Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Owsiak obali ministra zdrowia? "To jest wojna"

0
Podziel się:

Politycy stają murem za założycielem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Minister zdrowia zapowiedział...

Owsiak obali ministra zdrowia? "To jest wojna"
(Jacek Waszkiewicz/Reporter)

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozważa rezygnację z pomocy oddziałom pediatrycznym. Możliwe, że fundacja zajmie się nauką pierwszej pomocy lub innymi projektami. _ Mamy kilka miesięcy na refleksję, t __ o jest wojna ze złymi lekarzami i złym systemem - _mówi Jerzy Owsiak. Politycy opozycji poparli szefa WOŚP, a minister zdrowia zapowiedział ukaranie winnych.

Aktualizacja: godzina 18:05

Jutro śledczy chcą przesłuchać lekarza pełniącego dyżur w punkcie nocnej i doraźnej pomocy medycznej w Skierniewicach oraz matkę 2,5-letniej dziewczynki, która nie otrzymała na czas pomocy lekarskiej - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania.

W poniedziałek też w Zakładzie Medycyny Sądowej w Łodzi ma się również odbyć sekcja zwłok dziewczynki.

Jak powiedział w niedzielę PAP Kopania, w trakcie rozpoczętego w piątek śledztwa zabezpieczono już m.in. treść dwóch rozmów prowadzonych przez matkę dziecka z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Łodzi.

Arłukowicz będzie szukał winnych

Minister zdrowia w odpowiedzi na słowa Jerzego Owsiaka zwołał w Szczecinie specjalną konferencję. Zapowiedział na niej serię kontroli. Powodem zamieszania jest sprawa 2,5 rocznej Dominiki, która zmarła ponieważ nie udzielono jej w porę pomocy medycznej.

_ - Taka śmierć jest zawsze porażką systemu, ale w nim ostateczną decyzję na końcu zawsze podejmuje człowiek. Zrobię wszystko, aby ludzie, którzy podjęli tę decyzję, zostali ukarani - _ powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Minister zdrowia w poniedziałek zamierza spotkać się z samorządem lekarskim. Dodał, że w związku z tą sprawą będzie współpracował także z Rzecznikiem Praw Dziecka.

Minister zaapelował też by zbyt wcześnie nie wydawać osądu w tej tragicznej sprawie. - _ Rozumiem emocje Jurka Owsiaka, sam jestem w emocjach, ale nie można ferować przedwcześnie wyroków w tej sprawie - _powiedział.

Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Jacek Protasiewicz mówi, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz powinien przypilnować procedury odpowiedzialności zawodowej wobec lekarza, który nie dopełnił obowiązków. Dodał, że rozumie oburzenie Jerzego Owsiaka. _ - Rozumiem, że mogą komuś ręce opaść, kiedy po latach poświęcenia i pracy zawodzą ludzie. Mam nadzieję, że Jurek Owsiak nie zostawi polskich dzieci bez pomocy - _powiedział europoseł PO.

Adam Hofman z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że on podobnie jak Jerzy Owsiak jest oburzony na sytuację w służbie zdrowia. _ - To nie pierwsza sytuacja, kiedy z powodu odmowy leczenia umiera dziecko. Uważam jednak, że gdyby Owsiak zakończył działalność, to poszedłby za daleko - _stwierdził Hofman.

Poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń wskazuje na bierność ministra zdrowia w ostatnim czasie. Jego zdaniem Bartosz Arłukowicz nie podejmuje żadnego dialogu ze środowiskiem. _ - Minister Arłukowicz sie odrealnił, zniknął, a to nie jest pierwszy sygnał, że źle się dzieje, jeżeli chodzi o opiekę nad dziećmi - _powiedział Biedroń.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z Sojuszu Lewicy Demokratycznej apeluje żeby głos Jerzego Owsiaka poruszył sumienia. _ - Może głos Jerzego Owsiaka poruszy sumienia tych, którzy decyduj a o służbie zdrowia - _powiedział poseł.

Stanisław Żelichowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego także nie dziwi się reakcji Jerzego Owsiaka. _ - Jeżeli chodzi do takich tragedii to normalny człowiek nie wytrzymuje, Trzeba szybko ustalić winnych. Nie jest to jednak problem polityczny - _ powiedział poseł.

Jacek Kurski z Solidarnej Polski mówi, że cała sytuacja do której doszło jest skandaliczna. _ - To jest wina władzy, która dysponuje dwukrotnie większymi sumami na służbę zdrowia niż jeszcze kilka lat temu. W czasie gdy mamy z wielotysięcznymi przekrętami, żałuje się kilku złotych na badanie dla dziecka - _powiedział Kurski.

Doradca prezydenta profesor Tomasz Nałęcz mówi, że to co się zdarzyło w Łodzi jest alarmującą sytuacją. _ - Gorąco rekomenduje ministrowi Arłukowiczowi lekturę tego listu i rozmowę z Jerzym Owsiakiem - _powiedział Nałęcz.

Wczoraj Jerzy Owsiak wraz z żoną Lidią wydali oświadczenie, w którym wzywają ministra zdrowia i Rzecznika Praw Dziecka do zbadania sprawy i wyciągnięcia wniosków.

Oto treść oświadczenia Lidii i Jerzego Owsiaków, zamieszczonego na stronie WOŚP:

_ Wobec śmierci kolejnego dziecka wskutek nieudzielenia fachowej pomocy medycznej, jako członkowie Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, stawiamy pod znakiem zapytania swoje dalsze działania na rzecz pomocy polskiej medycynie dziecięcej. Mamy ponadto ogromne obawy, że po raz kolejny Minister Zdrowia oraz Rzecznik Praw Dziecka nie uczynią nic, aby zmienić tragiczny, na co wskazują ostatnie przypadki, stan systemu ratownictwa medycznego w Polsce. Uważamy, że należy niezwłocznie i publicznie wyjaśnić, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. _

_ Lidia i Jerzy Owsiak _

Owsiak przypomniał, że nie jest to pierwszy przypadek, gdy z powodu nieudolności systemu cierpią dzieci. To stawia pod znakiem zapytania sens działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która od początku swojej działalności pomaga w zakupie sprzętu ratunkowego i diagnostycznego dla niemowląt i dzieci.

Jerzy Owsiak tłumaczy, że jest wstrząśnięty relacją mamy Dominiki. Zapowiada rozmowy z lekarzami i ekspertami o systemie ratownictwa medycznego. Ma nadzieję, że uda się wywrzeć nacisk na osoby odpowiedzialne za jego działanie, które zajmą się jego udoskonaleniem. _ - To jest wojna ze złymi lekarzami i złym systemem - _mówi Jerzy Owsiak.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniec Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy? Owsiak stawia ultimatum _ Działania WOŚP na rzecz medycyny dziecięcej stoją pod znakiem zapytania _ - oświadczyli Lidia i Jerzy Owsiakowie. Powód to śmierć dziewczynki.
To już koniec 21. finału WOŚP Jurek Owsiak i ponad 120 tysięcy wolontariuszy zebrali ogromną sumę pieniędzy. Sprawdź, ile dokładnie ma już WOŚP.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)