Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ostatnie słowa Osamy bin Ladena przed śmiercią

0
Podziel się:

Al Kaida opublikowała nagranie, w którym jej szef chwali rewolucje w świecie arabskim.

Ostatnie słowa Osamy bin Ladena przed śmiercią
(PAP/EPA)
bEDMNeZN

**Al-Kaida opublikowała nagranie z głosem Osamy bin Ladena, w którym były szef tej organizacji z uznaniem wypowiadał się o rewolucjach w świecie arabskim i wyraził zadowolenie ze zwycięskich powstań w Tunezji i Egipcie - podał Reuters.

_ - Światło rewolucji przyszło z Tunezji _ - mówi w nagraniu głos najprawdopodobniej należący do byłego szefa Al-Kaidy. _ Tunezja była pierwsza, ale rycerze Egiptu szybko zanieśli iskrę od wolnych ludzi w Tunezji na plac Tahrir (w Kairze) _ - mówi dalej.

Osama bin Laden zwrócił się też do zwolenników Al-Kaidy, by _ stworzyli komórkę operacyjną, która nadąża za bieżącymi wydarzeniami i działa równolegle (do nich), ratując ludzi, którzy trudzą się, by obalić tyranów _.

bEDMNeZP

Al-Kaida poinformowała, że nagranie - które pojawiło się na stronach internetowych promujących radykalny islam - powstało na tydzień przed śmiercią bin Ladena 2 maja w operacji amerykańskich sił specjalnych.

Zobacz także: ZOBACZ RELACJĘ (MSNBC, ang):

W styczniu w związku z niepokojami społecznymi prezydent Tunezji Zin el-Abdin Ben Ali, sprawujący to stanowisko od ponad 20 lat, rozwiązał rząd i opuścił kraj, de facto rezygnując z urzędu.

bEDMNeZV

Miesiąc później w Egipcie w wyniku masowych demonstracji ze stanowiska prezydenta ustąpił Hosni Mubarak, który sprawował ten urząd od ponad 30 lat.

Pakistan nie wiedział o bin Ladenie?

Nie ma dowodów, że władze Pakistanu wiedziały o pobycie szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena niedaleko Islamabadu - przekonywali sekretarz obrony Robert Gates i admirał Mike Mullen podczas konferencji prasowej w Pentagonie. Gates powiedział, że _ brak jakichkolwiek dowodów _, iż wysocy rangą przedstawiciele władz Pakistanu wiedzieli o miejscu pobytu bin Ladena przed operacją komandosów USA, w której zginął 2 maja. _ Widziałem dowody świadczące wręcz o czymś przeciwnym _ - dodał.

Zarówno sekretarz obrony jak i adm. Mike Mullen, przewodniczący kolegium szefów sztabów, ostrzegli USA przez wszelkimi działaniami, które mogłyby zaszkodzić amerykańskim stosunkom z Pakistanem lub zakłócić dopływ pomocy.

bEDMNeZW

_ - Na miejscu Pakistanu czułbym się upokorzony, bo Amerykanie udowodnili, że mogą wkroczyć do kraju i to bezkarnie _ - przekonywał Mullen. Ostrzegł USA przed uzależnianiem dalszej pomocy dla Pakistanu od konkretnych działań, np. od przekazywania Stanom rebelianckich przywódców.

Mullen i Gates podkreślili, że pakistańskie władze sygnalizowały chęć ścigania Al-Kaidy i przywódców afgańskich rebeliantów, co stanowi _ ofertę _, z której USA _ powinny skorzystać _.

2 maja w operacji amerykańskich komandosów w Abbottabadzie niedaleko stolicy Islamabadu zginął szef Al-Kaidy Osama bin Laden.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t139180.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bin;laden;poparl;protesty;w;egipcie;i;tunezji,141,0,829581.html) Bin Laden poparł protesty w Egipcie i Tunezji Tak wynika z nie wyemitowanego nagrania, które oddziały specjalne USA znalazły w rezydencji Przywódcy Al-Kaidy. Osama bin Laden nie wspominał jednak o Libii, Syrii i Jemenie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t139165.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/al-kaida;ostrzega;bedziecie;gryzc;palce,154,0,827034.html) Al-Kaida ostrzega: Będziecie gryźć palce Szef Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim Nasir al-Wahajszi ostrzegł Stany Zjednoczone.
bEDMNfaq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)