Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Odszkodowanie dla LOT. "Słusznie żąda odszkodowania od Boeinga"

- Spółka jest zdeterminowana i ma moim zdaniem słuszne roszczenia wobec Boeinga - powiedział Włodzimierz Karpiński, minister skarbu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

LOT słusznie żąda od Boeinga odszkodowania za uziemienie Dreamlinerów. Rząd wspiera przewoźnika w negocjacjach z amerykańskim koncernem lotniczym - zapewnia minister skarbu, Włodzimierz Karpiński.

W sierpniu minister rozmawiał w tej sprawie z ambasadorem USA w Polsce. W Warszawie trwają teraz kolejne negocjacje między LOT-em a Boeingiem.

Szef resortu skarbu przekonywał dziennikarzy, że polska firma - tak jak wcześniej inni światowi przewoźnicy - powinna dostać finansową rekompensatę od Amerykanów. - _ Spółka jest zdeterminowana i ma moim zdaniem słuszne roszczenia wobec Boeinga _ - powiedział Włodzimierz Karpiński.

Na początku września prezes LOT Sebastian Mikosz deklarował, że w wypadku braku porozumienia do końca roku, przewoźnik skieruje sprawę do sądu. Henryka Bochniarz szefowa Boeinga w Europie Środkowo-Wschodniej przekonywała, że amerykański koncern chce ugody i dlatego teraz w Warszawie trwają kolejne rozmowy.

- _ Droga sądowa oznacza wiele lat zmarnowanych i jedynie zyski prawników. Jest w tej chwili w Polsce grupa negocjatorów Boeinga i toczą się rozmowy. Sądzę, że obu stronom zależy na porozumieniu _ - powiedziała Henryka Bochniarz.

Biuro prasowe LOT potwierdziło jedynie, że negocjacje z Boeingiem toczą się, ale zastrzegło, że ich przebieg nie będzie komentowany. Prezes LOT-u zapewniał niedawno, że negocjacje potrwają kilka miesięcy. - _ Cały czas kłócimy się o pieniądze i będziemy się kłócić tak długo, aż uznamy, że mamy satysfakcjonujące rozwiązanie _ - twierdził Sebastian Mikosz.

LOT założył nawet specjalny rachunek, na którym były liczone wszystkie koszty związane z awrią samolotu. Ministerstwo Skarbu szacowało w lutym, że miesięcznie uziemienie Dreamlinerów kosztuje LOT około 10 milionów złotych. W czerwcu wiceszef resortu Rafał Baniak przyznał, że bezpośrednie koszty awarii przekraczają 100 mln zł.

Obecnie w barwach polskiego przewoźnika lata 5 Dreamlinerów. LOT ma dysponować ośmioma nowymi maszynami Boeinga.

Czytaj więcej w Money.pl
Boeing nie zapłaci odszkodowań LOT-owi? Bezpośrednie koszty awarii nowych Boeingów polskiego przewoźnika przekraczają 100 mln zł.
Minister pyta o odszkodowania dla LOT-u Włodzimierz Karpiński rozmawiał z ambasadorem USA w Polsce o rekompensacie Boeinga dla PLL LOT z powodu uziemienia maszyn.
LOT nie wystąpi po pomoc od resortu skarbu Plan restrukturyzacji PLL LOT zakładał, że spółka może potrzebować dodatkowej pomocy publicznej w wysokości do 381 mln zł. Prezes firmy podkreślał jednak, że zrobi wszystko, by wsparcie właściciela było jak najmniejsze.
Tagi: włodzimierz witold karpiński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz