Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Pałka: Grad dostał nauczkę za zmiany w OFE

0
Podziel się

Gdyby nie obniżka składek płynących do OFE, oferta BGŻ być może by się powiodła.

<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a>
<br>
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
<a href="http://www.facebook.com/palka.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Łukasz Pałka</b>, Analityk Money.pl</a> <br> Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
bDTtHCGJ

Zawinił minister Rostowski, oberwał minister Grad. Tak w skrócie można opisać rządową wpadkę przy prywatyzacji Banku Gospodarki Żywnościowej. Bo gdy funduszom zabiera się pieniądze przyszłych emerytów, to robią się bardziej wybredne na giełdowych zakupach.

Wczorajsze informacje dotyczące sprzedaży BGŻ nie pozostawiają żadnych złudzeń, że minister Aleksander Grad poniósł totalną porażkę. Nie dość, że musiał zmniejszyć liczbę oferowanych inwestorom akcji o 67 procent do zaledwie pięciu milionów sztuk, to jeszcze obniżył ich cenę z 90 do 60 złotych, czyli nawet znacznie poniżej wycen analityków. W rezultacie do budżetu wpłynie z tego tytułu nie zakładane pierwotnie 1,4 miliarda złotych, a skromne 312 milionów złotych. Słowem, kompletna klapa.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;bgz;nie;powtorzy;sukcesu;pzu,53,0,823093.html) Pałka: BGŻ nie powtórzy sukcesu PZU
O porażce oferty BGŻ zdecydowali duzi inwestorzy instytucjonalni, to znaczy fundusze emerytalne i inwestycyjne, które zwykle masowo rzucały się na akcje Skarbu Państwa (np. PZU, PGE)
. Nie ma się co oszukiwać, że BGŻ był dla nich łakomym kąskiem. Banków na giełdzie już jest sporo, i to ze znacznie lepszymi wynikami. BGŻ nie wejdzie do żadnego znaczącego indeksu, a do tego proponowana cena była dla dużych graczy nie do przyjęcia. Krótko mówiąc, tym razem to nie funduszom zależało na tych papierach, tak jak ministrowi Gradowi na tym, by sprzedać je jak najdrożej.

bDTtHCGL

[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t138782.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bgz;to;porazka;grada;pko;bp;i;jsw;uratuja;prywatyzacje,147,0,831635.html) BGŻ to porażka Grada. PKO BP i JSW uratują prywatyzację?
Nie udało się. I nie mogło się udać, skoro od jakiegoś czasu rząd nie żyje w najlepszych stosunkach z dużymi inwestorami. Mowa oczywiście o zmianach w systemie emerytalnym i zmniejszeniu składki płynącej do OFE z 7,3 do 2,3 procent naszych wynagrodzeń. A gdy mniej pieniędzy trafia do OFE, to mniej również idzie na giełdę. Stało się tak dlatego, że reszty pieniędzy potrzebował minister Rostowski na łatanie dziury w finansach publicznych. Tym sposobem na zmianach w OFE ucierpiała prywatyzacja, a minister Grad musi wydłużyć czas zapisów na akcje dla dużych graczy i _ chodzić po prośbie _, by jednak kupili akcje BGŻ po promocyjnej cenie.

I można spodziewać się, że w najbliższym czasie czeka go jeszcze jedna podobna wędrówka. Bo wstrząsana kolejnymi strajkami Jastrzębska Spółka Węglowa, którą Skarb Państwa chce wprowadzić na giełdę, również nie będzie pozycją obowiązkową w portfelach funduszy. Grunt, że przynajmniej inwestorzy indywidualni dopiszą. Jak zawsze.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t138944.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/raporty/artykul/wyniki;bgz;moga;zle;wplywac;na;kurs;akcji,196,0,823748.html) Wyniki BGŻ mogą źle wpływać na kurs akcji Money.pl pokazuje plusy i minusy spółki sprzedawanej przez resort skarbu. Bank musi poprawić efektywność.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzki;weto;funduszy;szansa;na;zarobek;na;akcjach;bgz,140,0,827276.html) Zawadzki: Weto funduszy szansą na zarobek na akcjach BGŻ Aleksander Grad przesadził z ceną. Obniży ją?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t137128.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sprawdz;na;jakich;debiutach;zarobisz;w;tym;roku,237,0,808685.html) Sprawdź, na jakich debiutach zarobisz w tym roku Największe szanse na zyski dają spółki, które na giełdzie będzie sprzedawał Aleksander Grad.
bDTtHCHm
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)