Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Nikola Bochyńska
|

Bloger napisał o oszustwach w C.H. PTAK w Rzgowie. Mamy odpowiedź firmy

254
Podziel się

Sprzedawcy oszukują na podatkach, wystawiają "lewe" faktury, podrabiają paragony - tak twierdzi anonimowy bloger. Centrum odpiera jednak zarzuty: „Jeśli to jakiś sfrustrowany pracownik, nie można brać takich słów na poważnie”. Krajowa Administracja Skarbowa informuje nas, że kontrole, o których pisze bloger, faktycznie miały miejsce. Kto ma w tym sporze rację?

Bloger ujawnił oszustwa podatkowe w C.H. Ptak w Rzgowie
Bloger ujawnił oszustwa podatkowe w C.H. Ptak w Rzgowie (MIKOLAJ ZACHAROW/REPORTER)
bDggCXed

Sprzedawcy oszukują na podatkach, wystawiają "lewe" faktury, podrabiają paragony - tak twierdzi anonimowy bloger. Centrum odpiera jednak zarzuty: "Jeśli to jakiś sfrustrowany pracownik, nie można brać takich słów na poważnie". Krajowa Administracja Skarbowa informuje nas, że kontrole, o których pisze bloger, faktycznie miały miejsce. Kto ma w tym sporze rację?

"Pracuję w C.H. Ptak na jednym z tysięcy stoisk największego centrum hurtowego w Polsce. Obsługuję setki klientów miesięcznie, a przez moje ręce przechodzą setki tysięcy złotych" - tak zaczyna się długi wpis na blogu, który rozchodzi się w internecie. Autor podaje się za obecnego pracownika. Jest zatrudniony u jednego z 2500 producentów odzieży wynajmujących w Rzgowie pod Łodzią powierzchnię handlową.

Bloger twierdzi, że biznes wielu firm oparty jest o oszustwa podatkowe. Według niego, kiedy w hali pojawia się skarbówka, puszczany jest komunikat: "Wycieczka z Warszawy odwiedziła Centrum handlowe Ptak". Wtedy część sprzedawców uciekała w popłochu, zwijając stoiska, a część gorączkowo wyciągała pochowane w szafach kasy fiskalne i rozpoczynała wystawianie paragonów i faktur.

Inne nieprawidłowości opisywane przez blogera to m.in. "ręczne" wypisywanie faktur, niedoliczanie VAT do sprzedawanych produktów, fakturowanie rzeczy na kwotę kilku złotych, zamiast kilkudziesięciu czy sprzedaż towarów za cenę netto.

bDggCXef

Skąd takie pomysły sprzedawców? Takie praktyki mają o wiele bardziej opłacać się handlarzom, którzy nawet, jeśli otrzymają mandat od skarbówki za brak paragonu, to i tak będzie on stanowił zaledwie niewielki procent dziennego zysku.

Jak udało się ustalić money.pl, łódzka Krajowa Administracja Skarbowa rzeczywiście prowadzi kontrole targowisk w Rzgowie, Głuchowie i Tuszynie. W odpowiedzi przesłanej redakcji biuro prasowe KAS informuje, że w toku dotychczasowych postępowań "stwierdzono 4 przypadki wprowadzania do obrotu wyrobów oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi, zatrzymano blisko 3 tys. sztuk odzieży i galanterii i wszczęto wobec sprawców postępowania karne".

Jak dodano, stwierdzono również kilkadziesiąt przypadków prowadzenia działalności bez zgłoszenia oraz niewystawiania faktur czy paragonów. "W związku z tym wystawiono 28 mandatów na łączną kwotę 10 tys. złotych, w kilkunastu przypadkach materiały przekazano celem kontynuowania postępowania w ramach wszczętych spraw karnych skarbowych, a w kilku przypadkach wszczęto kontrole celno-skarbowe celem weryfikacji prawidłowej kwoty należności publiczno-prawnych" - opisuje KAS.

C.H. Ptak odpowiada: bloger niepoczytalny?

- Nie uważam bloga za wiarygodne źródło informacji - mówi money.pl Nina Ryszka, członek rady nadzorczej Ptak S.A. - Osoba, która napisała ten post ,nie podpisała się, nie znamy tej osoby, nie wiemy kim jest. Nie wiemy, na ile jest poczytalna, ani jaki jest jej stan psychiczny i czy rzeczywiście była pracownikiem u jednego ze sprzedawców Centrum Handlowego Ptak. Jeśli to jakiś sfrustrowany pracownik, nie można brać takich słów na poważnie. Tylko organy stwierdzające nieprawidłowości i posiadające do tego kompetencje, mogą ferować tego typu wyroki – mówi Nina Ryszka.

bDggCXel

Według niej publikacja blogera "to wielka krzywda dla polskich producentów".
- Nasze marki zaczynają być coraz bardziej rozpoznawalne, rozwijają się, prowadzą swoją działalność legalnie, sprzedając swoje towary do wielu krajów świata. Mamy nowych klientów, którzy przybyli z Francji, Włoch czy Niemiec. Nie ma możliwości, aby firmy, które zatrudniają 500 pracowników, pozwoliłyby sobie na oszustwa na skalę kilkudziesięciu złotych. To brzmi śmiesznie - mówi money.pl

Jak tłumaczy, przedsiębiorstwa działające w jej centrum obracają milionami złotych, a wysyłane towary podlegają kontroli celnej. - To są bardzo duże firmy. Konkurują jednocześnie z tanimi azjatyckimi produktami. Tutaj tkwi problem i jest to wielce niesprawiedliwa ocena - zaznacza.

Jednocześnie odniosła się do informacji o nieuczciwych praktykach sprzedawców: - Nie słyszałam o tym nigdy. To wielka krzywda dla polskich producentów odzieży, że prowadzą działalność półlegalnie, nie wystawiając paragonów. W większości wystawiają faktury i to jest w 100 procentach pewne, ponieważ działalność hurtowa jest zwykle potwierdzana fakturą - dodaje.

Według niej sprzedawcy są kontrolowani niemal codziennie. Wskazuje też, że centrum jedynie wynajmuje powierzchnię handlowcom, więc nie może odpowiadać za ich bieżące działanie.

bDggCXem

- Wszystkie podmioty prowadzą działalność na własną odpowiedzialność i własny rachunek. Promujemy polskich przedsiębiorców, producentów odzieży i wynajmujemy im powierzchnię na terenie naszego centrum. Obecnie nie dysponujemy wolną powierzchnią handlową, centrum jest w 100 proc. wynajęte. - zaznacza.

Tłumaczy także, że każdy nowy podmiot, który rozpoczyna działalność gospodarczą, musi okazać dokumenty potwierdzające swoje istnienie, który ma w PKD (Polska Klasyfikacja Działalności – przyp.red.) tego rodzaju działalność, umowa jest podpisywana przez osoby wskazane w KRS.

Krajowa Administracja Skarbowa odpowiada

Biuro prasowe Krajowej Administracji Skarbowej poinformowało redakcję money.pl, że "Aktualnie funkcjonariusze z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego prowadzą w CH Ptak całodobowe działania prewencyjne. W szczególności polegają one na kontroli pojazdów wyjeżdżających z terenu centrum i dokumentacji handlowej towarzyszącej towarom w nich przewożonych. W okresie 11.02-14.02.2018 skontrolowano 1616 pojazdów. W tym okresie nie wystawiono mandatów. Nie było również przypadków wykrycia towarów podrobionych". Izba Administracji Skarbowej w Łodzi uruchomiła także na terenie CH Ptak w Rzgowie punkt informacyjny.

Do czasu publikacji materiału nie uzyskaliśmy odpowiedzi na prośbę o kontakt od blogera, który opublikował post opisujący oszustwa podatkowe, które miały miejsce u wynajmujących powierzchnię w C.H. Ptak. Post na blogu już zniknął. Zdążyliśmy zrobić zdjęcie wpisu.

bDggCXen

WP

Ministerstwo Finansów nie może natomiast odnosić się bezpośrednio do publikacji, ale zapowiada, że działanie organów podległych resortowi ma charakter długofalowy i będzie cyklicznie powtarzane.

Jeden z użytkowników Facebooka dokonał prowokacji i sprawdził, czy sprzedawcy umieszczający przedmioty na Facebook Marketplace wystawiają faktury VAT. Sprzedawca tłumaczył, że towar trzeba odebrać osobiście w hurtowni, "ponieważ zostało mu tylko kilka sztuk, a dowód sprzedaży wystawia jedynie przy sprzedaży hurtowej".

bDggCXeo

bDggCXeG
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(254)
ptaszek
3 lata temu
towar kupiony u turka albo u hindusa z przemytu i dalej !!
Ada
3 lata temu
"... wystawiono 28 mandatów na łączną kwotę 10 tys. złotych, ..." - Już to stwierdzenie pozwala konkluzję, że przy tak niskich karach nie opłaca się w ogóle prowadzić jakiejkolwiek dokumentacji, a nawet rejestrować działalności gospodarczej. Kompromitacja "Skarbówki" i tyle.
Bunawar
3 lata temu
Dwa razy w artykule pojawia się słowo "podróbka". To ewidentna próba zmiany tematu bądź grania głupiego. We wpisie chodziło o milionową sprzedaż na lewo, a nie o podróbki. Oraz o to, że jeśli chcesz działać uczciwie i zgodnie z prawem, to ni chu-chu nie dasz rady bo jesteś o 23% droższy. A państwo nie robi z tym nic.
bDggCXeH
1234
3 lata temu
hahahaha 10 tys zlotych mandatow w wielkim centrum handlowym, dzialacym 24/365... Moze jednak CBA uruchomi jakies fundusze na sledztwo w US?
Ksi
3 lata temu
Moja żona prowadziła sklep w pasażu handlowym i zaopatrywała się w PTAKu. W kilkunastu różnych stoiskach. W ogóle nie można się doprosić o faktury a jak już, od razu doliczają VAT, co mija się z celem handlu... ponieważ wszyscy biorą bez... i jak tylko doliczą marżę 20%, to już pięknie zarabiają w porównaniu do LEGALNEJ ceny zakupu. Aby opłacić pracowników, wynajem i płacić podatki marża musi być dużo wyższa. Więc biznes upadł. Z resztą co tu wielce się głowić. Wystarczy wziąć kamerę i przejść się po butikach. Nikt się tam nie kryje z faktem, że wypisywane są tylko karteczki notesowe. Fakt, że to się jeszcze trzyma oznacza, że ktoś ma ogromne plecy w tych wszystkich urzędach. Ilośc wskazanych kar w artykule byle melepeta by wystawił po 5min spaceru po hali. Grube miliony się przewijają i trafiają % w odpowiednie kieszenie. Dlatego to się jeszcze trzyma. Z resztą, przy przemiałach kilkuset tysięcy dziennie na największych stoiskach to kara w wysokości 10tys. nawet dziennie nie zniechęca. Więc warto.
Najnowsze komentarze (254)
klient zdrowy...
rok temu
Powinni powołać kolejny urząd, który by kontrolował siaty kontrolerów wychodzących po kontroli :)
malina
rok temu
Jestem klientką i nigdy nie dostałam żadnego paragonu. Jak bardzo się upieram to dostaję pokwitowanie na kartce z podpisem sprzedawcy, czasami jakiś pieczątkę przystawi. Z tego powodu wielokrotnie rezygnuję z zakupów. Radzę temu blogerowi, aby pozwał tą Panią za naruszenie jego dóbr osobistych.
Gosia
2 lata temu
Podatki niech obniża opodatkuja duże żydowskie sklepy koncerny
Ilona
2 lata temu
Najlepsze zakupy w Rzgowie jest nagonka na wszystko co Pplskie chcą zniszczy Polskie rolnictwo oraz rynki gdzie rolnicy oddaja swój towar
karpet
2 lata temu
FUNKCJONUJE TAM Panstwo w Panstwie wiedza o tym wszystkie pracujace tam osoby! CH PTAK rzadzi sie swoimi prawami
Jak
2 lata temu
Wszyscy wiedzą że to prawda, urzędnicy tez
SamaPrawda
3 lata temu
Pani Nina Ryszka KŁAMIE w żywe oczy. Jakiś czas temu prowadziliśmy mały sklep odzieżowy. Po towar jeździliśmy do Jaworzna i zwłaszcza Rzgowa. Obojętnie jaki sprzedawca i z jakiej budy. NIKT nie wytawiał normalnej faktury. Przyparci do ściany wyplywali jakiś świstek z ilościami i sumami zaniżonymi o dobre 70% w stosunku do rzeczywistości. Pani Nina Ryszka albo nie ma pojęcia co się dzieje w jej ogródku albo (co bardziej prawdopodobne) bezczelnie pali głupa. Może nawet działkę ma odpalaną przy takich obrotach hurtowników.
Janusz
3 lata temu
Ja tam sie nie dziwie ze kazdy kombinuje jak tu zarobić swoje i nie placic duzych podatkow na premie dla urzednikow, bezsensowne programy, rozdawnictwo. Państwo myśli na kazdym kroku jak tu tylko wydoic wiecej pieniedzy to dziwne ze ludzie zaczynaja kombinowac jak tu zachowac te pieniadzę i zarabiać jak biały człowiek a nie czerwony.
bDggCXez
Kaziu
3 lata temu
Ludzie to wszystko prawda co opisał na blogu ten człowiek mamy tu codziennie doczynienia z kretactwami. Jak nie widać służb mundurowych to proceder idzie na ogromną skalę. Przerzucanie towaru za hala chinska to już norma. Pani Nina broni wynajmujących a tak naprawdę nic nie wie o ludziach wynajmujących, jeśli by tak było wszystko w porządku to skąd wzięły się ma Ch Ptaku ludzie wynajmujący boksy a nie mający nawet działalności gospodarczej. Bloger jest w 100%poczytalny
Magdalena
3 lata temu
Idę do fryzjera, zero paragonu, do kosmetyczki, lekarza , na przeswietlenie nic. Taksówka, spróbuj się upomnieć patrzą jak na złodzieja. Polska, Polska i jeszcze raz Polska.
Sławomir
3 lata temu
HAHA Ludzie Ptaka i tak zaraz całą sprawe przyciszą, w końcu płacenie na rzecz skarbówki koliduje z płaceniem horrendalnych kwot za wynajem stoiska. Rachunek jest prosty albo płacisz skarbowce i nie handlujesz albo Ptakowi i handlujesz
handlujacy w ...
3 lata temu
Chcieli dobrze, wyszło jak zwykle. Teraz na ptaku nie kupisz bez faktury. Pracownicy dostali kategoryczny zakaz sprzedaży na lewo. W rezultacie obrót towarów bez faktur przeniósł się poza centrum. Firmy nadal trzepią kasę jak dawniej. Kto stracił? Uczciwi. Zawsze pisałem fv i nabijalem na kase. Teraz nie mam komu. W halach można grać w piłkę, takie pustki. Jak dzwonie do klienta czy podjedzie to mówi że ma pełnego busa towaru i na ptaku się nie pokaże bo trzepią. Jak chce to nastepnym razem omówimy sie poza centrum. Dobrze że mam 5 miesięcy do emerytury. Zlikwiduje firmę i święty spokój. A ptaka mogą nawet zaorac i posadzić żyto. Wisi mi to. Czołem.
abc
3 lata temu
czyli jednak prawda co napisał sygnalista, podatki płacic trzeba, inaczej to złodziejstwo
exHandlarz
3 lata temu
Prowadziłem mały biznes w latach '90 i widzę, że do tego czasu w PTAKu nic się nie zmieniło :) Ale jaja! Wtedy tłumaczylem to początkiem biznesu, transformacją...ale teraz?
...
Następna strona