Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejne problemy polskich firm transportowych. Francja rozszerza opłatę za pracowników

9
Podziel się:

Wraz z obowiązkiem zgłaszania kierowców wprowadzona zostanie opłata dla firm, którzy delegują ich do pracy we Francji.

Kolejne problemy polskich firm transportowych. Francja rozszerza opłatę za pracowników

Wprowadzenie od lipca minimalnych stawek godzinowych dla kierowców, którzy przejeżdżają przez terytorium Francji, to nie koniec kłopotów polskich firm transportowych. Od 1 stycznia będą musiały płacić nawet po 50 euro za oddelegowanie pracownika do Francji.

Obowiązek zgłaszania kierowców francuskiemu ministerstwu pracy to efekt wprowadzonej 1 lipca ustawy o płacy minimalnej, tzw. _ Loi Macron _ (od nazwiska byłego już ministra gospodarki, przemysłu i cyfryzacji Francji). Obowiązek ten nie dotyczy jedynie tranzytu przez Francję.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", pod koniec lipca wydano rozporządzenie, które stanowi, że zaświadczenia o oddelegowaniu kierowców mają być składane za pośrednictwem platformy internetowej SIPSI. Na razie korzystanie z tej platformy jest dobrowolne, ale od 1 stycznia będzie już obowiązkowe.

Wraz z obowiązkiem zgłaszania kierowców wprowadzona zostanie opłata dla firm, które delegują ich do pracy we Francji. Z francuskich przepisów wynika wprawdzie, że 50 euro to maksymalna wysokość takiej opłaty, ale eksperci spodziewają się, że właśnie na takim poziomie zostanie ustalona. Opłata taka formalnie służy sfinansowaniu wprowadzenia i utrzymania systemu informatycznego SIPSI.

Jak wskazują przedstawiciele polskiej branży transportowej, opłata nie wydaje się poważnym obciążeniem finansowym dla firm, ale podkreślają, że przy bardzo niskiej marży wynoszącej 1-3 proc., każdy dodatkowy koszt powoduje zmniejszenie rentowności przewozów. Wskazują także, że kosztów takich nie uda się szybko przenieść na klienta, ponieważ firmy zawierają kontrakty długoterminowe.

oprac. Jacek Bereźnicki

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
WYRÓŻNIONE
Polak
8 lat temu
To jest ta słynna SOLIDARNOŚĆ, o której tak głośno krzyczą zachodnioeuropejscy kolonizatorzy. I to w żaden sposób NIE JEST ograniczanie dostępu do rynku, no skądże znowu !!!
Ellis
8 lat temu
A co na to powstały z kolan polski rząd? Jak PISS był w opozycji tyle miał do powiedzenia na ten temat.
tośka
8 lat temu
sorry za szczerość ale winni są polscy przewoźnicy. jeżdżą za czapkę śliwek dlatego wszyscy w europie starają się chronić swoich przedsiębiorców. gdybyśmy mieli system winietowy byłaby szansa na rekompensatę a tak cóż kolejka państw pragnących wprowadzić podobne rozwiązania wydłuża się.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (9)
123
8 lat temu
to może wprowadźmy płacę w carfurach jak we francji??!!
123
8 lat temu
to może wprowadźmy płacę w carfurach jak we francji??!!
fgdfg
8 lat temu
czy kogoś to dziwi po naszej akcji z Caracalami???
ghghj
8 lat temu
No to czekamy panie powerpoint na prawdziwe działanie i zablokowanie takich zachowań.
Ellis
8 lat temu
A co na to powstały z kolan polski rząd? Jak PISS był w opozycji tyle miał do powiedzenia na ten temat.
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.