Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

OPEC zwiększa wydobycie. Na rynek trafiać będzie dodatkowe 600 tys. baryłek dziennie

40
Podziel się:

Decyzja kartelu i Rosji była jednomyślna. OPEC zwiększa wydobycie o dodatkowy milion baryłek dziennie.

Wzrost cen surowca i obawy o spadek podaży zdecydowały o konieczności zwiększenia produkcji ropy
Wzrost cen surowca i obawy o spadek podaży zdecydowały o konieczności zwiększenia produkcji ropy (AP/FOTOLINK)

- Wydobycie wzrośnie o 1 proc. globalnej podaży – przekazał saudyjski minister ds. energii Chalid ibn Abd al-Aziz al-Falih.

Wzrost cen surowca i obawy o spadek podaży zdecydowały o konieczności zwiększenia produkcji ropy. Jak informuje Reuters, realne wydobycie będzie jednak niższe i wyniesie około 0,6 proc. Ma to związek z tym, że część krajów, które dotąd borykały się z niską produkcją nie będą wstanie zwiększyć wydobycia do ustalonego przez Kartel poziomu.

Rosja chciała radykalnego odkręcenia kurka do poziomu nawet 1,5 mln baryłek dziennie, Arabia Saudyjska optowała za stopniowym zwiększaniem produkcji. Z kolei obciążony amerykańskimi sankcjami Iran w ogóle nie chciał zwiększania produkcji.

Aktualnie cena ropy naftowej brent przekracza 75 dol. za baryłkę. Od ogłoszenia decyzji OPEC w Wiedniu, jej notowania rosną o około 2,5 proc.

Jak tłumaczy Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl, mimo geopolitycznych różnic wewnątrz OPEC i na linii OPEC - Rosja interes państw zrzeszonych w kartelu jest wspólny.

- Polega na osiągnięciu jak najwyższej ceny przy jednoczesnym podtrzymaniu popytu, niestymulowaniu rozwoju alternatywnych źródeł energii czy wydobycia z USA. Ten interes producentów został zaspokojony i zawarto porozumienie. To jednocześnie zła informacja dla importerów i konsumentów. Ceny paliw pozostaną wysokie, a niewykluczone, że dalej będą rosnąć, gdyż krucha równowaga na rynku ropy może szybko ustąpić ponownie miejsca malejącym zapasom i niewystarczającej podaży – komentuje Lipka.

Zobacz także: Ceny ropy. Górka finansowa powinna powoli spadać:

Według analityka, dodatkowe 600 tys. baryłek dziennie jest kroplą w morzu potrzeb, której pozytywny efekt zniknie szybciej niż się pojawił. Jego zdaniem piątkowe decyzje producentów ropy oznaczają, że istnieje duże ryzyko utrzymania się cen paliw w okolicach 5 zł za litr w kolejnych tygodniach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(40)
Gosc1955
4 lata temu
Tym sposobem Panstwa Arabskie pchaja ludzi w rece samochodow elektrycznych ! Kto kupi benzyne ! to co wiem auto elektryczne nie potrzebuje benzyny, chyba ze sie myle.
piotr
4 lata temu
Będą mieli więcej do rozdawania a ceny i to pójdą w górę.
Roman
4 lata temu
A mi się wydaje że będą chciały utrzymać kraje OPEC tą cenę jak najdłużej , bo to leży w ich interesie, . Robią mało znaczące zmiany w wydobyciu w celu utrzymania tylko tej ceny i żeby trzymać ta cenę żeby prywaciarze łupków z USA niemieli zbytnio zysków czyli rozkręcania i powstawania nowych odwiertów. Ta cenę ropy będą kontrolować tyle czasu ile się da i tak mogą robić non stop . Chyba że ropę w większych ilościach zacznie być wydobywana z łupków USA. Ta cena co mamy wydaje mi się że jest minimum a może podskoczyć cena do 6 zł benzyny. jedno jest pewne nie będzie taniej przez rok na pewno a może być jeszcze drożej.
Xd
4 lata temu
ZŁODZIEJE PODATKOWI + SPEKULANCI = OKRADANIE KIEROWCÓW !!!!!!!!! Powinni za to KARAĆ a oni udają ,że jest wszystko ok !!!!!!!!!!!!! JAWNE OKRADANIE LUDZI ~!!!!!!!!!!
animi
4 lata temu
Natura sama to kiedyś "zakręci". Skończy się to z hukiem.
...
Następna strona