Notowania

W rządzie dzielą pieniądze, zaglądamy w ich oświadczenia. Ile mają Rafalska, Czerwińska, Emilewicz i Kwieciński

Przyszła pora, by - jak co roku - członkowie rządu pochwalili się swoim majątkiem. Na stronie kancelarii premiera pojawiły się najnowsze oświadczenia ministrów. Widać po nich, że głośna sprawa nagród dla rządu Beaty Szydło pozostała nie bez wpływu na oszczędności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS/REPORTER)
Od lewej: Jadwiga Emilewicz, Jerzy Kwieciński, Teresa Czerwińska, Elżbieta Rafalska

Przyszła pora, by - jak co roku - członkowie rządu pochwalili się swoim majątkiem. Na stronie internetowej Kancelarii Premiera pojawiły się najnowsze oświadczenia ministrów. Prześwietlamy tych, którzy zajmują się sprawami gospodarczymi i społecznymi.

Z oświadczenia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej wynika, że w rok oszczędziła ponad 100 tys. zł. Na koniec 2017 roku miała na koncie odłożone 345 tys. zł, podczas gdy rok wcześniej było to 215 tys.

Pozbyła się w tym czasie papierów wartościowych o wartości 5 tys., co może po części tłumaczyć to wzbogacenie. Ale można też przypuszczać, że nie bez znaczenia jest fakt, że przez cały 2017 rok Rafalska dostała w sumie 70 tys. zł nagród – co widać wyraźnie w rubryce dotyczącej ministerialnej pensji. W 2016 roku dostała z tego tytułu 205 tys. zł, a już rok później – 272 tys.

Oszczędności minister Rafalskiej - w 2016 roku...

... i w 2017, roku sutych nagród dla członków rządu:

Poza tym majątek Rafalskiej pozostaje bez zmian. Nadal jest (razem z mężem ) współwłaścicielką 180-metrowego domu i 52-metrowego mieszkania. Za wynajem zgarnia 6 tys. zł rocznie. Nadal też jeździ tą samą toyotą corollą z 2012 roku.

Nowi ministrowie gospodarczy, powołani na stanowiska w styczniu, nie opublikowali teraz nowych oświadczeń. Zrobili to na początku roku, kiedy obejmowali ministerialne fotele. Jeśli zaś chodzi o pozostałych ministrów, których oświadczenia właśnie się pojawiły, opisujemy je dokładnie TUTAJ.

Teresa Czerwińska

Dla przypomnienia - z oświadczenia z początku roku wynika, że minister finansów Teresa Czerwińska jest współwłaścicielką 95-metrowego mieszkania. Na koncie ma 62 tys. zł w polskiej walucie, a także 57 tys. euro, 36 tys. dolarów i 260 franków szwajcarskich. W sumie ponad 400 tys. zł.

Czerwińska ma też akcje Biotonu i spółki Arctic, których wartości nie podaje, i dwa kredyty do spłacenia – w złotówkach i we frankach. Łącznie ponad 400 tys. zł do oddania.

Jako wiceminister najpierw w resorcie nauki, a potem finansów, zarobiła w 2017 roku 104 tys. zł. 22 tys. zł przyniósł jej najem. Jeździ hondą civic z 2007 roku.

Jadwiga Emilewicz

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz może się pochwalić 140-metrowym domem i 50-metrowym mieszkaniem (których jest współwłaścicielką).

W pozostałych polach oświadczenia majątkowego wpisała charakterystyczne „zetki”. Wynika z tego, że nie ma odłożonego ani grosza i w ogóle nic – oprócz nieruchomości – nie ma. Spłaca tylko kredyt – 157 tys. franków szwajcarskich (stan na styczeń 2018 roku).

Fragment ziejącego pustką oświadczenia minister Emilewicz.

Faktem jest, że oświadczenie majątkowe ministra ma tak zredagowane rubryki, że nie trzeba w nim podawać dochodów uzyskanych wcześniej jako na przykład wiceminister. A tak właśnie było w przypadku Jadwigi Emilewicz, która była podsekretarzem stanu w nieistniejącym już Ministerstwie Rozwoju.

Biorąc pod uwagę, że jej koleżanka z rządu Teresa Czerwińska dostała na wiceministerialnych stanowiskach około 100 tys. zł, można podejrzewać, że podobnie było w przypadku Emilewicz.

Zobacz też: Konstytucja Biznesu podpisana. Emilewicz komentuje

Jerzy Kwieciński

Podobnie do Emilewicz postąpił Jerzy Kwieciński, od stycznia minister inwestycji i rozwoju, a wcześniej sekretarz stanu w resorcie rozwoju. Nie podaje on w oświadczeniu zarobków. Z dokumentu możemy się za to dowiedzieć, że Kwieciński jest współwłaścicielem 137-metrowego domu i drugiej działki pod budowę domu, a także działki rekreacyjnej.

Na koncie ma uzbierane prawie 300 tys. zł i 3,8 tys. dolarów. Jeździ citroenem C3 z 2008 roku i mitsubushi outlanderem z 2009 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: majątki ministrów, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-05-2018

oloSpytajcie GHW ile odkłada w roku 100tys to ona ma na waciki

17-05-2018

najemcaRafalska zgarnia rocznie 6 tyś za najem 52 m mieszkania, tj 500 zł miesięcznie, HAHA DOBRE, to chyba na jakiejś wsi są tak niskie ceny, a nie w … Czytaj całość

17-05-2018

boluśTak się oszczędza na niepełnosprawnych !

Rozwiń komentarze (94)