Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gaz z rosji
11.04.2014 18:42

Oettinger zwołał na poniedziałek telekonferencję ministrów do spraw energii

Dzisiaj Putin zapewniał, że Rosja zrealizuje swe zobowiązania wobec europejskich klientów kupujących jej gaz i nie planuje wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę. Zastrzegł jednak, że Moskwa może zobligować Kijów do płacenia za gaz z góry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger (na zdjęciu) zwołał na poniedziałek telekonferencję ministrów ds. energii wszystkich 28 krajów UE, by rozmawiać o bezpieczeństwie dostaw gazu w kontekście Ukrainy.

W czwartek w liście do 18 europejskich przywódców prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że Gazprom może być zmuszony do przejścia na system przedpłat w handlu gazem z Ukrainą, a w przypadku naruszenia warunków płatności całkowicie lub częściowo przerwać dostawy gazu. Może to doprowadzić do redukcji dalszych dostaw do Europy. Adresatami listu Putina są prezydenci państw importujących gaz z Rosji przez terytorium Ukrainy. Wśród tych państw jest również Polska.

Dzisiaj Putin zapewniał, że Rosja zrealizuje swe zobowiązania wobec europejskich klientów kupujących jej gaz i nie planuje wstrzymania dostaw gazu na Ukrainę. Zastrzegł jednak, że Moskwa może zobligować Kijów do płacenia za gaz z góry.

Departament Stanu USA i Komisja Europejska przestrzegły Rosję przed traktowaniem dostaw gazu jako środka nacisku i narzędzia polityki.

Oettinger w rozmowie z austriackim radiem przekonywał dzisiaj, że w interesie Rosji jest zapewnienie dostaw i że potrzebuje ona dochodów. Zapowiedział też przygotowanie planu mającego na celu pomoc Ukrainie w spłaceniu części zobowiązań wobec Rosji. - _ Przygotujemy w najbliższych tygodniach pakiet, aby spłacenie uzasadnionych rachunków było możliwe, ale nie według księgowości pana Putina, lecz zgodnie z tym, co wynika z kontraktów _ - oświadczył. - _ Część rachunków (Ukrainy) jest uzasadniona, a część - nie _ - ocenił.

3 kwietnia prezes Gazpromu Aleksiej Miller poinformował, że cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485,5 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Wcześniej premier Dmitrij Miedwiediew uchylił rozporządzenie rządu FR z kwietnia 2010 roku, na mocy którego o 100 USD, tj. do zera, obniżone zostało cło eksportowe na gaz ziemny przy dostawach na Ukrainę. Według rosyjskiego ministerstwa energetyki według stanu z 9 kwietnia dług ukraińskiego Naftohazu wobec Gazpromu wynosił 2,238 mld dolarów.

Ponadto Oettinger jest zaproszony na konferencję w Warszawie na 23 kwietnia, ale jego udział nie jest potwierdzony, ponieważ jego kalendarz zmienia się _ ze względu na obecną sytuację polityczną _.

Tagi: gaz z rosji, spotkanie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz