Notowania

Oszustwa socjalne kosztują miliardy euro

Budżet francuskiego państwa traci rocznie nawet do 20 mld euro rocznie w wyniku oszustw polegających na niepłaceniu składek na ubezpieczenie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(roblisameehan/CC/Flickr)

*Budżet francuskiego państwa traci rocznie nawet do 20 mld euro rocznie w wyniku oszustw polegających na niepłaceniu składek na ubezpieczenie społeczne i wyłudzaniu zasiłków - szacuje parlamentarny raport. *

Według raportu specjalnej grupy parlamentarnej, każdego roku do państwowej kasy nie trafiają miliardy euro należnych świadczeń socjalnych. Autorzy dokumentu zaznaczają, że podana przez nich kwota 20 mld euro jest szacunkowa i twierdzą, że urzędy kontroli finansowej wykrywają tylko drobny ułamek oszustw socjalnych.

Według rządowych danych, w ubiegłym roku budżet państwa odzyskał 458 mln euro od firm i osób z tytułu niepłacenia przez nich należnych świadczeń socjalnych lub wyłudzenia zasiłków. Biorąc pod uwagę także inne oszustwa - natury podatkowej czy celnej - rząd twierdzi, że za 2010 rok ustalił straty na łączną kwotę 3,4 mld euro.

Raport parlamentarny podkreśla jednak, że rezultaty walki rządu z tymi oszustami są _ niewystarczające _ i zaleca jej zaostrzenie. Proponuje się tam m.in. wprowadzenie nowych kart ubezpieczenia medycznego z danymi biometrycznymi, co ma udaremnić bezprawne używanie tych dokumentów przez niepowołane osoby.

Według parlamentarzystów, większość wspomnianej kwoty traci budżet w następstwie oszustw pracodawców, którzy nie płacą składek społecznych za zatrudnionych _ na czarno _ pracowników. Autorzy raportu twierdzą, że w ten sposób łamie prawo od 10 do 12 proc. francuskich przedsiębiorstw.

Z kolei, zgodnie z raportem, względnie niedużą część szacowanej kwoty oszustw - 2-3 mld euro - stanowią wyłudzenia związane z zasiłkami socjalnymi, np. rodzinnymi czy mieszkaniowymi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t77887.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/szkocja;bardziej;niezalezna;przez;podatki,83,0,859219.html) Szkocja bardziej niezależna. Przez podatki Brytyjska Izba Gmin uchwaliła ustawę, która daje parlamentowi Szkocji dodatkowe prerogatywy w zakresie polityki podatkowej. Ustawa Scotland Bill, nazywana największym tego rodzaju transferem władzy fiskalnej, trafi obecnie do Izby Lordów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/220/t145628.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francja;chce;interwencji;w;syrii;rosja;przeciw,220,0,858588.html) Francja chce interwencji w Syrii, Rosja przeciw W rozmowie z premierem Fillonem Władymir Putin wyraził przekonanie, że takie działania nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t10359.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/proces;jacquesa;chiraca;znow;odroczony,208,0,857296.html) Proces Jacquesa Chiraca znów odroczony Były prezydent Francji jest oskarżony o to, że jeszcze jako mer Paryża fikcyjnie zatrudniał kilkadziesiąt osób i sprzeniewierzył publiczne pieniądze.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t83772.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/chiny;urzednicy;skradli;120;mld;dolarow,132,0,852868.html) Chiny: Urzędnicy skradli 120 mld dolarów Defraudacji od połowy lat 90. dopuściło się nawet 18 tysięcy urzędników państwowych i dyrektorów firm.
Tagi: podatki we francji, francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz