Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Olejniczak: Nie mamy alternatywy dla rosyjskiego gazu

0
Podziel się

Zdaniem polityka lewicy gaz z innych źródeł byłby droższy.

Olejniczak: Nie mamy alternatywy dla rosyjskiego gazu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDJabMol

Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej i zróżnicowanie źródeł dostaw gazu do Polski to według naszych polityków sposoby na zminimalizowanie ryzyka związanego z uzależnieniem polskiej gospodarki od dostaw gazu z Rosji.

Szef Biura Bezpieczeństwa NarodowegoWładysław Stasiakzwrócił uwagę, że Rosja po raz kolejny zastosowała gaz jako narzędzie ekspansji politycznej. Zdaniem ministra Stasiaka, Polska i Unia powinny obecnie wspierać Ukrainę. Podkreślił ponadto, że Unia powinna zadbać o solidarność energetyczną.

Szef Klubu Parlamentarnego POZbigniew Chlebowskiprzypomniał, że nowy Traktat Lizboński zakłada wspólną politykę energetyczną Unii. Jego zdaniem, sytuacja konfliktu rosyjsko-ukraińskiego pokazuje, że dla dobrze pojętych interesów wszystkich państwa Unii Europejskiej trzeba inaczej rozmawiać z Rosją. Zbigniew Chlebowski podkreślił, że trzeba też szukać innych źródeł dostaw gazu do Polski.

bDJabMon

ZOBACZ TAKŻE:

Natomiast szef Klubu LewicyWojciech Olejniczakzwrócił uwagę, że w najbliższym czasie nie ma możliwości dostawy gazu z innych niż rosyjskie źródeł. Dodatkowo inne źródła byłyby według Olejniczaka droższe, co też jest niekorzystne dla polskiej gospodarki.

Polityk Lewicy pokłada nadzieje głównie we wspólnej polityce energetycznej Unii. Przypomniał, że każdy metr sześcienny gazu, który jest w Unii, jest w równym stopniu dostępny dla jej członków.

bDJabMot

Zdaniem szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysława Stasiaka, Polska w tym roku powinna potraktować sprawy bezpieczeństwa energetycznego jako priorytet. Podkreślił, że za rok czekają nas negocjacje nowego etapu umowy jamalskiej na dostawy gazu do Polski. Zaapelował, że trzeba o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie.

| Kijów i Moskwa spierają się o cenę paliwa i opłatę za jego transport przez terytorium Ukrainy. Rzeczniczka PGNiG zapewniła, że dostawy rosyjskiego gazu do Polski są stabilne, mimo wstrzymania przez Gazprom dostarczania tego surowca na Ukrainę. |
| --- |

bDJabMoO
KOMENTARZE
(0)