Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Opel Gliwice przenosi polskich pracowników do Niemiec. Tak ratuje się przed zwolnieniami

Opel Gliwice przenosi polskich pracowników do Niemiec. Tak ratuje się przed zwolnieniami

Polacy oddelegowani zostali na czas od 3 miesięcy do pół roku. Fot. LESZEK ZYCH/REPORTER
Polacy oddelegowani zostali na czas od 3 miesięcy do pół roku.
250 pracowników gliwickiego Opla zastąpi zewnętrznych pracowników tymczasowych w niemieckim zakładzie w Russelsheim. Polacy oddelegowani zostali na czas od 3 miesięcy do pół roku w ramach programu restrukturyzacji firmy.

W zakładzie Russelsheim pracownicy polskiej fabryki w Gliwicach mają pracować przy produkcji Opla Insignii wspierając bieżącą działalność niemieckiego zakładu.

Jak informuje rzeczniczka zakładów Opel Manufacturing Poland na łamach "Gazety Wyborczej", jednym z podstawowych celów programu restrukturyzacji jest zwiększenie konkurencyjności fabryk spółki, między innymi poprzez odpowiedzialne zarządzanie zasobami ludzkimi w ramach struktur firmy.

Jak informuje "Wyborcza", gliwicki Opel zlikwidował również przywróconą zaledwie 3 lata temu nocną zmianę produkcji, a w styczniu 190 pracowników skorzystało z programu dobrowolnych odejść.

Zobacz także: Inteligentne progi zwalniające. Tak się dba o bezpieczeństwo

Niemal rok temu, producent Peugeota i Citroena - Grupa PSA - kupiła Opla za 2,2 mld euro. Jak pisaliśmy w money.pl, General Motors już od lat nie zarabiał w Europie, a samo utrzymanie Opla kosztowało koncern 257 mln dol. rocznie.

PSA zapowiedziała, że w ciągu dekady podnieść efektywność marki Opel. Pomóc ma w tym m.in. program restrukturyzacji firmy PACE.

Kiedy PSA przejęło Opla, związkowcy z zakładów w Gliwicach i Tychach obawiali się o przyszłość fabryk i pracowników. Aż o jedną piątą spadła produkcja w gliwickiej fabryce Opla po przejęciu tej firmy przez francuski koncern. Dziś w zakładach Opel Manufacturing Poland zatrudnionych jest 3370 osób.

Opel Manufacturing Polska jest jednym z pierwszych i największych zakładów motoryzacyjnych powstałych na terenie gliwickiej strefie ekonomicznej. Pierwsze Ople zjechały z taśmy produkcyjnej w sierpniu 1998 roku.

gliwice, psa, opel, opel manufacturing poland
Czytaj także
Polecane galerie
gl
2018-06-17 10:22
dobre..."jak informuje wyborcza"... no cóż, trudno się pofatygować, żeby to naprawdę sprawdzić? żałosne. Pracownicy zostali wysłani w delegację i tyle. Tak robi wiele firm. Niestety nie było to "dobrowolne" oddelegowania.Pracownicy są w Niemczech, Francji i na Słowacji. Warto dotrzeć do tych oddelegowanych, a nie wylewać w komentarzach wiadro pomyj na PIS. Co on ma z tym wspólnego?! Powinno się raczej zająć tym, że we Francji fabryka wygląda tragicznie - w PL byłoby to nie do pomyślenia. Styl pracy - gdyby go przyrównać do tego, czego OPEL wymaga w Polsce - praktycznie żaden. Ludzie, otwórzcie oczy. My w Polsce jesteśmy sługami zagranicznych koncernów.
baba
2018-06-17 10:18
Przeniósł nie tylko do Niemiec - ale też i do Francji i to dobre pół roku temu
duda
2018-03-04 14:48
a jeszcze nie dawno chcieli strajkować bo miała być praca 3 zmianowa. teraz wszystkie soboty i niedziele wolne to można protestować niezadowolenie. będzie więcej wolnych dni dla bezrobotnych do odpoczynku.
Pokaż wszystkie komentarze (16)