Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od jutra będziemy więcej zarabiać. Sprawdź, o ile!

0
Podziel się:

Zgodnie z ustawą łącznie o 7 punktów procentowych zostaje obniżona składka rentowa. Sprawdź, ile na tym zyskasz.

Od jutra będziemy więcej zarabiać. Sprawdź, o ile!

Zgodnie z ustawą łącznie o 7 punktów procentowych zostaje obniżona składka rentowa. We wtorek prezydent Lech Kaczyński podpisał ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych, w myśl której obniżka zostanie przeprowadzona w dwóch etapach.

Obecnie składka rentowa wynosi 13 procent. Od jutra zostanie ona obniżona o 3 punkty procentowe po stronie pracowników, a od 1 stycznia przyszłego roku o kolejne 4 punkty procentowe - 2 po stronie pracodawców i 2 po stronie POLICZ I PORÓWNAJ Wynagrodzenie przed i po obniżce składki SPRAWDŹ
Ile zyskasz na obniżcepracowników. Po redukcji pracownicy będą płacić 1,5 proc. składki, a pracodawcy - 4,5 proc.

W czasie prac nad ustawą pojawiały się obawy, że obniżka może zniszczyć system rentowy. Jednak wicepremier Zyta Gilowska zapewniała, że teraz są dobre warunki na zmiany ze względu na dobre wskaźniki makroekonomiczne, dobre tempo procesów gospodarczych i niezłą kondycję finansów publicznych.

Eksperci ekonomiczni nie są zgodni, jaki wpływ na inflację będzie miała obniżka składki rentowej. Zdaniem części z nich, zwiększy to presję inflacyjną.

Ekspert Business Centre Club (BCC) Wojciech Nagel uważa, że obniżka pociągnie za sobą wzrost wydatków na konsumpcję. Według niego, inflacja może się przez to zwiększyć do 1 pkt. proc. W maju inflacja wyniosła 2,3 proc., czyli stała się bliska celowi NBP, wynoszącemu 2,5 proc.

Nagel przypomniał, że Rada Polityki Pieniężnej, obawiając się wzrostu inflacji, podniosła na ostatnim posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Przyczyniło się do tego wyraźne ożywienie gospodarki, produkcji, a także pojawiające się coraz częściej żądania podwyżek wynagrodzeń. Tymczasem - według niego - podwyżka płac poprzez redukcję składki dodatkowo zwiększy presję inflacyjną. _ "Zarobki pracowników powinny być podniesione poprzez zwiększanie wydajności" - twierdzi Wojciech Nagel z BCC i przypomina, że obniżka będzie kosztować ok. 23 mld zł. _

Zdaniem ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Małgorzaty Krzysztoszek, nie ma pewności, że wzrost płac zostanie przeznaczony na konsumpcję, ponieważ gospodarstwa domowe w coraz większym stopniu inwestują swoje środki, rosną też ich oszczędności.

"Moim zdaniem obawy o zwiększenie presji inflacyjnej są absolutnie nieuzasadnione. Po obniżce składki mamy szansę na osłabienie inflacji, w związku ze zmniejszeniem presji płacowej" - powiedziała Krzysztoszek.

Wyjaśniała, że coraz większa liczba pracowników domaga się podwyżek, co oznacza tzw. presję płacową. Obniżka składki pozwoli na zwiększenie wynagrodzeń bez zagrożenia inflacją. Według niej, presja inflacyjna wzrosłaby wówczas, gdyby pracodawcy, chcąc sfinansować podwyżki dla pracowników, podnosili ceny swoich towarów i usług.

Wzrostu inflacji w wyniku redukcji składki nie obawia się również ekonomista z Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski. _ "To, że ludziom będzie się mniej zabierać, nie oznacza wzrostu inflacji" - uważa Andrzej Sadowski. _

Sadowski uważa, że redukcja składki będzie miała niewielki wpływ na gospodarkę, a pracownicy nie odczują w dużym stopniu zwiększenia pensji.

Dodał, że jest rozczarowany, iż rząd nie obniżył w większym stopniu składki po stronie pracodawców, by obniżyć w ten sposób wysokie koszty pracy.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)