Notowania

oszczędnośći
15.09.2010 14:26

Oszczędności Polaków wzrosły do 844,6 mld zł

Największy wpływ na wzrost ich wartości miały depozyty złotowe i walutowe

Podziel się
Dodaj komentarz
(Janpietruszka/Dreamstime.com)

Oszczędności gospodarstw domowych na koniec II kwartału tego roku wyniosły 844,6 mld zł, co oznacza wzrost o 8,7 proc. wobec stanu na koniec marca, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

_ - Dynamika zmian okazała się jednak najsłabsza od sześciu kwartałów i wyniosła zaledwie 1,0 proc. Mimo, że sytuacja na rynku kapitałowym w II kwartale nie była korzystna dla bardziej ryzykownych klas aktywów, poziom oszczędności po raz kolejny ustanowił rekord _ - podano w raporcie.

Ze względu na wyraźne osłabienie złotego, wartość oszczędności w walutach uległa obniżeniu do 203,7 mld euro. Po wyłączeniu aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych, których środki nie mogą być wykorzystane w sposób natychmiastowy, oszczędności warte były 651,4 mld zł, czyli o 1,1 proc. więcej niż w marcu.

Największy wpływ na wzrost wartości naszych oszczędności miały depozyty złotowe i walutowe, które mają największy udział w strukturze oszczędności gospodarstw domowych w Polsce. Na koniec czerwca wyniósł on 47,8 proc., a wartość środków zgromadzonych w depozytach osiągnęła wartość 403,6 mld zł. Oznacza to kwartalny wzrost o 2,0 proc. to jest o 8 mld zł.

Oprócz depozytów znaczący wpływ na poziom oszczędności miała gotówka poza kasami banków. Wzrost sięgnął 4,4 mld zł, co oznacza dynamikę na poziomie 5 proc. W efekcie udział tego segmentu oszczędności wzrósł do 11 proc.

Aktywa funduszy emerytalnych,zyskały na wartości 1,5 mld zł, to jest niespełna 0,8 proc. osiągając na koniec półrocza wartość 193,6 mld zł. Ze względu na ujemny wynik zarządzania głównym powodem wzrostu były kolejne transze środków przekazanych przez ZUS. W stosunku do marca udział funduszy emerytalnych w całej strukturze oszczędności nie uległ większej zmianie i wyniósł 22,9 proc.

Ostatnim segmentem oszczędności, który zanotował dodatnią dynamikę zmian były fundusze zagraniczne, których aktywa zwiększyły się o 0,2 mld zł, ale ze względu na niski poziom aktywów ich rola w całej strukturze oszczędności ma marginalny charakter.

Negatywny wpływ na poziom oszczędności w II kw. miały akcje spółek publicznych, będące w posiadaniu gospodarstw domowych. Ze względu na słabą koniunkturę na rynku akcji wartość aktywów w tym segmencie oszczędności obniżyła się o 5,6 proc. to jest 2,4 mld zł do 40 mld zł.

Zła koniunktura na rynku akcji była głównym powodem obniżenia poziomu oszczędności także w segmencie funduszy inwestycyjnych oraz w segmencie ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych. W pierwszym przypadku spadek wartości aktywów wyniósł 0,6 mld zł, a w drugim 2,0 mld zł. Zmniejszeniu o 0,5 mld zł uległ także poziom oszczędności zgromadzonych w obligacjach detalicznych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t86753.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiekszosc;gospodarstw;domowych;nie;ma;oszczednosci,202,0,611786.html) Większość gospodarstw domowych nie ma oszczędności CBOS: Pieniądze odłożyło tylko 37 proc. gospodarstw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t46882.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/przez;trzy;miesiace;nasze;oszczednosci;urosly;o;33;3;mld;zl,215,0,643799.html) Przez trzy miesiące nasze oszczędności urosły o 33,3 mld zł W sumie odłożyliśmy 835,9 mld zł. Co piąta złotówka trafiła do OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;biedakami;europy,134,0,547974.html) Polacy biedakami Europy Nasze oszczędności to tylko 65 proc. PKB. W dodatku tylko wtedy, kiedy wliczymy OFE. W Europie zachodniej to nawet 200 procent.
Tagi: oszczędnośći, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz