Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rekomendacja t
23.08.2010 07:06

Od dziś trudniej o kredyt w walucie, za to bezpieczniej

W życie wchodzi część przepisów Rekomendacji T KNF.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Otnaydur/Dreamstime.com)

W życie wchodzi część przepisów _ Rekomendacji T _ Komisji Nadzoru Finansowego, która ma zmniejszyć ryzyko, jakie biorą na siebie osoby biorące pożyczkę.

Trudniej będzie o kredyty w walutach obcych. Jeśli taki kredyt jest zaciągany na dłużej niż 5 lat, wówczas kredytobiorca będzie musiał posiadać 20 procent wkładu własnego. W przypadku kredytów zaciąganych na czas krótszy wymagany wkład własny to 10 procent.

Rekomendacja zaleca również, aby suma rat osoby spłacającej kredyt nie przekraczała 50 procent jej wynagrodzenia. W przypadku osób zarabiających powyżej średniej krajowej, próg ten wynosi 65 procent przychodu. Te zapisy wchodzą w życie od 23 stycznia 2011 roku.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz jest przekonany, że banki są przygotowane do obsługi klientów według nowych zasad. Przypomina, że _ Rekomendacja T _ nakazuje bankom lepsze informowanie klientów o ryzyku, na jakie się decydują, co ma pozwolić uniknąć kłopotów w przyszłości.

Ekonomista X Trade Brokers Przemysław Kwiecień uważa, że doświadczenia ostatniego kryzysu dowodzą, iż przyznawanie kredytu każdemu, kto o to poprosi, kończy się kłopotami, za które ostatecznie płacą wszyscy podatnicy. Według eksperta, przepisy Rekomendacji T należy wprowadzić, choć grono niezadowolonych może być spore.

POSŁUCHAJ PRZEMYSŁAWA KWIETNIA:

Według wyliczeń części ekspertów, rygorystyczne przestrzeganie zapisów rekomendacji może sprawić, że nawet 3 miliony osób o najniższych dochodach nie będą miały dostępu do kredytu. Niektórzy ostrzegają, że przepisy mogą skłonić osoby uboższe do korzystania z usług mniej bezpiecznych instytucji parabankowych, które _ Rekomendacji T _ nie muszą się podporządkowywać.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t91257.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/przez;rekomendacje;t;drozsze;kredyty;w;walutach,241,0,659697.html) Przez Rekomendację T droższe kredyty w walutach Dodatkowe ubezpieczenie może podnieść koszt kredytu nawet o kilkanaście tysięcy złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t26305.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/knf;o;rekomendacji;t;uchroni;przed;windykacja,76,0,660300.html) KNF o rekomendacji T: Uchroni przed windykacją Udzielanie walutowych kredytów hipotecznych będzie obwarowane dodatkowymi warunkami.
Tagi: rekomendacja t, kredyt, waluty, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz