Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od 1 stycznia nowe stawki podatkowe

0
Podziel się:

Rostowski: Reformy zmniejszą wpływy do budżetu o 35 mld zł.

Od 1 stycznia nowe stawki podatkowe
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Reforma podatku dochodowego, podatku VAT, niższa składka rentowa oraz ulga prorodzinna zmniejszą wpływy do budżetu w 2009 roku łącznie o 35 mld zł - powiedział w Senacie minister finansów Jacek Rostowski.

_ Rząd śmiało podszedł do zmniejszenia obciążeń finansowych polskich rodzin. Ustawa budżetu na 2009 rok stwarza przestrzeń do ogromnej zmiany w systemie podatkowym. Dwie niższe stawki podatkowe PIT na poziomie 18 proc. i 32 proc. wejdą w życie za kilka dni _ - podkreślił.

Przygotowanie gospodarki polskiej na skutki światowego kryzysu, to kolejny priorytet rządu PO i PSL - powiedział minister finansów.

Rostowski wskazał sześć, określonych wcześniej, celów budżetowych: obniżenie długu publicznego i deficytu, niższe podatki, wzrost wydatków inwestycyjnych, prywatyzację, liberalizację gospodarki i wejście do strefy euro. Zdaniem ministra, ustawa budżetowa wpisuje się w harmonogram realizacji tych celów.

Jacek Rostowski skrytykował ostatnie decyzje premiera

_ - Myślenie po nas choćby potop jest widoczne w działaniach opozycji _ - powiedział Rostowski. Dodał, że w działania takie wpisuje się decyzja prezydentaLecha Kaczyńskiegoo zawetowaniu ustawy zapewniającej emerytury pomostowe grupom zawodowym wykonującym pracę w szczególnych warunkach.

_ - Budżet jest częścią polityki gospodarczej rządu. Weto prezydenta blokuje bardzo ważny element polityki gospodarczej rządu. Tym wetem prezydent blokuje też zmiany, których celem było uzdrowienie finansów publicznych _ - powiedział Rostowski.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)