Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Opiekunki pracujące w Niemczech skarżą się na wykorzystywanie przez pośredników. "Opowiadają, że jesteśmy od wszystkiego"

139
Podziel się:

- Pośrednicy cenią znajomość niemieckiego, ale nie znajomość przepisów i zadawanie pytań. Normalne godziny pracy to teoria. Rodziny chcą, byśmy pracowały całą dobę, bo firmy opowiadają im bajki, że jesteśmy od wszystkiego - mówi money.pl pani Jola, która od 16 lat pracuje w Niemczech jako opiekunka osób starszych.

Opiekunki osób starszych z łatwością znajdują pracę za granicą. Kłopoty pojawiają się już na miejscu
Opiekunki osób starszych z łatwością znajdują pracę za granicą. Kłopoty pojawiają się już na miejscu (Artur Szczepanski/REPORTER)

Sprawą delegowania do pracy za granicą opiekunek przez polskie firmy zajęliśmy się po sygnale od naszego czytelnika, który skontaktował się z money.pl przez platformę dziejesie.wp.pl.

"Agencje pobierają więcej niż 50 proc. kwot płaconych przez rodziny niemieckie. Rodzina płaci agencji np. 2400 euro, a opiekun dostaje 1100 euro" - napisał pan Piotr. Te informacje potwierdzają też wpisy, które znaleźć można na facebookowym profilu „Opiekunki Osób Starszych".

Zobacz także: Holendrzy nie chcą polskich pracowników. Są głośni i źle parkują!

"Bierzecie od rodzin kwotę X, ale może wytłumaczycie rodzinie, że my też ludzie jesteśmy. Że w Niemczech minimalna kwota to 8,84 euro brutto na godzinę, że my pracujemy przez 8 godzin rozłożone na cały dzień, a reszta czasu to tzw. gotowość, że pomoc domowa to nie sprzątaczka strychów, garaży, kucharka dla całej rodziny i ogrodnik" - czytamy w jednym z nich zatytułowanym "Kochane firmy".

"Drogie firmy... nie wpisujcie bez zgody opiekuna w kwestionariuszach zgłoszeniowych dla rodzin, że praca w ogrodzie jest naszym hobby, bo i takie chwyty mają miejsce"- donosi kolejna opiekunka.

Firma musi zarobić, ale...

"Przypuszczam, że większość firemek nie myśli o przyszłości. Chcą teraz zgarnąć jak największą kasę i zniknąć zanim ktoś się zorientuje. Nie liczcie, że coś się zmieni. Wiedzą, że za dwie osoby Niemcy zapłacą minimum 6 tys. euro, a opiekunce proponują poniżej 25 proc." - wylicza następna.

"Też dostałam podobną ofertę - dwie osoby na wózku za 1300, żart goni żart"- dopisuje kolejna opiekunka.

O tej pracy opowiada nam też pani Jola, od 16 lat pracująca za granicą. Nie ukrywa, że większość firm pośredniczących, z którymi miała kontakt, chce tylko dobrze zarobić, a wysyłane do pracy opiekunki w większości przypadków nie są traktowane uczciwie.

- Jasne, że firma musi zarobić, to normalne, tak to też funkcjonuje na całym świecie. Jednak to opiekunka wykonuje czarną robotę dniami i nocami. Rodziny chcą, byśmy pracowały całą dobę, bo firmy opowiadają im bajki, że jesteśmy od wszystkiego. W sytuacjach kryzysowych pośrednik nie stanie też za opiekunką - mówi pani Jola.

Jak podkreśla, pośrednicy nie realizują też tego, do czego się zobowiązują i często nie przedstawiają rzeczywistych warunków pracy. - Sytuację w rodzinie, warunki zamieszkania opiekunki, stan zdrowia osoby starszej - znają tylko z teorii. Kontakt ze zleceniodawcą mają tylko telefonicznie i mailowo - dodaje.

Lepiej na własną rękę

Nasza rozmówczyni potwierdza, że przy zatrudnieniu przez pośrednika rozliczenie wgląda dość podobnie, jak przedstawia to nasz czytelnik. Rodzina płaci między 2,2-2,4 tys. euro, a opiekunka otrzymuje od 800-1600 euro na rękę.

- Teraz już poniżej 1600 euro na rękę nie pracuję. Umowy mam bezpośrednio z rodzinami. Sama już potrafię sobie pracę znaleźć i Niemcy też mnie sobie polecają wzajemnie. Z firmami już nie chcę. Pośrednicy cenią znajomość niemieckiego, ale nie lubią, kiedy analizujemy umowy i zadajemy pytania - mówi pani Jola.

Skąd tak wysokie koszty pośrednictwa? Dlaczego w niektórych przypadkach jest to więcej warte niż sama ciężka praca, czasami nawet całodobowa gotowość do spełniania przeróżnych zachcianek gospodarzy?

Okazuje się, że znalezienie firm zajmujących się takim pośrednictwem jest bajecznie proste, jednak piekielnie trudno się od nich czegoś dowiedzieć. Po kolejnej próbie uzyskania odpowiedzi zostaliśmy wreszcie skierowani do organizacji, która przemówiła w imieniu pytanych: Sekcji Agencji Opieki przy Stowarzyszeniu Agencji Zatrudnienia, która zrzesza 26 takich firm.

40 godzin tygodniowo

W odpowiedzi dla nas SAO przekonuje, że opiekunka, która zamieszkuje z podopiecznym, "pełni podobną funkcję jak członek rodziny", a punktem wyjścia do kwestii wynagrodzenia powinno być określenie czasu świadczenia usług. Według sekcji ani w polskim prawie, ani w niemieckim nie ma szczegółowych uregulowań w zakresie pracy opiekunek. Warunki pracy są określone "w cywilnoprawnym kontrakcie" i właśnie w nim, zdaniem SAO, powinna być zapisana liczba godzin pracy opiekunki, która jednocześnie nie powinna przekraczać "powszechnie obowiązujących norm czasu pracy."

- Przyjąć należy, że standardowo powinno być to ok. 40 godzin tygodniowo, tak jak w przypadku każdego innego zajęcia i zgodnie z przepisami prawa - mówi Joanna Torbé, prawnik i ekspert Sekcji Agencji Opieki. Jak dodaje, aby zabezpieczyć prawa opiekunów Sekcja rekomenduje zapisanie w umowie, że w przypadku gdyby doszło do przekroczenia norm pracy, opiekun ma bezwzględny obowiązek poinformowania o tym agencję pośredniczącą.

- Opiekun powinien otrzymać stawkę co najmniej minimalnej płacy w Niemczech. W przeliczeniu około 160 godzin na miesiąc to jest 1414,40 euro brutto. Należy pamiętać, że do tego dochodzą koszty agencji, która np. odprowadza składki od wynagrodzenia opiekuna - dodaje Torbé.

Firmy mają swoje koszty

Nie otrzymujemy jednak konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile rzeczywiście płaci niemiecka rodzina. W miejsce tego jedynie wyjaśnienie: "ceny kontraktów z klientami są zróżnicowane, ale rzeczywiście średnio mogą być zbliżone do wskazanej przez państwa kwoty". Czyli tak jak napisał pan Piotr - średnio 2400 euro.

Jak wyjaśnia SAO, w ramach tej kwoty mieści się pełne wynagrodzenie opiekuna, koszty transferu za granicę (przyjazd i powrót), prowizja niemieckich firm współpracujących, które wspomagają wykonanie kontraktu. W razie jakichkolwiek problemów opiekunowi ma być też udzielana na miejscu pomoc, a często w ramach tej kwoty zapewnione jest dodatkowe ubezpieczenie, w tym OC.

Organizacja dodaje, że firmy pośredniczące ponoszą również koszty związane z zatrudnieniem personelu w Polsce, który rekrutuje i organizuje pracę opiekunowi, koszty księgowości czy obsługi prawnej.

Opiekunka pilnie poszukiwana

"W związku z powyższym stwierdzenie, że agencje posiadają zysk na poziome 50 proc. kontraktu jest nadużyciem i populizmem. W przypadku legalnie działających przedsiębiorców ponoszących obciążenia publicznoprawne zysk ten nie obiega od standardowej usługowej działalności, a często jest mniejszy" - czytamy w odpowiedzi SAO.

SAO odnosi się również do słów pani Joli, która mówi o niewywiązywaniu się firm z podstawowych obowiązków pośrednika. Te zrzeszone w organizacji i działające legalnie, według SAO, zapewniają chętnym do wyjazdu np. naukę języka czy darmowe szkolenia praktyczne m.in. z podstaw opieki nad osobą starszą.

- Kończąc wątek dotyczący wynagrodzenia, chcielibyśmy dodać, że na rynku działa dziś ponad 400 firm zajmujących się usługami opieki nad osobami starszymi. Opiekun, który nie jest usatysfakcjonowany swoim wynagrodzeniem u pracodawcy, powinien z nim negocjować stawkę lub poszukać innej firmy, która zaoferuje mu takie warunki płacowe, które będą go satysfakcjonowały. Dokładnie tak, jak robią to pracownicy innych zawodów. Opiekunka jest dziś bardzo pożądanym zawodem i firmy konkurują pomiędzy sobą o pozyskanie osób do tej pracy – mówi Maciej Kopaczyński, wiceprzewodniczący SAO, reprezentujący LAXO Group Sp. z o.o. Sp. k.

*Jesteś lub byłaś/byłeś opiekunem za granicą? Też czujesz się niesprawiedliwie potraktowany/potraktowana przez pośrednika *- skontaktuj się z nami przez dziejesie.wp.pl.

praca
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
dziejesie.wp.pl
KOMENTARZE
(139)
stan 1971
2 lata temu
Witam chcial bye przyblizyc swoj problem i zdarzenie pray pray przy pomocy .Pracuje od pond rook w branzy figure cache 24 wspoplracowalem ban trzech zleceniach z firms Aterima Med bolo wszystkop biz zarzutu ale malo placid zwlascza ze diw osoby ktorymi sie opiekowalem spedzajac tam po 6 miesecy robin za ogrodnika odgrabiajacego sniegi gdyz zeszla zima byla obfita w opady ale nauczylem see opieki transport die pelnosprawnymi fizioterapi tetra intelektualnej jestem absolwentem Wychownai fizycznego ,oprucz obywatelstwa Polskiego jestem rowniez obywatelem us ,Na oststnim zleceniu zglosila sie do mine form reprezentujaca niemiecka firms fliguemach 24 medicare 24 i zaproponowali mi leprze pieniadze i wyjazd natychmiastowy do Offenbura dla ciekawosci jest to bola siediba vane esses tu stacjonowaly najokrutnusze jednostki armi 3 razes y szkolac w mordzie indoktrynacji wylodzeniu i usmierceniu tuz obok w KOLO Strasburga zostala kapitulacj gen Mimiza w 1955 rook w maju ,.Sytuacja wygladala nastepujaco musialem sam wykonac zakupic test genowy na corona virus konieczny warned i przejazd ze Sczecina na zlecenie oko 850 wydatkowalem na sammy steppe ,po przyjezdzie na stacie musialem sam dojechc na zlecenie okolio 20 km uzaplacilem za taksowke 23 euro .Po przyjezdie powitakl mine Pan w week 60 lat kjompletnie piano grajacy na gitarze podlaczonej do syntezatira w dmieskaniu rzekomo nowy m panowal nastroj ponury pelno dymu nielad smrod starych rzecuzy wydobywajaxcy sie ze wszad .Pna Bczestowal mnie niskimi procentami jakis taniej wisniowki lub bimbru mnial z 20 butler ego rozpiescacza ,Na steppe przywital mine mowixc sync w co ty site tu ladujezs przedstawiajac mi mojo pacjeteke kobieta w wieku44 lat drown z papierosem w ustach ledwo cos wymamrotala ,pracownik sluby niemeickiej ktory wlasnie przebywal z Pnoia leczoma na Synapsis sclerosis dysfunction synapse ,complete obumieranie komorek macierzystcych .Pcientak leczona przez Marichulana Tritment palila po dwadyiescia skretow i innych uzywk popihjac lekarstw wodka lub likierem korzennym sluchakjc muzki na call regulator .Przerailem see troche chic w zyciu widziale smirk i wield przemocy ,taking okapi imbecylizmu pszxychicznie chores pacjentce kztora totalnoe slaniajac sie na work walczac z bezwladnoscia wyprozniajac sie bez kontroli spedzajac czas glownie w church nikotynow kragowej demencj spedilem tak dwa miesiace starjac sie jej pomp nauczywszy si e robes social surety store nazywalem torpedami sam die pale wince nawdxchawsz see nbiernie die czulem die zbyt normalnie .nazwalem ow Pania nie wymienie imienia i nazwiska bo to wstyd ze takie zlecenia trafiaja sie tylk polaka Niemiceccy przedfstawiciele bo pojawiali sie tam uciekali jak hja k tylko mogi wsumie byli jak by kontrolerami i patrzyli co robi wsumie nic nie pomagajac .po dwoch miesiacach i ´ tegniezaplaceniu czesciowo dostalem 14o co powiniem przerwano kontrakt i w warunach gestapo zostalem odsuniety a pani powedrowala do szpitala psychiatrycznego od to takka mohja refleksja
Haleeena
2 lata temu
To prawda opiekunka dostaje ochłapy z tego co powinna resztą zabiera agencja która stręczy ludzi i dosłownie mówi Niemcom że jak polka się nie będzie słuchać to mają ja wywalić, autentycznie niemka mi to powiedziała
Hrily
3 lata temu
Aplikacja Hrily, pomaga Agencjom opieki w codziennych obowiązkach
Zofia
3 lata temu
Najgorsza jest Promedica24 - wysłali mnie pare razy w szambo. Pracujemy 24 godziny na dobe, bo jak dziadek szaleje to bez względu na porę dnia lub nocy. Nie mamy ai chwili wolnej, nie mamy ubezpieczenia OC. Musimy być opiekunką, sprzątaczką (za nie umycie okien wraca się do Polski z naszej winy, choć umowy tego zakazuje - mycia okien), dyspozycyjną szoferką, co dzień na spacery, kucharka, organizatorka czasu, podcieraczkę doopy, pralką do prani i w dodatku mamy byc grzeczne. I to wszysto u starców, byłych członków Hitler Jugend
Agaa
3 lata temu
Jeździłam i na własna rękę i z różnymi firmami i z mojej strony najlepsze wspomnienia mam jeśli chodzi o Sentium. Najlepsze podejście do pracowników z jakim miałam do czynienia. Panie rekrutujące z pełnym zaangażowaniem i przyjaznym podejściem, dlatego stara się dbać o to, by każdemu zaoferować pomoc przy takim wyjeździe, najlepsze dopasowanie osoby, dla której opieka będzie realizowana. Pod tym kątem naprawdę super to wygląda.
...
Następna strona