Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Paliwa w wakacje podrożeją

0
Podziel się:

W wakacje benzyna zdrożeje. Jej spodziewana wyższa cena to w dużej mierze efekt podwyższenia w tym roku akcyzy na to paliwo.

Paliwa w wakacje podrożeją
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

W wakacje można spodziewać się średnich cen paliw na poziomach nieco wyższych, niż obecnie. Będą to jednak ceny prawie takie same, jak w roku ubiegłym. Wyjątkiem jest benzyna, jej spodziewana wyższa cena to w dużej mierze efekt podwyższenia w tym roku akcyzy na to paliwo.

Lato to czas, gdy benzyna przeważnie jest droższa niż przez resztę roku. Do góry idą też ceny innych paliw, choć tempo i skala zwyżek są przeważnie mniejsze. Takie zmiany są efektem wyższego w okresie letnim popytu na paliwa, związanego z licznymi podróżami.

_ Dla olejów przeważnie czas najbardziej zauważalnych podwyżek to jesień i zima. _

Jeśli chodzi o autogaz, to jest to paliwo, które swoją pozycję opiera na konkurencyjności cenowej wobec benzyny. Na chwilę obecną cena gazu stanowi około 42 proc. ceny benzyny, co oznacza jego wysoką konkurencyjność.

Dobrą wiadomością dla tego rynku jest projekt Ministerstwa Finansów, by ustawowo zagwarantować maksymalny poziom akcyzy na gaz LPG na obecnym poziomie, co jest wyraźną zmianą nastawienia w porównaniu z wcześniej sygnalizowanymi próbami podnoszenia tego podatku. Sygnał ten pozytywnie powinni odczytać i kierowcy, i firmy związane z tym sektorem rynku. Jednak obecne ceny autogazu, które na podobnych poziomach pozostają od zimy, mogą wkrótce odrobinę wzrosnąć.

_ Rosnące ceny hurtowe LPG w Polsce na razie nie przełożyły się na detal, jednak wkrótce także stacje mogą być zmuszone dokonać korekt cenowych o kilka groszy. _

Od 1 stycznia 2007 akcyza na benzynę jest w Polsce o 250 złotych (na 1000 litrów) netto wyższa niż w roku ubiegłym. Wiosną wzrosty cen ropy naftowej i paliw gotowych na rynkach światowych, wywołane zarówno czynnikami czysto rynkowymi, jak i napięciami politycznymi, przełożyły się też na sytuację w naszym kraju, bo polskie firmy odnoszą swoje cenniki do tendencji światowych.

Latem możemy spodziewać się średnich cen benzyny Pb 95 między 4,50 a 4,60 PLN za litr, oleju napędowego w okolicach 3,80-3,90 PLN/l, zaś autogazu około 2 PLN/l. Dla polskiego rynku ważna jest sytuacja na rynkach światowych i ceny ropy naftowej. Obecnie są one dość stabilne.ZOBACZ TAKŻE: Najnowszy komentarz wideo z rynku paliw w Polsce

Baryłka ropy Brent kosztuje około 70 USD. Cena ropy Brent, jest wyznacznikiem dla rynku europejskiego. Jeśli nie nastąpią żadne poważniejsze wydarzenia mogące mocniej zachwiać rynkiem, powinny być w tym roku niższe niż 78 USD, osiągnięte ubiegłego lata.

Prognoza cen paliw
Okres/Paliwo *Pb 95 * *ON * *Autogaz LPG *
Obecnie 4,42 PLN/l 3,66 PLN/l 1,86 PLN/l
Lipiec/Sierpień 4,50-4,60 PLN/l 3,80-3,90 PLN/l 2,00-2,10 PLN/l

Autor jest analitykiem rynku paliwowego firmy e-petrol.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)