Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Opozycyjni politycy nie mogli wyjechać z Białorusi na Litwę

0
Podziel się:

Białoruscy opozycyjni politycy nie zostali wypuszczeni z Białorusi na Litwę.

Opozycyjni politycy nie mogli wyjechać z Białorusi na Litwę
(RIA Novosti/EAST NEWS)
bEUwWthh

Koordynator kampanii _ O wolne wybory _ Wiktar Karniajenka i lider partii Sprawiedliwy Świat Siarhiej Kalakin nie mogli wyjechać z Białorusi na Litwę.

Opozycyjni politycy zostali zawróceni na białoruskim przejściu granicznym Kamienny Łoh. Pogranicznicy nie podali powodów takiej decyzji. Zwrócili obu politykom paszporty bez żadnych adnotacji - informują portal Radia Swaboda oraz gazeta internetowa _ Biełorusskije Nowosti _.

W środę inny opozycjonista, szef białoruskiej Zjednoczonej Partii Obywatelskiej Anatol Labiedźka został poinformowany na białorusko-litewskim przejściu granicznym, że nie może wyjechać do Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, nie podano mu przyczyny zakazu wyjazdu. _ Powiedzieli tylko: niech pan zapyta w miejscu zamieszkania _ - oznajmił Labiedźka.

bEUwWthj

W rozmowie z niezależną gazetą _ Nasza Niwa _ wyjaśnił, że wcześniej w podobnych sytuacjach zawsze istniały formalne przyczyny odmowy wyjazdu, na przykład toczące się sprawy karne. _ Teraz niczego takiego nie ma _ - zaznaczył.

Labiedźka uważa, że odmówienie mu przekroczenia granicy ma związek z nową _ czarną listą _ osób objętych zakazem wyjazdu z kraju, o której informowały ponad tydzień temu białoruskie media.

Portal Tut.by, powołując się na niewymienione z nazwiska źródło zbliżone do władz w Mińsku, podawał, że rozważają one możliwość objęcia zakazem wyjazdu z kraju osób, które wprost apelowały o wprowadzenie przez Zachód sankcji wobec Białorusi.

Portal informował, że wstępnie na liście miałoby się znaleźć 108 osób, w tym były przewodniczący parlamentu Stanisław Szuszkiewicz oraz szefowa niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Żanna Litwina.

bEUwWthp
Czytaj o problemach na Białorusi w Money.pl
Wyszli z łagrów Łukaszenki. Musieli jednak... Białoruskie władze wypuściły na wolność garstkę spośród skazanych po zeszłorocznych protestach.
Protesty w Mińsku. Komórki zamiast oklasków Co najmniej 20 osób zostało zatrzymanych w Mińsku wczoraj wieczorem po milczących protestach zwoływanych przez internet.
Łukaszenka ma nowy sposób na opozycję Opozycyjna partia Białoruski Front Narodowy otrzymała dziś nakaz opuszczenia swojej dotychczasowej siedziby w centrum Mińska.
bEUwWthK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)