującego ministra finansów, wicepremiera Jacka Rostowskiego. _ Cieszę się, ponieważ co do strategii makroekonomicznej mamy pogląd właściwie identyczny - ustępujący minister finansów, wchodzący na ten urząd i ja - co gwarantuje potrzebną ciągłość _ - mówił Tusk. Dodał, że Szczurek gwarantuje też _ nową energię _ potrzebną w Ministerstwie Finansów.

Mateusz Szczurek powiedział, że jego celem jest zapewnienie skoku rozwojowego polskiej gospodarce. _ Z jednej strony nie hamowanie go, a z drugiej zapewnienie tego - może to być mniej popularne - aby ten skok nie okazał się krótkotrwały, nie okazał się skokiem w przepaść _ - podkreślił Szczurek. Zaznaczył, że chodzi o dbałość o stan finansów publicznych. Jak mówił, zbilansowana polityka fiskalna to podstawa, której wielu krajom w Europie brakuje. _ Mogą to potwierdzić rzesze bezrobotnych w wielu krajach Europy Zachodniej _ - powiedział.

Według Szczurka konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom warunków, aby swój potencjał innowacyjny i swoją energię kierowali na prawdziwe innowacje, a nie na przykład na omijanie podatków. _ To jest zadanie długotrwałe, to jest ciągła praca, której również musimy się podjąć _ - zaznaczył. Dodał, że tematem jego doktoratu były kryzysy finansowe i płynność międzynarodowa. _ Mam nadzieję, że zastosowania do niego nie będzie _ - żartował.

Szczurek, jeden z najbardziej znanych komentatorów ekonomicznych, jest absolwentem Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się na University of Sussex w 2005 r., a tematem jego pracy były kryzysy i płynność międzynarodowa. W 1998 r. i 2007 r. odbył kursy ekonometrii International Center for Money and Banking Studies w Genewie i Londynie.

W latach 1994-1997 brał udział we wspólnym programie i uzyskał tytuł Bachelor of Arts Uniwersytetu Warszawskiego i Columbia University in the City of New York, School of International and Public Affairs. W 1997 uzyskał tytuł Master of Arts z ekonomii międzynarodowej University of Sussex. Przez wiele lat związany z bankiem ING. W latach 1997-2011 Szczurek był ekonomistą ING Barings oraz głównym ekonomistą ING Banku Śląskiego. W marcu 2011 r. został głównym ekonomistą ING na Europę Środkową i Wschodnią.

Wykłada ekonomię w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, University of Sussex i Goethe Business School we Frankfurcie. Był współzałożycielem i prezesem Towarzystwa Absolwentów Uniwersytetów Brytyjskich. Jest członkiem Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)