Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Państwa ze Wschodu nie są gotowe do europeizacji"

0
Podziel się:

Nie są gotowe ani władze państw Partnerstwa Wschodniego, ani
ich społeczeństwa - pisze na swoim blogu niezależny komentator białoruski Waler Karbalewicz.

"Państwa ze Wschodu nie są gotowe do europeizacji"
(PAP/EPA)

Do europeizacji nie są gotowe ani władze państw Partnerstwa Wschodniego, ani ich społeczeństwa - pisze na swoim blogu niezależny komentator białoruski Waler Karbalewicz.

_ To zrozumiałe, dlaczego nie chcą się europeizować władze tych państw. Bez demokracji łatwiej rządzić. Nie trzeba sobie zawracać głowy prawami człowieka, wyborami, tolerowaniem opozycji i innymi atrybutami demokracji _ - ocenia Karbalewicz w tekście zatytułowanym _ Między europejskimi ideałami a rosyjskimi pieniędzmi _.

Jego zdaniem z tego właśnie wynika widoczny w regionie trend do umacniania się autorytarnych metod rządzenia.

Jednocześnie - jak podkreśla - także społeczeństwa regionu okazały się mentalnie niewystarczająco gotowe do przyjęcia zasad rynkowych i demokracji.

_ Bo wielu ludzi rozumie, że Europa - to nie tylko wspaniałe witryny supermarketów, wysokie zarobki i ochrona socjalna. To także inny sposób życia, gdzie obowiązują inne wymogi, wysoka mobilność, odpowiedzialność za siebie itp. _ - uważa analityk.

Jak zauważa, człowiek przyzwyczajony do życia w cichym, prowincjonalnym światku musiałby zgodnie z europejskim modelem życia dostosować się do wymogów globalizacji.

_ Oznacza to, że należałoby nie tylko przeprowadzić reformy gospodarcze i polityczne, ale także przebudować sposób życia. A to już psychiczny dyskomfort _ - pisze Karbalewicz.

Kończy on swój tekst konstatacją, że program Wschodniego Partnerstwa wymaga pewnej korekty wobec faktu, że okazał się niewystarczająco atrakcyjny dla uczestniczących w nim państw. _ Ale czy państwa UE są do tego gotowe w swoim obecnym stanie? _ - pyta.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/m290101.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/brutalne;ataki;milicji;na;ukrainie;pacyfikuja;zwolennikow;wejscia;do;unii,223,0,1428191.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Brutalne ataki milicji na Ukrainie Mundurowi rozprawiają się z demonstrantami w miastach na wschodzie kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m87189.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/burza;po;decyzji;ukrainy;ostre;komentarze;w;prasie,139,0,1426315.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Burza po decyzji Ukrainy. Ostre komentarze Ukraina chce się targować z Unią Europejską i Rosją - tak decyzje władz w Kijowie o wstrzymaniu przygotowań do integracji z Unią Europejską komentują rosyjscy eksperci.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)