Notowania

prokuratura wojskowa
13.01.2013 09:37

Od kwietnia ma zniknąć jedna czwarta prokuratur garnizonowych

Koszty likwidacji trzech prokuratur garnizonowych, MON szacuje na 1,2 mln zł. Ale potem już będą oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz KRUPA/East News)

Trzy z jedenastu istniejących wojskowych prokuratur garnizonowych zostaną zniesione od 1 kwietnia - zakłada projekt rozporządzenia Tomasza Siemoniaka, szefa MON, nad którym pracuje resort. Znikną jednostki w Bydgoszczy, Elblągu i Zielonej Górze, gdzie nie ma sądów garnizonowych.

Naczelnej Prokuraturze Wojskowej podlegają obecnie dwie wojskowe prokuratury okręgowe w Warszawie i Poznaniu, którym z kolei podporządkowano 11 wojskowych prokuratur garnizonowych. W 2011 r. wojskowe jednostki prokuratury prowadziły i nadzorowały 3,5 tys. spraw; jeszcze w 2008 r. było ich 8,5 tys.

Projekt rozporządzenia, nad którym pracuje MON, ma zlikwidować trzy prokuratury garnizonowe: w Bydgoszczy, Elblągu i Zielonej Górze. W tych miastach nie ma sądów wojskowych, więc - napisano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia - za zniesieniem wspomnianych prokuratur przemawiają względy ekonomiki procesowej. Wojskowe sądy garnizonowe w Bydgoszczy i Zielonej Górze zniesiono w połowie 2010 r.

Początkowo planowano, że rozporządzenie wejdzie w życie od 1 stycznia 2013 r., w obecnej wersji projektu przesunięto tę datę na 1 kwietnia.

Likwidowane prokuratury były właściwe dla spraw z Kujawsko-Pomorskiego, północno-zachodniej części Warmińsko-Mazurskiego oraz Lubuskiego. Właściwość miejscową dla tych regionów otrzymają sąsiednie wojskowe prokuratury garnizonowe. Sprawy wszczęte i niezakończone przez prokuraturę w Bydgoszczy przejmą śledczy z Poznania, śledztwa prokuratury elbląskiej - prokuratura w Olsztynie, a sprawy prowadzone w Zielonej Górze zostaną podzielone między wojskowych prokuratorów ze Szczecina i Wrocławia.

Koszty zniesienia trzech wojskowych prokuratur garnizonowych MON szacuje na 1,2 mln zł, które w przeważającej większości mają zostać wydane na odprawy i inne świadczenia dla 15 prokuratorów wojskowych i kolejnych 17 pracowników likwidowanych jednostek. Oszczędności tylko w 2014 r. MON szacuje na 3,4 mln zł.

Jeśli projektowane rozporządzenie wejdzie w życie, w Polsce pozostanie osiem wojskowych prokuratur garnizonowych: w Gdyni, Krakowie, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

Sądownictwo wojskowe to obecnie siedem sądów garnizonowych (w Gdyni, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu) i dwa okręgowe (w Poznaniu i Warszawie); dla spraw wojskowych odpowiednikiem sądu apelacyjnego jest Izba Wojskowa Sądu Najwyższego.

Zaprezentowany w październiku 2012 r. przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowej ustawy o prokuraturze przewiduje włączenie prokuratury wojskowej do prokuratur cywilnych. W prokuraturach pozostaliby prokuratorzy, którzy byliby jednocześnie zawodowo czynnymi żołnierzami delegowanymi poza struktury MON. Jak planuje resort, zmiany miałyby wejść w życie od początku 2014 r. Obecnie projekt nowej ustawy o prokuraturze jest na etapie konsultacji społecznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Cięcia w administracji. Minister ogłasza rewolucję. Resort Administracji i Cyfryzacji chce likwidacji części jednostek samorządu. - _ To da miliard złotych oszczędności _ - zapowiada Michał Boni.
Gowin: Przesadził, ale nie naruszył prawa Sprawę powinien, jego zdaniem, rozstrzygnąć samorząd sędziowski.
Ostre cięcia w mundurówce? Opozycja alarmuje MSW odkrywa karty i ujawnia planowane zmiany. _ - Propozycje prowadzą do likwidacji wielu placówek _ - ostrzega PiS.
Tagi: prokuratura wojskowa, mon, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz