Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Państwa ze Wschodu nie są gotowe do europeizacji"

0
Podziel się

Nie są gotowe ani władze państw Partnerstwa Wschodniego, ani
ich społeczeństwa - pisze na swoim blogu niezależny komentator białoruski Waler Karbalewicz.

"Państwa ze Wschodu nie są gotowe do europeizacji"
(PAP/EPA)
bDafWDvV

Do europeizacji nie są gotowe ani władze państw Partnerstwa Wschodniego, ani ich społeczeństwa - pisze na swoim blogu niezależny komentator białoruski Waler Karbalewicz.

_ To zrozumiałe, dlaczego nie chcą się europeizować władze tych państw. Bez demokracji łatwiej rządzić. Nie trzeba sobie zawracać głowy prawami człowieka, wyborami, tolerowaniem opozycji i innymi atrybutami demokracji _ - ocenia Karbalewicz w tekście zatytułowanym _ Między europejskimi ideałami a rosyjskimi pieniędzmi _.

Jego zdaniem z tego właśnie wynika widoczny w regionie trend do umacniania się autorytarnych metod rządzenia.

bDafWDvX

Jednocześnie - jak podkreśla - także społeczeństwa regionu okazały się mentalnie niewystarczająco gotowe do przyjęcia zasad rynkowych i demokracji.

_ Bo wielu ludzi rozumie, że Europa - to nie tylko wspaniałe witryny supermarketów, wysokie zarobki i ochrona socjalna. To także inny sposób życia, gdzie obowiązują inne wymogi, wysoka mobilność, odpowiedzialność za siebie itp. _ - uważa analityk.

Jak zauważa, człowiek przyzwyczajony do życia w cichym, prowincjonalnym światku musiałby zgodnie z europejskim modelem życia dostosować się do wymogów globalizacji.

_ Oznacza to, że należałoby nie tylko przeprowadzić reformy gospodarcze i polityczne, ale także przebudować sposób życia. A to już psychiczny dyskomfort _ - pisze Karbalewicz.

bDafWDwd

Kończy on swój tekst konstatacją, że program Wschodniego Partnerstwa wymaga pewnej korekty wobec faktu, że okazał się niewystarczająco atrakcyjny dla uczestniczących w nim państw. _ Ale czy państwa UE są do tego gotowe w swoim obecnym stanie? _ - pyta.

bDafWDwy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)