Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Fiasko odnawialnej energii w Polsce. Inwestycje na zatrważająco niskim poziomie

60
Podziel się:

Nasza polityka względem OZE zawiodła. Jeśli nie spełnimy unijnych wymogów dotyczących 15-proc. udziału zielonej energii (co jest bardzo prawdopodobne), przyjdzie nam płacić nawet 8 mld zł rocznie, by kupić ja z innych krajów.

Nawet 8 mld zł przyjdzie nam płacić za fiasko inwestycji w odnawialne źródła energii
Nawet 8 mld zł przyjdzie nam płacić za fiasko inwestycji w odnawialne źródła energii (WOJCIECH STROZYK/REPORTER)
bEKbIdxh

Nasza polityka względem OZE zawiodła. Jeśli nie spełnimy unijnych wymogów dotyczących 15-proc. udziału zielonej energii (co jest bardzo prawdopodobne), przyjdzie nam płacić nawet 8 mld zł rocznie, by kupić ją z innych krajów.

Mamy powody, by przewidywać, że Polska nie wywiąże się z unijnego obowiązku 15-procentowego udziału OZE w miksie energetycznym do 2020 r. Aktualnie zbliżamy się do 12 proc. Jeśli nie wypełnimy zobowiązania, będziemy musieli kupować zieloną energię z innych krajów, które uzyskują nadwyżkę. Scenariusz zakupu – najpewniej z Niemiec – wynika z najnowszego raportu NIK – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Już w 2015 r. Komisja Europejska alarmowała, że Polska i Węgry mogą nie zrealizować celów związanych z OZE.

bEKbIdxj

3 lata po tych ostrzeżeniach nie ma wątpliwości, że zła legislacja spowodowała, że w dziedzinie produkcji zielonej energii jesteśmy w tyle za jakąkolwiek średnią. Przykładami złej polityki względem OZE są choćby zmiany w systemie zielonych certyfikatów, które są jednym z głównych instrumentów dopłat do odnawialnej energii.

"DGP" wylicza, że inwestycje w OZE spadły z 3,7 mld zł średniorocznie do niespełna 0,5 mld w 2017 r.

Zobacz także: PGE coraz bliżej uruchomienia morskiej farmy wiatrowej
bEKbIdxp

Brak jednoznacznych przepisów powoduje, że przedsiębiorcy inwestują ogromne pieniądze właściwie w ciemno, nie wiedząc, czy wkrótce nie zmieni się prawo i nie postawi pod znakiem zapytania sensu dalszej działalności. Jak zauważa NIK, sektor energii odnawialnej wyhamował z powodu nadmiernych restrykcji, które na inwestorów w farmy wiatrowe nałożyła tzw. ustawa odległościowa. Konsekwencją tych regulacji są roszczenia inwestorów zagranicznych, których rozmiarów nie sposób jeszcze oszacować, czytamy w "DGP".

Rządzący są świadomi problemu. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zapowiedział, że do końca roku ma być gotowa ustawa o morskiej energetyce wiatrowej, która ma pomóc wywiązać się z unijnych zobowiązań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bEKbIdxK
KOMENTARZE
(60)
Lech14
3 lata temu
Rosjanie zbudowali elektrownię atomową na statku która zasili cały Obwód a w Polsce budują wiatraki to trzeba mieć poje
Przestroga
3 lata temu
Lobby węglowe nie dopuści do konkurencji odnawialnej energii .Polacy będą oddychać smogiem spalanego węgla ,chorować i umierać od tego bo wybrali takie władze .Straszna bolszewicka mafia rządzi Polską która doprowadzi kraj do katastrofy to pewne jak 2x2.
Hahaa
3 lata temu
Węgiel, weeeęgiel! Ruski weeeęgiel! Niezależność, niezależność!
bEKbIdxL
plus-minus
3 lata temu
ci którzy tu psioczą na energię odnawialną, niech zobaczą jak tanieją urządzenia do jej produkcji i jak wzrasta wydajność. energia odnawialna to już lawina, która ruszyła. i to dzięki decyzjom podjętym przez niemców, a przede wszystkim przez chińczyków. w chinach produkcja paneli elektrycznych od kilku lat idzie pełną parą i z roku na rok są ogromne przyrosty ilościowe jak i jakościowo-wydajnościowe. a my powinniśmy, w końcu zacząć budowę atomówki i przestać ignorować energię odnawialną ( dotyczy to pis-u, który rozwalił energię odnawialna w polsce ). powinniśmy mieć jak najwięcej rozproszonych, źródeł energii. chyba, że prezes ma już opracowaną technologię syntezy termojądrowej i plany budowy elektrowni w oparciu o tę technologię ?
asd
3 lata temu
Pis zadusił te firmy celowym działaniem
...
Następna strona