Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Orzeczenia o niepełnosprawności. ZUS zapowiada radykalne uproszczenie i obniżenie kosztów

Orzeczenia o niepełnosprawności. ZUS zapowiada radykalne uproszczenie i obniżenie kosztów

Fot. EAST NEWS

Wystarczy jedno badanie lekarskie i jeden komplet dokumentacji medycznej. Już nie trzeba będzie występować z osobna do każdej instytucji o uznanie niepełnosprawności i niezdolności do pracy - zapowiada Gertruda Uścińska. Prezes ZUS pokieruje zespołem, który opracuje nowy system orzekania o niepełnosprawności. Efekty mają pojawić się za rok.

- Do uzyskania orzeczenia ma wystarczyć jeden komplet dokumentacji i jedno badanie - zadeklarowała Uścińska w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". - Co ważne, orzeczenie ma oceniać sprawność organizmu do różnych celów - podkreśliła.

Prezes ZUS stanie na czele specjalnego zespołu, który opracuje projekt ustawy o orzekaniu o niepełnosprawności. W jego składzie znajdą się także przedstawiciele KRUS i PFRON oraz kilku ministerstw. Wszystkie osoby zasiadające w komisji będą pracować społecznie. Nowe przepisy mają być gotowe za rok.

Jak wyjaśnia Uścińska, obecny system jest dla osób niepełnosprawnych bardzo uciążliwy, ponieważ muszą osobno starać się o uprawnienia w różnych instytucjach, każdorazowo wykonywać badania lekarskie. Nowy system ma zintegrować cały proces, dzięki czemu wystarczy jedno badanie i dokumentacja medyczna.

W reformie nie chodzi jednak wyłącznie o komfort osób niepełnosprawnych. Jak zapowiada prezes ZUS, wprowadzenie nowego systemu ma dać bardzo duże oszczędności dla budżetu państwa, które mogą wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Uścińska chce także, by zmieniła się klasyfikacja orzeczeń o niepełnosprawności. Jak wyjaśnia, chodzi o to, by zamiast dzielić ludzi na grupy i kategorie pod względem stopnia dysfunkcji, nowy system miałby skupiać się na wskazywaniu osobom niepełnosprawnym możliwości funkcjonowania w społeczeństwie, rodzinie i pracy. - Nowy system orzekania powinien zachęcać osoby niepełnosprawne do aktywności - uważa prezes ZUS.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
oli
2017-03-01 14:05
Wiadomo że Ci co mają rentę i orzeczenie na stałe, są już bezpieczni. Za to pełne pory mają C,i co mają orzeczenie i renty wydane czasowo. Współczuje wam, bo jak nad wszystkim łapę będzie trzymał ZUS to połowa z was zostanie bez renty jak i bez orzeczenia. Teraz są przypadki że ZUS orzeknie "częściowo niezdolny do pracy" tj stara trójka, a orzecznictwo da umiarkowany stopień niepełnosprawności "stara dwójka" Jak ZUS przejmie kontrole nad każdą komisją to współczuje tym z umiarkowanym stopniem z orzecznictwa. będziecie mieli to zabrane, i to jest pewne w 100% ale to i lepiej bo Ci ze stałą rentą będą mieli znaczne podwyżki.
cbn
2017-03-01 13:52
Zabrać rodzinom 500+ i dać te 500 zł na niepełnosprawnych bo te 153 zł jest tragiczne.
Jacek
2017-02-28 22:38
Wystarczy skopiować system z Czech. Załatwienie renty inwalidzkiej trwa tam jeden dzień i to wiem z praktyki. Wystarczy pójść do CSSZ (odpowiednik ZUS) z ostatnimi wynikami badań tam od razu w ten sam dzień kierują do ich lekarza który zapoznaje się z dokumentacją i następnie wypełnia się jeden druk z danymi. TYLKO TYLE! Wszystkie dane pracodawcy i odprowadzanych składek mają w systemie a stan zdrowia weryfikuje sami z lekarzami którzy się nami zajmują bez udziału pacjenta wg. wyników które przesyła nasz lekarz prowadzący. Po kilku tygodniach przyszło mi do domu listem potwierdzenie przyznania oraz określoną grupa inwalidzka. Wypłata zaczyna się z chwilą rozwiązania umowy o pracę z tym, że jako obywatel PL muszę raz w miesiącu podpisać oświadczenie w urzędzie o tym, że żyję(można to robić co kilka miesięcy wtedy dostaje się za wszystkie miesiące wstecz do miesiąca oświadczenia). Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi więcej niż wypłata sporej części Polaków z tym, że tam zdrowi jej nie dostają po znajomości i z tego powodu w Polsce to jednak nie przejdzie.
Pokaż wszystkie komentarze (65)