Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

OPEC coraz bliżej porozumienia? Negocjacje są napięte, ważą się ceny ropy

5
Podziel się:

Kartel wydobywców ropy jest coraz bliżej osiągnięcia porozumienia - informuje Bloomberg. Negocjacje w sprawie obniżenia limitów wydobycia są jednak cały czas napięte, w każdej chwili może dojść do zerwania rozmów. Iran, dotychczasowy przeciwnik zmian, obiecał, że zapozna się z propozycją pozostałych krajów OPEC i swoje stanowisko przedstawi na spotkaniu w Wiedniu. Rozstrzygnięcie negocjacji 30 listopada.

OPEC coraz bliżej porozumienia? Negocjacje są napięte, ważą się ceny ropy
(Paul Lowry/CC/Flickr)

Iran zobowiązał się, że przeanalizuje propozycję OPEC, ale nie ogłosił wciąż żadnego oficjalnego zobowiązania. Nie wiadomo więc, czy kraj przystanie na propozycję ograniczenia wydobycia ropy naftowej. Grupa wydobywców surowca od dawna próbuje zakończyć spory o tym, jak podzielić ciężar cięć dostaw.

W efekcie światowe ceny ropy poszłyby w górę. W tej chwili ropa oscyluje w granicach 45 dolarów za baryłkę. Po zmianach miałoby to być nawet od 50 do 60 dolarów za baryłkę.

OPEC już kilka miesięcy temu zdecydował, że produkcję ropy należy ograniczyć. Od tamtego czasu trwają jednak spory jak rozdysponować cięcia pomiędzy poszczególne kraje członkowskie.

Jak wynika z informacji Bloomberga, Noureddine Boutarfa, algierska minister energetyki przedstawił wniosek OPEC dotyczący cięć wydobycia aż o 1,1 mln baryłek dziennie podczas spotkania ze swoim irański odpowiednikiem Bijan Namdar Zanganeh w Teheranie w sobotę. Bloomberg powołuje się na informacje zbliżonego do resortu urzędnika. Na spotkaniu miały się ważyć losy akceptacji Iranu dla planów kartelu.

Według źródeł dwaj ministrowie omówili udział każdego kraju w proponowanych cięciach. Iran zadeklarował, że propozycję rozważy. Na spotkaniu w Wiedniu, które jest zaplanowane na 30 listopada, ma zapaść ostateczna decyzja.

Iran sceptycznie zareagował na pierwsze propozycje ograniczenia wydobycia, gdyż kraj dopiero wraca na rynek po latach sankcji. W tej chwili wydobycie nie osiągnęło jeszcze poziomu sprzed wprowadzenia międzynarodowych zakazów.

Obie strony są optymistycznie nastawione do rozmów. Eksperci są zdania, że to, co ministrowie poszczególnych krajów mówią na zewnątrz, nijak ma się do atmosfery na rozmowach. Negocjacje wciąż są napięte.

OPEC proponuje również, by wydobycie ograniczyły kraje, które nie należą do kartelu - w tym między innymi Rosja. Eksperci spekulują, że tylko porozumienie wszystkich krajów OPEC może nakłonić Rosję do udziału w cięciach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
polak
6 lat temu
Na ceny na polskich stacjach paliw nie żadna obniżka nie będzie miała znaczenia. Ceny ze 100$ spadły do 45$ za baryłkę. A jak się to ma do cen na stacjach?
łolyj
6 lat temu
Na stacjach drogo jak u Arabów w butiku a ropa nic nie kosztuje, ciekawe co będzie jak ropa znowu będzie kosztować 150 USD za baryłkę, na stacjach po 10 zł za litr ?
Doda
6 lat temu
Sekta Pisowska uwierzy w swoją klęskę kiedy zrujnuje Polskę !!! a my nic nie robimy by tą zsaraze popędzić
PRAWO DLA OSI...
6 lat temu
Zadne umowy nie dzialaja. Masz wypadek nic z tego nie masz, ze zdrowie straciles. Jeszcze doloza napromieniowanie. Wygrasz u Willa a gdy poprosisz o przelew na konto mowi ci ,ze nie umie tego zrobic. albo ze wygrana nie moze byl przelewana. Wygrana do reki. Albo 70 funtow wygrasz za szybko zablokuja ci reszte wlozona pieniedzy w imie wydumanych przepiow.Czekasz dwa tygodnie a on twierdzi, ze jeszcze wyzej zaniosl wygrana do rozpatrzenia. Maja prawo przetrzymywac nie wiadomo ile czasu. Idziesz zglaszac nie ma odzewu. Bo pan i wladca ma kaprys. Dadza ci dwa dni pracy pracy i sie bujaj. To sa prawdziwe fakty. Chcesz kupic strone do pracy zablokowana po wpisie nazwiska. Gdy ktos im wzial dwa cukierki od razu policja na sygnale i do sadu sprawe kieruje.Dla ciebie jest tylko demokracja. Teraz rozumiecie w co wdepneliscie za prawo - bosowe koscielne. Macie jedynie prawo byc niewolnikami, albo sie uzerac o kazdy swoj dochod w ktorym ci jeden policzy za to samo 10 f. A drugi za te same dochody 140. Jak nie wiesz no to przepadlo. Nastepne pytanie kiedy otrzymam od WILLA informacje, ze juz sie zdecydowal zwrocic nieswoje pieniadze. Czy moze mu mam pomoc w zakupic nowego 1000 punkt bo mu na chleb brakuje.
bertold
6 lat temu
a nam wmawiali, że kapitalizm to konkurencja!!! A tu patrzcie, przyznali się, że to kartel czyli mafia i na takich zasadach opiera się współczesny tzw. biznes. Przestępcy w białych kołnierzykach i garniturkach!!! UE dopłaca miliony euro swoim rolnikom żeby nie produkowali tyle mleka bo ceny są za niskie!!! Pieprzyć te całe powiązane organizacje przestępcze bo to nawet nie ma nic wspólnego z kapitalizmem... to już neo-niewolnictwo pod fałszywym płaszczykiem tzw. demokracji!!! Robią nas ludzie w bambuko totalne a my jak te barany na rzeź sami zgadzamy się żeby nas prowadzili!!! :P