Notowania

Oszuści podatkowi na celowniku resortu finansów. Branża paliwowa może się obawiać

Rocznie budżet państwa tracił na karuzelach podatkowych nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Ministerstwo finansów zapowiada jeszcze ostrzejszą walkę z oszustami podatkowymi. Weźmie się za nieuczciwych sprzedawców na stacjach paliw.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beata Zawrzel/REPORTER)
W ramach walki z oszustami podatkowymi resort finansów przyjął m.in. ustawę o STIR.

Rocznie budżet państwa tracił na karuzelach podatkowych nawet kilkadziesiąt miliardów złotych. Ministerstwo Finansów zapowiada jeszcze ostrzejszą walkę z oszustami podatkowymi. Weźmie się za nieuczciwych sprzedawców na stacjach paliw.

Jeden z przekrętów stosowanych na stacjach paliw opisuje "Gazeta Wyborcza". Klienci kupujący paliwo na stacji benzynowej często nie biorą paragonu – są roztargnieni lub nie potrzebują potwierdzenia transakcji. Nieuczciwi sprzedawcy oraz właściciele stacji paliw mogą na tym skorzystać. Zaprzyjaźniona firma wystawia im fakturę VAT, którą dokumentują pozostawionym przez klienta paragonem. Firma żąda od skarbówki zwrotu VAT-u zawartego w cenie paliwa, a część z zysku oddaje stacji lub sprzedawcy. W ten sposób odzyskany VAT jest dzielony pomiędzy oszustów podatkowych.

Zobacz: Wyłudzenia VAT karane jak morderstwo. Resort Sprawiedliwości chce zaostrzyć przepisy

Na takich praktykach budżet państwa traci miliardy złotych rocznie. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić kolejny pakiet przepisów uszczelniających VAT. Projekt ustawy zawiera propozycję, aby fakturę można było wystawiać na klienta, którego numer NIP (lub numer za pomocą którego jest zidentyfikowany na potrzeby VAT) znajdzie się na paragonie wystawionym w momencie zakupu paliwa. To ma ostatecznie uniemożliwić wystawianie faktur na podstawie paragonów zebranych od klientów.

Problem z kasami fiskalnymi

Przeszkodą w zastosowaniu przyszłych przepisów mogą być kasy fiskalne. Nie wszystkie mają możliwość umieszczania numeru NIP lub identyfikacji VAT na paragonie klienta. Resort zapowiedział zatem, że "wystawianie faktur w oparciu o paragony na rzecz nabywców posługujących się takim numerem zostanie ograniczone do tej grupy kas, które posiadają tę funkcję".

Projekt ustawy proponuje, aby pojawiła się także nowa sankcja za niestosowanie się podatników do tych przepisów.

"Organ podatkowy będzie miał prawo do ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 100 proc. kwoty podatku VAT wykazanego na tej fakturze” – podaje Ministerstwo Finansów. Nie będzie natomiast dodatkowego zobowiązania podatkowego w stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe.

Oszustwa podatkowe to chleb powszedni

Branża paliwowa to nie jedyna, w której rząd chce walczyć z wyłudzeniami. Na celowniku jest także sektor budowlany, ale przepisy mają mieć charakter ogólny i objąć wszystkie transakcje na rynku.

Jak pisaliśmy już w money.pl,Ministerstwo Finansów podjęło kroki, aby zmniejszyć skalę wyłudzeń i ma na swoim koncie pierwsze sukcesy. Chodzi m.in. o ustawę o STIR, pakiet paliwowy, Jednolity Plik Kontrolny czy zmiany w ustawie o VAT. Kolejne rozwiązanie - podzielona płatność w VAT ma zacząć obowiązywać od lipca.

Szacuje się, że projekt nowej ustawy uszczelniającej VAT ma przynieść budżetowi państwa rocznie co najmniej 124 mln zł. Projektem ma zająć się wkrótce rząd. Ma wejść w życie 1 lipca 2018 r.

Tagi: oszustwa podatkowe, karuzele podatkowe, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2018

EwaWyłudzenia i to na miliardy robi kler. Tam trzeba kontrolować.

01-03-2018

rysprzepisy sa po to aby umiec je omijac dlatego kto madry to wie jak to robic I legalnie zarobic .

01-03-2018

jolkaoczywiście - na paragonach można wyłudzić miliony- co za schiza- takie paragony to mogą brać małe firmy i rozliczyć po kilka tankowań w m-cu, - firma … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)

Wybrane dla Ciebie