Notowania

egipt
27.06.2013 20:38

Orędzie Mursiego "oderwane od rzeczywistości"

Rozczarowanie i ostra krytyka - tak opozycja egipska zareagowała na wczorajsze orędzie prezydenta Mohammeda Mursiego do narodu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Apaimages/Polaris/East News)
Mohhamed Mursi, prezydent Egiptu

Rozczarowanie i ostra krytyka - tak opozycja egipska zareagowała na wczorajsze orędzie prezydenta Mohammeda Mursiego do narodu. Ich zdaniem jest ono _ oderwane od rzeczywistości _ i _ dalekie od pragnień społeczeństwa _.

Jeden z liderów opozycyjnego Frontu Ocalenia Narodowego, lewicowy działacz Hamdin Sabahi wyraził opinie, że przemówienie Mursiego _ nie było na poziomie, jakiego wymaga sytuacja w kraju oraz urząd prezydenta _, a ponadto _ nie spełniało oczekiwań społeczeństwa _.

_ - Urząd prezydenta Egiptu przerasta możliwości Mursiego _, a ponadto _ próbuje on oddalić Egipt od celów rewolucji, która w lutym 2011 roku położyła kres reżimowi Hosniego Mubaraka _ - powiedział Sabahi w programie egipskiej telewizji satelitarnej ONTV.

Założyciel chrześcijańskiego ruchu politycznego zrzeszającego egipskich koptów Szerif Ramzy oświadczył po orędziu Mursiego, że _ chrześcijanie wraz z muzułmańskimi braćmi zobowiązani są do działania zmierzającego do obalenia każdego skorumpowanego reżimu, który używa religii w tym przypadku islamu jako przykrywki dla praktyk korupcyjnych _.

W orędziu Mursi przyznał się do _ popełnienia wielu błędów _, które wymagają przeprowadzenia reform. Potknięcia swej władzy tłumaczył głównie tym, że skorumpowane postaci z czasów Mubaraka zachowały swe wpływy w Egipcie.

Najważniejszy punkt środowego orędzia prezydenta Egiptu - zdaniem opozycji - stanowiła zapowiedź zmian w konstytucji, które mają umocnić pozycję polityczną i wpływy instytucjonalne islamistycznych zwolenników Mursiego w państwie.

Organizacja Reporterzy bez Granic wyraziła głębokie zaniepokojenie _ regresem, jaki nastąpił w Egipcie w sferze wolności informacji _.

Kryje się za tym, według organizacji, _ dążenie rządu do zablokowania informacji o pewnych wydarzeniach, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na opinię społeczeństwa o rządzących _.

Niezależność publicznych mediów w Egipcie _ nie jest zagwarantowana _, a w ciągu ostatnich miesięcy nastąpił _ prawdziwy zalew oskarżeń wnoszonych przeciwko dziennikarzom _. Są oni ponadto - według Reporterów bez Granic - celem _ aktów całkowicie bezkarnej, zamierzonej agresji _.

Czytaj więcej w Money.pl
Islamiści zdobywają władzę w Egipcie Dziesiątki tysięcy ludzi wzięły udział w Kairze w wiecu poparcia dla związanego z islamistami prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego.
Pierwszy taki prezydent w historii Egiptu Złożył przysięgę w Trybunale Konstytucyjnym w Kairze jako pierwszy demokratycznie wybrany prezydent tego kraju.
Krytyk prezydenta pójdzie siedzieć Ahmed Duma jest pierwszym prominentnym krytykiem prezydenta Mursiego skazanym pod tym zarzutem.
Tagi: egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz