Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Płatne foliówki nadchodzą. Od stycznia 2018 będziemy płacić po 20 groszy

293
Podziel się:

Od nowego roku nie będzie wyboru. W każdym sklepie zapłacimy za plastikowe foliówki do pakowania zakupów. To efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami.

Obecnie w części sklepów foliówki nadal są darmowe. Po nowym roku ma się to zmienić
Obecnie w części sklepów foliówki nadal są darmowe. Po nowym roku ma się to zmienić (PIOTR KAMIONKA/REPORTER)

Od nowego roku w każdym sklepie zapłacimy za plastikowe foliówki do pakowania zakupów. To efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami.

Nowe przepisy to efekt dostosowania się Polski do unijnych przepisów. Bruksela wymaga, żebyśmy zmniejszyli zużycie toreb albo za nie płacili. Rząd zdecydował się na tę drugą opcję, która de facto przyczyni się właśnie do tego, byśmy nie kupowali za każdym razem nowej foliówki, a korzystali wielokrotnie z tej samej.

Za każdą foliówkę będziemy musieli od stycznia zapłacić 20 groszy. Rząd dał sobie jednak bufor bezpieczeństwa. Gdyby taka kwota nie zniechęciła Polaków do kupowania nowych toreb, to maksymalnie może tę kwotę zwiększyć nawet do złotówki.

Bezpłatne pozostaną tylko najcieńsze torebki, (takie jak do pakowania owoców i warzyw) - pod warunkiem, że użyjemy ich ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem, jeśli zapobiega to jej marnowaniu.

Zobacz także: Zobacz też: Koniec z darmowymi reklamówkami. Polacy zużywają ich najwięcej w Europie

Kiedy nowe przepisy były uchwalane, Platforma Obywatelska alarmowała, że rząd nakłada na Polaków nowy podatek. Sławomir Mazurek, wiceszef Ministerstwa Środowiska, które było odpowiedzialne za wprowadzenie "opłaty foliówkowej", odpierał te argumenty. Jak wyjaśniał, podatek to opłata nieuchronna, natomiast płacenia 20 gr za torebkę można łatwo uniknąć. Wystarczy przyjść do sklepu z własną foliówką.

Według szacunków resortu środowiska w związku z nową opłatą do budżetu państwa wpłynie około 1,1 mld zł. Pieniądze te nie trafią bezpośrednio do resortu. Na razie nie wiadomo, na co zostaną przeznaczone.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(293)
iwan
5 lata temu
Również ma być podatek od czytania Wirtualnej Polski. To już za wiele!!!
Ewa
5 lata temu
A może by tak płacę były jak w brukseli
mała Mi
5 lata temu
Co za pierdoły!!! A w którym to sklepie są darmowe foliówki???
podatnik
5 lata temu
niedługo nasz pseudo rząd wprowadzi podatek za oddychanie
sdf3
5 lata temu
płatne reklamówki są od kilku dobrych lat i nagłaśnianie że to obecny rząd wprowadził jest błędem
...
Następna strona