Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
bartosz arłukowicz
25.05.2012 13:33

Odwołanie szefa NFZ to wstęp do zmiany w ochronie zdrowia

Chodzi o system finansowania ochrony zdrowia. Minister nie chce by płacono za leczenie, tylko za...

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan Bielecki/East News)

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powiedział, że wniosek o odwołanie prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza to początek zmian w Funduszu, które będą dotyczyć m.in. systemu finansowania. Dodał, że chce, aby płacono za efekt leczenia, a nie za fakt leczenia.

Ministerstwo zdrowia poinformowało wczoraj, że Arłukowicz złożył wniosek do premiera o odwołanie prezesa NFZ.

- _ Ta moja propozycja jest początkiem dalszych proponowanych zmian w systemie, początkiem zmian w NFZ, w systemie finansowania _ - powiedział w Sejmie dziennikarzom minister zdrowia.

Arłukowicz podkreślił, że system musi być przyjazny dla pacjenta i być inaczej finansowany. - _ Mnie bardzo zależy na tym, byśmy rozpoczęli płacenie za efekt leczenia, a nie za fakt leczenia _ - zaznaczył. Dodał, że rząd przyjął rozwiązania mówiące o tym, że dostępność do służby zdrowia będzie weryfikowana na podstawie dowodu osobistego. - _ Ta propozycja będzie początkiem dalszych zmian _ - dodał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/37/m136997.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;o;nfz;powinien;byc;rozwiazany,162,0,1092770.html) *Kaczyński o NFZ: Powinien być rozwiązany * - _ Rychło w czas, lepiej późno niż wcale _ - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński wniosek ministra zdrowia o odwołanie prezesa NFZ. Pytany, jaka była reakcja premiera Donalda Tuska na jego wniosek ws. szefa NFZ, odparł, że rozmawiał z szefem rządu wielokrotnie o służbie zdrowia i o Funduszu. - _ Więc znamy bardzo dokładnie obydwaj ten temat _ - zaznaczył.

Premier Donald Tusk powiedział wcześniej w piątek, że będzie respektował wniosek ministra zdrowia o odwołanie prezesa NFZ, jeśli będzie on podtrzymany. Arłukowicz, pytany o te słowa, mówił: _ Czekam ze spokojem na decyzję pana premiera _.

Rada NFZ jeszcze nie wydała opinii w sprawie odwołania Paszkiewicza. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych premier odwołuje prezesa NFZ na wniosek ministra zdrowia, po zasięgnięciu opinii Rady Funduszu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/89/m204377.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wniosek;o;odwolanie;prezesa;nfz;satysfakcjonuje;lekarzy,238,0,1092590.html) *Tusk: Będę respektował wniosek ministra zdrowia * Rada NFZ jeszcze nie wydała opinii w sprawie odwołania prezesa funduszu. Premier będzie z nim rozmawiał. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do resortu wynika, że chodzi m.in. o zamieszanie z umowami uprawniającymi do wypisywania recept na leki refundowane. Naczelna Rada Lekarska wezwała medyków, by nie podpisywali umów na warunkach, które przedstawił prezes NFZ.

Jacek Paszkiewicz w latach 2005-2007 pełnił funkcję dyrektora do spraw medycznych Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, a w listopadzie 2007 roku został powołany na stanowisko prezesa NFZ. Jako prezes Paszkiewicz doprowadził m.in. do wprowadzenia nowego systemu rozliczeń szpitali z Funduszem oraz zmienił zasady finansowania Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS).

Paszkiewicz był często krytykowany przez lekarzy m.in. za zamieszanie wokół przepisów refundacyjnych, które weszły w życie na początku tego roku. Na początku 2010 r. zarządzenie prezesa NFZ sprawiło, że część chorych na raka miało problemy z dostępem do chemioterapii niestandardowej. Już wtedy media spekulowały o odwołaniu go ze stanowiska, ale skończyło się na pozbawieniu Paszkiewicza miesięcznej pensji.

Czytaj więcej w Money.pl
Jest kara dla NFZ. Nie może tak dominować Sąd apelacyjny potwierdził decyzję prezes UOKiK dotyczącą nadużycia przez NFZ swojej pozycji przy ustalaniu kryteriów oceny w konkursie ofert na świadczenia zdrowotne.
NFZ wypowiedział kontrakty niesolidnym poradniom Prawie 40 poradni specjalistycznych w regionie kujawsko-pomorskim utraciło kontrakty po kontroli przeprowadzonej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Minister zdrowia chce odwołać szefa NFZ Bartosz Arłukowicz złożył wniosek o zdymisjonowanie Jacka Paszkiewicza premierowi. Czym zawinił szef Narodowego Funduszu Zdrowia?
Tagi: bartosz arłukowicz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz