Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Odmowa koncesji dla TV Trwam bezprawna?

0
Podziel się:

Rzecznik Praw Obywatelskich: Ustawa o Radiofonii i Telewizji jest niekonstytucyjna

Odmowa koncesji dla TV Trwam bezprawna?
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odmówiła Telewizji Trwam koncesji na nadawanie cyfrowe na podstawie prawa niezgodnego z konstytucją - wynika z analizy Rzecznika Praw Obywatelskich.

We wniosku, który skierował do Trybunału Konstytucyjnego ani razu nie wymieniono nazwy katolickiej stacji oraz fundacji ojca Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis. W rozmowie z IAR kierująca urzędem Rzecznika profesor Irena Lipowicz przyznała jednak, że u podstaw jej interwencji leży właśnie ten przypadek.

Profesor Irena Lipowicz we wniosku do Trybunału pisze, że Ustawa o Radiofonii i Telewizji jest niekonstytucyjna w przepisie, który pozwolił KRRiT na dowolne sformułowanie warunków i w efekcie nieprzyznanie TV Trwam koncesji na nadawanie cyfrowe.- _ Ustawa zostawiła Radzie, zbyt duże pole do interpretacji swoich uprawnień - _ mówi Lipowicz

POSŁUCHAJ IRENĘ LIPOWICZ:

Rzecznik przypomina, że ograniczyć wolność wypowiedzi, nadawania i rozpowszechniania informacji można tylko w wyjątkowych sytuacjach i wyłącznie w drodze ustawy, a nie jak na to pozwoliło ułomne prawo - wskutek rozporządzenia niskiej rangi. Podkreśla, że _ blankietowe upoważnienie _ pozwoli każdemu urzędowi wypełnić je dowolną treścią, a to oznacza arbitralne ograniczenie wolności.

Profesor Irena Lipowicz we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego wskazuje też na niekonstytucyjność wymogu ujawnienia w procesie koncesyjnym danych wierzycieli i dłużników, a więc podmiotów, które w ogóle nie uczestniczą w tym procesie.

Przypomnijmy, że KRRiT nie przyznała TV Trwam koncesji na nadawanie cyfrowe, argumentując, że Lux Veritatis - nadająca tę telewizję - odmówiła ujawnienia szczegółów pożyczki od zakonu redemptorystów. Rada Radiofonii uznała więc - tłumaczył wielokrotnie jej przewodniczący Jan Dworak w Sejmie - że katolicki nadawca nie udźwignie finansowo tego przedsięwzięcia i wybrała zamożniejszych - w swojej ocenie - koncesjonariuszy.

Z wniosku RPO do Trybunału wynika, że Rada nie miała prawa żądać tych danych, bo konstytucja przewiduje, że mogą być one ujawnione wyłącznie na podstawie ustawy. W podsumowaniu Rzecznik Praw Obywatelskich stwierdza, że w efekcie ułomności prawa cały proces koncesyjny został _ nasycony arbitralnością _.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie przyjmą sprawozdania za telewizję Rydzyka Kluby PO, RP i SLD zapowiedziały głosowanie za przyjęciem sprawozdania KRRiT z działalności w 2011 r.
Kościół apeluje: chcemy równego traktowania Hierarchowie podzielają powszechne zatroskanie o los mediów publicznych, równocześnie upominają się o traktowanie mediów katolickich na równi z innymi.
Filmy w internecie? Chcą zaostrzyć przepisy Zmiany wprowadzają zapisy dyrektywy audiowizualnej w zakresie usług na żądanie (VOD). Z ubiegłorocznej noweli wykreślono je po proteście internautów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)