Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odszkodowanie po wypadku nieubezpieczonym ciągnikiem. Pieniądze zostają u poszkodowanego

20
Podziel się

Nastoletni rolnik miał poważny wypadek nieubezpieczonym ciągnikiem. Wyrokiem Sądu Najwyższego – odszkodowanie mu się należało. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie odzyska pieniędzy.

Wypadek nieubezpieczonym ciągnikiem. Odszkodowanie się należało
Wypadek nieubezpieczonym ciągnikiem. Odszkodowanie się należało (Bartosz Wawryszuk)
bDSuSueZ

Nastoletni rolnik miał poważny wypadek nieubezpieczonym ciągnikiem. Dostał 150 tys. zł odszkodowania. Wyrokiem Sądu Najwyższego – pieniądze mu się należały. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ich nie odzyska.

Nastolatek pomagał rodzicom przy gospodarstwie. Pracował w polu. Został ciężko ranny w wypadku ciągnika. Jest niepełnosprawny i wymaga stałej opieki. Rodzice nie mieli obowiązkowego ubezpieczenia (OC) rolników. Mimo to, decyzją sądu, zostało im orzeczone odszkodowanie w wysokości 150 tys. zł. Przez brak ubezpieczenia pieniądze musiał wypłacić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Przedstawiciele UFG odwołali się od decyzji sądu i domagali się od rodziców zwrotu wypłaconych środków. Decyzją Sądu Najwyższego pieniądze zostają u poszkodowanego.

Mimo takiego wyroku nie powinno to otworzyć drogi innym do nieubezpieczania się. Rolnicy muszą opłacać obowiązkowe ubezpieczenie. Rodzice poszkodowanego zapłacili karę za brak OC. Natomiast w tym konkretnym przypadku odszkodowanie zostało przyznane ze względu na kiepską sytuację finansową rodziców poszkodowanego, wykazują miesięczny dochód 500 zł na osobę. Ważnym argumentem jest też trwała niepełnosprawność poszkodowanego. To przekonało Sąd Najwyższy.

bDSuSufb
Zobacz także: Zobacz też: Polacy skarżą się na ubezpieczycieli

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny domagał się zwrotu wypłaconego odszkodowania, powołując się na przepisy. Zgodnie z art. 110 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Według zapisu osoba, które nie miała opłaconego OC, musi zwrócić wypłacone przez UFG środki.

Rodzicie poszkodowanego mieli wsparcie Rzecznika Finansowego. Wystąpili ze skargą kasacyjną do SN. Ten orzekł, że pieniądze poszkodowanemu się należały, a ich zwrócenie do UFG pozbawiłoby rodzinę środków do życia.

bDSuSufh

Niemniej rodzą się pytania, czy to nie otwiera drogi innym poszkodowanym w tego typu wypadkach. Nieopłacone OC rodzi wiele problemów, a uzyskanie odszkodowania z pewnością będzie długą i trudną drogą. Jednak powołując się na ten wyrok wiele osób może chcieć dochodzić odszkodowań poprzez skargi kasacyjne do Sądu Najwyższego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSuSufC
KOMENTARZE
(20)
54rf
3 lata temu
Sąd najwyższy zglupial
Hihi
3 lata temu
To znaczy że wszystkim nieuzbezpieczonym się należy !!!!!!
fafa
3 lata temu
no właśnie.... 500 zł dochodu ale ciągnik albo od rydzyka albo bezpośrednio darowizna od pana Stanisława, który miał na tyle przyzwoitości, że dał i umarł
bDSuSufD
Milena
3 lata temu
Heh jak wykazali 500zl na miesiac to sa bogaczami. Znam gospodazy co maja wykazany dochod 20zl ;p a zyja jak pany
masło
3 lata temu
K#$#@a mac ! Tyle powiem. Nie płacą ubezpieczenia (krus to jakis śmiech ) ja za brak oc mam wysoka grzywnę. A oni dostają kasę. Co za zj$/^&y kraj.
...
Następna strona