Notowania

orłowski
06.10.2010 09:39

Orłowski: Rostowski to ryzykant. Trzeba ciąć ulgi

Profesor ekonomii przekonuje, że nie da się kilka lat balansować nad przepaścią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Witold Orłowski uważa, że minister finansów dużo ryzykuje, pozwalając na wzrost zadłużenia państwa. Ekonomista zwrócił uwagę, że zadłużenie budżetu zbliża się do bardzo niebezpiecznego poziomu. W tym roku dług publiczny ma wynieść 53,2 procent PKB, w przyszłym - 54,2 procent, w 2012 roku - 54,3 procent. *

Profesor zaznaczył, że to zadłużenie może się jeszcze zwiększyć, jeśli dany rok okaże się gorszy pod względem ekonomicznym - na przykład złoty będzie słabszy. - _ Jesteśmy niezwykle blisko przepaści. To bardzo ryzykowne przez kilka lat balansować na jej krawędzi _- powiedział prof. Orłowski.

POSŁUCHAJ WITOLDA ORŁOWSKIEGO:

Witold Orłowski podkreśla, że w pierwszej kolejności trzeba zastanowić się, gdzie wyciekają pieniądze z budżetu państwa. Zdaniem ekonomisty, należałoby też zastanowić nad niektórymi ulgami. Profesor zwrócił uwagę, że można byłoby zrezygnować z 50-procentowej ulgi w podatku dla twórców. Jego zdaniem, korzysta z niej wiele osób, które w rzeczywistości nie prowadzą działalności artystycznej ani naukowej.

Podczas tego posiedzenia Sejmu posłowie zajmą się projektem przyszłorocznego budżetu. Zapisano w nim ponad 40-miliardowy deficyt. Dochody państwa w 2011 roku mają wynieść ponad 272 miliardy 300 milionów zaś wydatki przekroczą 313, 5 miliarda złotych. Rząd przewiduje wzrost PKB o 3,5 procent, a inflacji o 2,3 procent.

By ograniczyć deficyt, rząd zdecydował, że w przyszłym roku nie będzie wzrostu wynagrodzeń w budżetówce poza nauczycielami, których pensje wzrosną od września o 7 procent. Od 1 marca rząd zamierza ograniczyć też zasiłek pogrzebowy z prawie 6 tysięcy 400 złotych do 4 tysięcy. O 1 procent w przyszłym roku wzrośnie podatek VAT. Zlikwidowana ma być również ulga w akcyzie na biopaliwa. Wzrośnie za to ulga dla studentów na przejazdy komunikacją publiczną do 51 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/23/t90135.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wszyscy;zaplacimy;za;ratowanie;budzetu,66,0,581698.html) Wszyscy zapłacimy za ratowanie budżetu Niższe pensje i emerytury. Wyższe podatki i likwidacja ulg. Tak ekonomiści widzą ratunek dla kasy państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t110030.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wstepny;projekt;budzetu;deficyt;40;2;mld;zlotych,12,0,670220.html) Wstępny projekt budżetu: Deficyt 40,2 mld złotych Rząd zmniejszył o około miliard złotych wydatki państwa, zwiększając o taką samą kwotę dochody.
Tagi: orłowski, budżet, rostowski, ryzyko, przepaść, pkb, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz