Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Opolska Karta Rodziny i Seniora. Poodsumowanie projektu

0
Podziel się:

Projekty Specjalnej Strefy Demograficznej będą finansowane z unijnych pieniędzy.

Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola
Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola (theskrzypek/CC/Flickr)

Do połowy sierpnia wydano ponad 13 tysięcy Opolskich Kart Rodziny i Seniora uprawniających do ulg i zniżek w instytucjach wojewódzkich, gminnych i kilkudziesięciu firmach. Karta to jeden z projektów, który ma przeciwdziałać wyludnianiu się regionu.

Projekt ruszył w maju. Z informacji, które przekazał kierownik zespołu prasowego opolskiego urzędu marszałkowskiego Arkadiusz Kuglarz, wynika, że dotychczas rozpatrzono 6,5 tys. wniosków. Wydano 13 151 kart. Najwięcej wniosków pochodziło od seniorów z Opolszczyzny - ponad 2,4 tys. Rodziny z dwójką dzieci złożyły nieco ponad 2 tys. wniosków; ponad 900 - rodziny z opolskiego z trójką dzieci, a blisko trzysta - z czwórką i większą liczbą dzieci. Ponad trzysta rodzin, które złożyły wnioski o Opolskie Karty Rodziny i Seniora, ma natomiast dzieci niepełnosprawne.

Najwięcej wniosków o wydanie karty zostało złożonych w gminach Dobrodzień, Komprachcice, Strzelce Opolskie, Krapkowice, Prudnik.

Jak podał Kuglarz, dotychczas zniżki zaoferowało 86 partnerów. Są wśród nich Filharmonia Opolska, Teatr im. Jana Kochanowskiego, Wojewódzka Biblioteka Publiczna, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej i Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach.

_ - Z informacji uzyskanych od partnerów projektu wiemy, że posiadacze kart zainteresowani są głównie zniżkami w zakresie usług zdrowotnych, gastronomicznych, a także ulgami w instytucjach kultury i handlu, np. na artykuły dla dzieci _ - przekazał Kuglarz.

Uprawnionymi do korzystania z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora są: rodziny wychowujące minimum dwójkę dzieci do 18. roku życia - małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci, rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, rodziny wychowujące dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 26. roku życia oraz osoby starsze po 65. roku życia. Warunkiem otrzymania karty jest zamieszkiwanie na terenie woj. opolskiego.

Według wyliczeń urzędu marszałkowskiego z początku maja w regionie było 184 tys. rodzin z dwójką dzieci. 81 tys. rodzin z trójką dzieci i 55 tys. z czwórką i większą liczbą dzieci. Liczba mieszkańców w wieku 65 lat i więcej sięgała ok. 149 tys. osób.

Opolska Karta Rodziny i Seniora to jeden z projektów realizowanych przez region w ramach programu Specjalnej Strefy Demograficznej, który ma przeciwdziałać wyludnianiu się województwa. Wpływ na złą sytuację regionu ma m.in. najniższy wskaźnik dzietności w kraju, ujemny przyrost naturalny i najwyższy odsetek emigrantów w odniesieniu do liczby osób zameldowanych. Projekty Specjalnej Strefy Demograficznej będą finansowane z unijnych pieniędzy. Zarząd województwa chce przeznaczyć na ten cel nawet ponad 300 mln euro.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)