Notowania

wiadomości
26.12.2017 11:09

Płatne foliówki nadchodzą. Od stycznia 2018 będziemy płacić po 20 groszy

Od nowego roku nie będzie wyboru. W każdym sklepie zapłacimy za plastikowe foliówki do pakowania zakupów. To efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PIOTR KAMIONKA/REPORTER)
Obecnie w części sklepów foliówki nadal są darmowe. Po nowym roku ma się to zmienić

Od nowego roku w każdym sklepie zapłacimy za plastikowe foliówki do pakowania zakupów. To efekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami.

Nowe przepisy to efekt dostosowania się Polski do unijnych przepisów. Bruksela wymaga, żebyśmy zmniejszyli zużycie toreb albo za nie płacili. Rząd zdecydował się na tę drugą opcję, która de facto przyczyni się właśnie do tego, byśmy nie kupowali za każdym razem nowej foliówki, a korzystali wielokrotnie z tej samej.

Za każdą foliówkę będziemy musieli od stycznia zapłacić 20 groszy. Rząd dał sobie jednak bufor bezpieczeństwa. Gdyby taka kwota nie zniechęciła Polaków do kupowania nowych toreb, to maksymalnie może tę kwotę zwiększyć nawet do złotówki.

Bezpłatne pozostaną tylko najcieńsze torebki, (takie jak do pakowania owoców i warzyw) - pod warunkiem, że użyjemy ich ze względów higienicznych lub do pakowania żywności sprzedawanej luzem, jeśli zapobiega to jej marnowaniu.

Zobacz też: Koniec z darmowymi reklamówkami. Polacy zużywają ich najwięcej w Europie

Kiedy nowe przepisy były uchwalane, Platforma Obywatelska alarmowała, że rząd nakłada na Polaków nowy podatek. Sławomir Mazurek, wiceszef Ministerstwa Środowiska, które było odpowiedzialne za wprowadzenie "opłaty foliówkowej", odpierał te argumenty. Jak wyjaśniał, podatek to opłata nieuchronna, natomiast płacenia 20 gr za torebkę można łatwo uniknąć. Wystarczy przyjść do sklepu z własną foliówką.

Według szacunków resortu środowiska w związku z nową opłatą do budżetu państwa wpłynie około 1,1 mld zł. Pieniądze te nie trafią bezpośrednio do resortu. Na razie nie wiadomo, na co zostaną przeznaczone.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2017

Janusz z ToruniaTo za każdym razem mam nosic przy sobie paragon, żeby się nie wyklucac przy kasie ze foliowka była wcześniej zakupiona, ps. Z JAKIEJ RACJI MAM PŁACIĆ … Czytaj całość

26-12-2017

taka prawdaZ własnymi płóciennymi torbami chodzę do sklepów już kilka lat...

26-12-2017

Polak"Według szacunków resortu środowiska w związku z nową opłatą do budżetu państwa wpłynie około 1,1 mld zł." I o to chodzi ! Wszystko zdrożało … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (293)