Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Okres vacatio legis dla śmieciówek kluczowy w temacie konstytucyjności

0
Podziel się:

Sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy dokończy obrady w sprawie ozusowania umów-zleceń w połowie września. Wtedy też, będzie wiadomo, ile czasu będzie wynosić vacatio legis na wprowadzenie zmian. Obecnie, proponowany okres wynosi trzy miesiące. Sprzeciwiają się temu rynkowi eksperci.

Okres vacatio legis dla śmieciówek kluczowy w temacie konstytucyjności
(Goodluz/iStockphoto)
bESvZJAl

Twierdzą, że okres może być niekonstytucyjny.

O niekonstytucyjności kwartalnego vacatio legis zawiadamia konfederacja Lewiatan. Na razie jednak nie podjęto działań w tej sprawie. _ Okres na wprowadzenie zmian może się wydłużyć _ - precyzuje członek Lewiatana Marek Kowalski. Jeżeli tak się nie stanie, zaprezentowania będzie ekspertyza ukazująca naruszenie prawa. Sprawa może mieć finał w Trybunale Konstytucyjnym.

Przewodnicząca podkomisji do spraw rynku pracy Izabela Katarzyna Mrzygłocka z PO przekonuje, że proponowane zmiany w ustawie są zgodne z ustawą zasadniczą. Potwierdzać to mają inne ekspertyzy. Polityk dodała, że słyszała o zamiarach Lewiatana, nie otrzymała jednak żadnych dokumentów w tej sprawie.

bESvZJAn

Bez względu na dalsze korekty, nowe przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych mogą wejść w życie od początku 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Senat poprze skok na kasę emerytów? Rząd chce, by ustawa weszła w życie już 1 lutego przyszłego roku. Jeśli Senat ją przyjmie, to prezydent będzie miał zagwarantowane przez Konstytucję 21 dni na decyzję w sprawie jej podpisania.
Niepochlebna opinia NIK na temat ZUSu Dopiero w czerwcu 2013 roku, po 8 latach od rozpoczęcia prac, wprowadzono w ZUS elektroniczny system, który stworzył warunki do oceny efektywności egzekucji i ustalenia rzeczywistej kwoty zaległości.
Ważne zmiany w prawie. Dotkną biorących kredyty Rząd chce zmienić ustawę o listach zastawnych i bankach hipotecznych. Ma to pobudzić gospodarkę.
bESvZJAO
wiadomości
wiadmomości
kraj
KOMENTARZE
(0)