Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycja w Rosji. Władze obawiają się rozruchów

0
Podziel się:

Rząd rozmieścił dziś w centrum miasta wojska wewnętrzne
MSW. Wojskowe ciężarówki stoją m.in. na placu Rewolucji, tuż obok placu Maneżowego.

na zdj. aresztowani opozycjoniści
na zdj. aresztowani opozycjoniści (PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV)

Rząd rozmieścił dziś w centrum miasta wojska wewnętrzne MSW. Wojskowe ciężarówki stoją m.in. na placu Rewolucji, tuż obok placu Maneżowego, na którym wieczorem antykremlowska opozycja zamierza zorganizować demonstrację.

Stronnicy opozycji chcą się tam zebrać, aby zaprotestować przeciwko wyrokowi w procesie ośmiorga uczestników rozruchów na moskiewskim placu Bołotnym w maju 2012 roku, w przededniu inauguracji prezydenta Rosji Władimira Putina.

Oczekuje się, że w poniedziałek Sąd Rejonowy w Moskwie wymierzy im kary. W piątek sąd uznał ich już za winnych użycia siły wobec policjantów w czasie tamtych zajść. Prokurator żąda dla oskarżonych od 5 do 6 lat łagru. Liderzy opozycji obawiają się, że wyrok będzie surowy.

Opozycjoniści nie mają zgody władz na wieczorną akcję na placu Maneżowym, przed murami Kremla. Zwołują się za pośrednictwem portali społecznościowych.

W pobliżu gmachu Sądu Rejonowego w Moskwie, gdzie w poniedziałek wznowiono odczytywanie wyroku, od rana setki osób wyrażają solidarność z podsądnymi. Wśród haseł, które noszą, jest i takie: _ Nie będzie Majdanu - nie będzie wolności! _. Policja zatrzymała już 110 osób, wśród nich - przywódców antykremlowskiej opozycji, Aleksieja Nawalnego i Ilję Jaszyna.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)