Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Od kwietnia ruszą nowe pociągi Kolei Dolnośląskich

0
Podziel się:

Około 100 mln zł kosztowało pięć nowych pociągów zakupionych przez Koleje Dolnośląskie.

Od kwietnia ruszą nowe pociągi Kolei Dolnośląskich
(pkp.pl)

Około 100 mln zł kosztowało pięć nowych pociągów zakupionych przez Koleje Dolnośląskie. Pierwsze dwa nowe składy wyruszą na trasy 1 kwietnia, a kolejne trzy w czerwcu. Nowe pociągi obsłużą połączenia na linii Wrocław - Węgliniec przez Legnicę i Bolesławiec.

Dzisiaj odbyła się oficjalna prezentacja nowego pociągu, który swój pierwszy kurs odbył na trasie Wrocław - Legnica. Pojazd pomalowany został w biało-żółte barwy, znajdują się w nim 202 miejsca siedzące i blisko 260 miejsc stojących. W czasie podróży pasażerowie mogą m.in. korzystać z internetu czy doładować telefon.

Pociąg wyposażony jest w szyby pochłaniające promienie słoneczne, klimatyzację i niskie wejście, ułatwiające poruszanie się m.in. osobom niepełnosprawnym oraz pasażerom z wózkami. Obsługa pojazdu ma do dyspozycji elektroniczne układy sterowania oraz kamery zamiast lusterek.

Podczas testów przeprowadzonych na Centralnej Magistrali Kolejowej nowe pociągi przekroczyły prędkość 211 km/h, jednak po trasach Dolnego Śląska będą jeździły z maksymalną szybkością 160 km/h.

_ - Dzięki temu czas podróży z Wrocławia do Węglińca, który obecnie wynosi dwie godziny i 20 minut, skróci się do jednej godziny i 53 minut, a po zakończeniu remontu torowiska we wrocławskiej Leśnicy, czas jazdy spadnie do jednej godziny i 41 minut. W sumie podróżni zaoszczędzą więc ok. 40 minut _ - powiedział marszałek woj. dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec.

W dni powszednie pociągi będą kursowały jedynie na trasie z Wrocławia do Węglińca, natomiast w weekendy pojawią się również na trasie Wrocław - Jelenia Góra. _ Dotychczas Koleje Dolnośląskie eksploatowały szynobusy spalinowe, które były stosunkowo niewielkimi pojazdami, przeznaczonymi na linie o mniejszym obciążeniu pasażerskim. Te pociągi elektryczne są większe, szybsze i dużo bardziej nowoczesne _ - podkreślił marszałek.

Koszt pięciu nowych pojazdów to ok. 100 mln zł, z czego blisko 70 mln pochodzi z unijnej dotacji przekazanej za pośrednictwem programu regionalnego. Władze Dolnego Śląska mają w planach zakup kolejnych 11 szybkich pociągów, które na trasy wyruszą w latach 2014-2015. Będą kursowały na liniach Wrocław - Rawicz oraz Wrocław - Wałbrzych - Jelenia Góra. Obie trasy są obecnie modernizowane, aby pociągi mogły na nich rozwijać duże prędkości.

Pięć pociągów zostanie sfinansowanych z unijnych pieniędzy pochodzących z programu krajowego, a pozostałe sześć z funduszy pozyskanych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Koleje Dolnośląskie są spółką samorządową. Zostały powołane przez sejmik województwa dolnośląskiego w grudniu 2007 r., a działalność przewozową rozpoczęły rok później. Obsługują połączenia pomiędzy kilkunastoma miastami w regionie.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w biletach PKP. Ma być prościej Od najbliższego wtorku duże zmiany w biletach na wszystkie połączenia obsługiwane przez PKP Intercity.
Stanęło 388 pociągów. Ministrowie jadą ratować kolej do Brukseli Związkowcy mówią, że o strajku generalnym nie ma na razie mowy. Chwalą też rozmowy z zarządem PKP. Walka o ulgi trwa.
Pociągi stanęły na dwie godziny. Milionowe straty Protestowali pracownicy spółek: Intercity, Polskie Linie Kolejowe, PKP Cargo i PKP Energetyka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)