Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Około 4,7 miliarda euro na małe i średnie przedsiębiorstwa

0
Podziel się:

Kwota ta wynika z obecnych szacunków i będzie się jeszcze najprawdopodobniej zmieniała.

Około 4,7 miliarda euro na małe i średnie przedsiębiorstwa
(Zbyszek Kaczmarek/East News)

Ok. 4,7 mld euro unijnego wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstwa znajdzie się w koordynowanych przez samorządy nowych regionalnych programach operacyjnych (RPO) - podała w piątek w Katowicach minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska.

Minister powiedziała PAP, że kwota ta wynika z obecnych szacunków i będzie się jeszcze najprawdopodobniej zmieniała. W regionalnych programach operacyjnych znajdą się środki na - jak mówiła - standardowe wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw, np. infrastrukturę, kupowanie maszyn i urządzeń.

Prócz programów regionalnych, małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły ubiegać się o wsparcie także z innych źródeł, np. na badania i rozwój - z krajowego programu Inteligentny Rozwój, w którym ma znaleźć się ok. 8 mld euro.

Podczas zorganizowanego w piątek w Katowicach IV Forum Nowej Gospodarki minister przypomniała m.in., że jednym z głównych celów rozwojowych Polski - nie wyznaczonych przez Unię Europejską, a określonych w krajowych dokumentach strategicznych - jest wzrost konkurencyjności gospodarki.

_ Wzrost konkurencyjności gospodarki to przede wszystkim uczelnie i przedsiębiorstwa. Gdy słyszę, że w Polsce niewielka ilość pieniędzy jest kierowana na innowacje, to owszem, jest niewielka w porównaniu z innymi krajami, ale przede wszystkim dlatego, że w Polsce przedsiębiorstwa mają bardzo słabą bazę badawczo-rozwojową _ - mówiła Bieńkowska.

Jak zaznaczyła, w przyszłych programach unijnych zdecydowanie więcej niż dotąd środków będzie kierowanych na badania, rozwój, naukę i innowacje - budowanie bazy badawczo-rozwojowej. Wiele z tych pieniędzy będzie inwestowanych w projekty naukowe. _ Ale nie tworzenie dużej ilości papieru, tylko powiązania między nauką, a biznesem _ - uściśliła minister.

Wskazała, że w uzgodnieniu z samorządami dobiega końca określanie tzw. inteligentnych specjalizacji regionów - dziedzin gospodarki, które mogą stać się dla nich lokomotywami rozwoju. Będą one jedną z podstaw do kierowania środków m.in. w ramach krajowego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

W programie tym nie będzie tzw. prostego wsparcia dla przedsiębiorców, które przejdzie do programów regionalnych. W Inteligentnym Rozwoju będzie chodziło przede wszystkim o budowanie silnej bazy badawczo-rozwojowej w firmach oraz współpracę uczelni i przedsiębiorców. Nie będzie za to prawie środków na kupowanie wyników badań czy licencji.

_ Zadajemy sobie cały czas pytanie, czy nie przesadzamy - czy nie okaże się, że przedsiębiorcy nie wezmą takich pieniędzy. Jeśli przesadzamy, będziemy zmieniać program. Na razie idziemy w tę stronę. () Będziemy też stosować swego rodzaju szantaż, tzn. kłaść na tacy ogromne pieniądze właśnie na takie cele _ - zapowiedziała Bieńkowska.

Według pierwotnych szacunków na wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw w programach regionalnych miało się znaleźć ok. 3 mld euro. Obecnie kwota ta wzrosła do 4,7 mld euro.

Ogółem w latach 2014-2020 do regionów trafi znacznie więcej pieniędzy niż obecnie - województwa mają zarządzać łącznie pulą 39 proc. pieniędzy, jakie trafią do Polski na realizację polityki spójności. W latach 2007-13 zarządzają 25 proc. wszystkich środków. W sumie - według niedawnych informacji - między zarządy województw podzielone zostanie ok. 28 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Komorowski radzi, jak wydawać pieniądze Bronisław Komorowski powiedział, że współpraca Śląska i Małopolski w ramach makroregionu Polska Południowa stwarza szansę na bardziej ambitne wydawanie środków z UE.
Miasto dostało milion złotych. Na co pójdą? Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna. Wniosek przygotowany przez Opole otrzymał największą liczbę punktów i znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej.
Tak będzie rozwijać się Polska. Sprawiedliwie? Dokument jest podstawą nowych programów, za pośrednictwem których do tej części Polski będą kierowane fundusze unijne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)